Menu

Musk ustupuje z koupě Twitteru. Ten chystá právní kroky

11.07.2022 09:53 | Karel Dvořák + Přidat komentář
Musk ustupuje z koupě Twitteru. Ten chystá právní kroky

Musk ustupuje z koupě Twitteru. Ten chystá právní kroky | foto: Twitter/elonmusk

Elon Musk se chystal koupit sociální síť Twitter, což bylo hojně propíráno ve všech médiích napříč internety. Nakonec z toho patrně sejde, což se ale neobejde bez reakce.

Ono to s tou koupí bylo nahnuté už delší dobu. Šéfovi Tesly totiž dost vadil počet účtů, které jsou v podstatě boti a jenom plevelí Twitter spamem. Zlom přišel na technologické konferenci v Miami, kde Musk zpochybnil informaci o počtu těchto botů, kterou mu dodali zástupci Twitteru. Podle nich mělo jít totiž o maximálně 5 %. 

Tak 5 % nebo 20 %?

Názor slavného vizionáře byl však počet daleko vyšší a mělo jít minimálně o 20 %. Akcie na to samozřejmě reagovaly prudkým poklesem až na hodnotu 37 dolarů za akcii, přičemž Musk původně nabízel akcionářům 54,2 dolarů za akcii, což by znamenalo celkový objem obchodu ve výši 44 miliard dolarů. Pro vysvětlení – falešné účty jsou docela kruciální faktor, který ovlivňuje, jak moc příjmů z reklamy by majiteli sítě plynulo. Musk totiž plánoval na Twitteru zavést reklamní systém, který by jistě generoval velmi zajímavé zisky. Ale boti holt na reklamy neklikají a inzerované zboží si obvykle nekupují, proto je jejich podíl na celkovém koláči uživatelů dost zásadní.

Důkazy chybí

V tomto bodě se jednání v podstatě zasekla a Elon Musk trval na tom, že CEO Twitteru Parag Agrawal mu musí předložit důkaz o počtu bot účtů, jinak z obchodu sejde. Očividně neblufoval, protože jeho tým u Komise pro cenné papíry pro oznámil ukončení jednání o akvizici a jako důvod uvedli, že došlo k závažnému porušení více ustanovení dohody. Akcie na to samozřejmě opět reagovaly poklesem, avšak už daleko mírnějším – k pátku byly na hodnotě 36,1 dolarů.

Pravděpodobně rozhodne soud

Celé to bude mít ještě dohru a s velkou pravděpodobností skončí případ u soudu. Smlouva totiž praví, že pokud Musk z akvizice odstoupí, má zaplatit pokutu ve výši jedné miliardy dolarů. Je ale otázka, jak moc skutečně ze strany Twitteru k porušení smlouvy došlo a pokud skutečně mlžili ohledně reálného počtu botů, dost možná dá soud za pravdu Muskovi. Podle některých médií ale také docela dobře možné, že se celá situace otočí a Musk nakonec bude muset Twitter koupit. Faktickou správnost a možnost toho, že by soud mohl nařídit koupit, nemáme ověřenou, proto to považujeme spíše za spekulaci.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení