Menu

Na trhu jsou už více než rok: nejnovější údaje o rozšíření Windows 11 jsou zklamáním

02.01.2023 09:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Na trhu jsou už více než rok: nejnovější údaje o rozšíření Windows 11 jsou zklamáním

Na trhu jsou už více než rok: nejnovější údaje o rozšíření Windows 11 jsou zklamáním | foto: Windows/Unsplash

Netvrdíme, že Windows 10 je nejoblíbenějším operačním systémem pro PC. Nicméně prvenství z hlediska rozšířenosti se mu upřít nedá. Oproti tomu nová Windows 11 se ani po více než roce od svého uvedení na trh příliš neprosazují.

Z hlediska marketingu a PR se Microsoft snaží Windows 11 prodávat jako velký úspěch. Jaká je ale skutečnost? Měsíční přehledy agentury Statcounter.com pravidelně ukazují, které verze Windows jsou nejoblíbenější a kolik počítačů stále běží na zastaralých systémech.

Uživatelé Windows na nejnovější verzi 11 houfně nepřecházejí a nic na tom nemění ani skutečnost, že změna operačního systému je pro mnoho uživatelů bezplatná. Místo toho většina lidí stále zůstává u Windows 10.

Dvě třetiny všech počítačů s Windows stále běží na Windows 10

win11

Windows 11 si z celkového koláče všech verzí, které uživatelé doposud provozují na svých počítačích, ukusuje přibližně pětinu. V současnosti se nijak nerozvíjejí. | Zdroj: Microsoft

Pokud se podíváme na aktuální rozložení, zhruba 70 % všech počítačů se systémem Windows celosvětově stále používá Windows 10. Windows 11 má podíl jen něco málo přes 16 %, což po více než roce od uvedení na trh není příliš působivý výsledek.

Windows 10: kdy skončí podpora této verze

statcounter

| Zdroj: Statcounter

Uživatelé Windows si už zvykli na to, že Microsoft má vždy připravené nové verze, které poskytuje prostřednictvím aktualizací funkcí. Každá verze je pravidelně servisována bezpečnostními updaty, a to zpravidla každý měsíc v rámci Dne záplat. Bezpečnostní opravy jsou pro konkrétní verzi Windows 10 poskytovány 18 měsíců. To platí pro soukromé uživatele. Po ukončení servisní doby je dobré přejít na novější verzi.

Definitivní ukončení podpory Windows 10 Microsoft plánuje na 14. října 2025. Neznamená to, že byste po tomto datu už svá Windows 10 nemohli používat. Jen pro ně vývojáři přestanou poskytovat bezpečnostní updaty a systém se časem stane zranitelným.

Verze Windows 10 Konec podpory pro soukromé uživatele Konec podpory pro organizace
Windows 10 22H2 14. května 2024 13. května 2025
Windows 10 21H2 9. května 2023 14. května 2024
Windows 10 20H2 10. května 2022 9. května 2023

 

Nastavení plánu aktualizací

winupdate

Uvedení Windows 11, ke kterému došlo už více než před rokem, zpečetilo konec Windows 10. Uživatelé ale stále ještě mají čas promyslet, jaký systém budou po 14. říjnu 2025 používat. | Zdroj: Windows 10/Windows Update

I když vás nové funkční aktualizace Windows 10 nemusejí zajímat a Windows 11 nechcete, je dobré si promyslet a dodržovat nějaký plán aktualizací. Je možné na nejnovější Windows 10 přecházet vždy, když je k dispozici aktualizace, anebo vyčkat na vychytání nedostatků a s instalací počkat, dokud se nepřiblíží konec servisního období pro vámi používanou verzi.

Pokud máte na aktualizace co nejmenší nároky a chcete je řešit až v případě, kdy už není zbytí, klidně využijte celou dobu trvání podpory, která je 18 měsíců. Pro soukromé uživatele ji pro každou verzi Windows 10 Microsoft dodržuje.

Zdroj: Statcounter

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  how i got my ex back

  JAK JSEM ZÍSKAL SVÉHO BÝVALÉHO MANŽELA ZPĚT S POMOCÍ SKUTEČNÉHO A EFEKTIVNÍHO KOUZLA OD DR Sunny Jmenuji se Rita, nikdy jsem si nemyslela, že se budu znovu usmívat, Můj manžel mě opustil se dvěma dětmi na jeden rok, Veškerá snaha přivést ho zpět selhala I myslela jsem si , že ho už neuvidím , dokud jsem nepotkal paní jménem Maria , která mi řekla o kouzelníkovi jménem Dr. Sunny . Dala mi jeho e – mailovou adresu a číslo mobilního telefonu , kontaktoval jsem ho a on mě ujistil , že do 48 hodin můj manžel se ke mně vrátí, za méně než 48 hodin se můj manžel vrátil a začal prosit o odpuštění a říkal, že to je ďábelská práce, takže jsem dodnes překvapená tím zázrakem, nemohla jsem otěhotnět, ale jakmile kouzlo byl obsazen, otěhotněla jsem a porodila své třetí dítě, pokud od něj potřebujete pomoc, můžete ho kontaktovat na: e-mail: drsunnydsolution1@gmail.com nebo WhatsApp nebo mu zavolejte nyní: +2348082943805.
  můžete mu také zbohatnout, pokud máte tento problém......

  1. HIV / AIDS
  2. Jak zbohatnout
  3. RAKOVINA
  4. ALS (Lou Gehrigova nemoc)
  5. Hepatitida B?
  6. Pokud chcete otěhotnět
  7. Vyhrajte v loterii

  8.Jak získat velké penisy
  9, Jak získat povýšení v práci

  Reagovat na komentář

  Na trhu jsou už více než rok: nejnovější údaje o rozšíření Windows 11 jsou zklamáním

  dodnes ještě používám v práci na vizualizaci topení a VZT, na ovládání PC Win XP a běží od roku 2006.Měnil jsem jen jednou grafickou kartu za jinou,a zdvojené harddisky,přidal jsem ještě jeden ventilátor do skříně na chlazení,a to hodně pomohlo,prodloužit trvanlivost harddisků a celého PC.Nač měnit zařízení dokud funguje,na síť se s tím nepřipojuji.Podle článku k nelibosti výrobce,ani neuvedl kolik ještě zákazníku používá systém WinXP.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení