Menu
CHIP Speedtest

WhatsApp s novou špičkovou funkcí: dlouho očekávané rozšíření je zdá se krátce před uvedením

07.05.2020 17:30 | Jiří Palyza
WhatsApp s novou špičkovou funkcí: dlouho očekávané rozšíření je zdá se krátce před uvedením

WhatsApp chce do budoucna nabídnout svou vlastní platební funkci. Byla intenzivně testována od roku 2018 a nyní už se velmi přiblížilo její spuštění.

Budeme už brzy svým přátelům posílat peníze prostřednictvím WhatsApp? Šéf Facebooku a majitel služby WhatsApp, Mark Zuckerberg, už více než před rokem v lednu 2019 oznámil, že by chtěl v několika zemích nabídnout platební funkci v prostředí messengeru WhatsApp. Whats App Pay už byl vybranými uživateli testován v Indii, a to od roku 2018. Z velké části byla zpětná vazba velmi pozitivní.

Alespoň pro tento region se už velmi blíží oficiální spuštění služby. Poté, co v průběhu února příslušná vládní agentura NPCI uvolnění platební funkce schválila, by podle informací WhatsApp Pay mohl být k dispozici všem uživatelům v Indii do konce května.

Zuckerberg v lednu 2020 oznámil, že WhatsApp Pay by měl být během následujících pěti až šesti měsíců spuštěn dokonce v několika zemích. Údajně ale hodně záleží na tom, jak uživatelé akceptují úplné zavedení služby v Indii. Šéf Facebooku dále nespecifikoval, ve kterých zemích ke spuštění dojde, potažmo zda jde i o některou ze zemí regionu Evropy. Vzhledem ke skutečnosti, že zavádění služby v Indii bylo vzhledem k některým právním překážkám zpožděno o několik měsíců, je nepravděpodobné, že by byl harmonogram, předložený Zuckerbergem v lednu, dodržen.

Jak funguje aktivační proces

whatsapppay1

Takto vypadá aktivační proces pro WhatsApp Payment v testovacím provozu.

Pokud bude platební funkce nakonec fungovat podobně jako v Indii, měl by postup pro uživatele vypadat takto: poté co uživatel souhlasí s pravidly používání a ochrany osobních údajů službou WhatsApp a příslušného poskytovatele, vybere svou osobní banku z nabídky vpravo a uvede své bankovní údaje. Provede se kontrola potvrzovací SMS a účet je aktivován.

Co bude WhatsApp Pay schopen dělat?

V průběhu testovacího procesu v Indii byly funkce WhatsApp Pay stále relativně omezené: přátelé si mohli prostřednictvím messengeru navzájem posílat peněžní částky až do určitého limitu. WhatsApp chce ale přímo konkurovat poskytovatelům, jako například PayPal.

Nakonec by prostřednictvím WhatsApp mohly být propojeny miliony společností, se kterými mohou uživatelé komunikovat prostřednictvím messengeru. Chat firem s uživateli by měl být možný přes WhatsApp Business. Pomocí plánované platební brány uživatelé budou moci zapojeným společnostem přímo platit. Pomocí WhatApp Pay by tak mělo být možné zaplatit návštěvu u kadeřníka nebo nákup v sousedství.

ANKETA: Převedli byste své peníze prostřednictvím WhatApp Pay

22%
78%
Celkem hlasů: 9

Pomůže WhatsApp Pay průlomu mobilních plateb?

Navzdory rozšíření smartphonů s čipem NFC a platebním řešením, která už jsou k dispozici prostřednictvím mnoha aplikací, není ještě v mnoha zemích mobilní platba příliš rozšířená. Technologie dosud nezískala plnou důvěru lidí, i když se její používání nyní v průběhu koronavirové krize zejména u mladých uživatelů zvýšilo. Přesto však například u pokladen supermarketů vidíte jen velmi zřídka, že by lidé platili mobilními telefony.

Pokud WhatsApp svou vlastní platební funkci spustí, i když funguje pouze mezi uživateli nebo směrem od uživatele k obchodní společnosti, mohl by messenger pomoci s větším rozšířením mobilních plateb. Otázkou, která bude pro úspěch WhatApp Payment také rozhodující, je, které banky budou po uvedení služby s messengerem spolupracovat.

mohlo by vás také zajímat: získá WhatsApp silnou konkurenci – patří budoucnost jinému messengeru?


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení