Menu

Náhled na nová Windows 11: Microsoft sešlápl plyn a zamířil směrem optimalizace

27.05.2022 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Náhled na nová Windows 11: Microsoft sešlápl plyn a zamířil směrem optimalizace

Náhled na nová Windows 11: Microsoft sešlápl plyn a zamířil směrem optimalizace | foto: Sunrise King/ Unsplash

Na letošní rok je plánována významná aktualizace funkcí systému Windows 11. Práce na verzi 22H2 úspěšně pokračují a zájemci si v současné době mohou stáhnout verzi Release Candidate.

Jde o druhou verzi systému Windows 11, a pokud se podíváte na její nové funkce, dá se také označit jako servisní balíček.

Dvě nové verze Windows ročně, to byl kdysi případ verze Windows 10. Pro letošní rok Microsoft připravil pouze jednu velkou aktualizaci Windows 10 a Windows 11. Co se týče jedenáctek, nová verze Windows 11 22H2 se dostala do fáze Release Candidate. Pro tento účel byla vybrána sestava 22621.

V současné době je k dispozici v rámci programu Windows Insider v kanálu beta. Pokud se už neobjeví žádné závažné chyby, bude přesunuta do kanálu Preview, tedy předběžné verze, a poté do finální distribuce.

V současné fázi vývoje už jsou všechny nové funkce zahrnuty, takže Windows 11 22H2 jsou už "Feature Complete".

Novinky Windows 11 22H2

taskman

Windows 11 22H2 obsahují přepracovaný Správce úloh s tmavým režimem. | Zdroj: Microsoft

Seznam nových funkcí Windows 11 22H2 je kompletní. Momentálně se už pouze opravují chyby a mění se detaily. Můžou ale přeci jen nastat dvě věci: buď budou některé funkce uvolněny s předstihem, nebo je Microsoft neuvede vůbec.

Nejdůležitější novinky Windows 11 jsou následující:

Nabídka Start: nabídka pod tlačítkem Start pravděpodobně nebude nijak zásadně aktualizována, ale podle potřeby bude možné zobrazit více nebo méně doporučeného obsahu. Kromě toho bude opět možné kombinovat programy a aplikace pomocí složek.

Hlavní panel: ani Hlavní panel, který byl u systému Windows 11 předmětem kritiky, se nijak zásadně nezměnil. Jsou zde ale drobná vylepšení a kosmetické úpravy. Znovu je k dispozici funkce přetahování souborů a programy lze opět připínat.

Bluetooth: praktická nastavení sítě Wi-Fi budou přístupná prostřednictvím rychlého nastavení. Pro Bluetooth tuto možnost Microsoft prozatím nenabízel. To se nyní změnilo. Pomocí ikony Bluetooth v rychlém nastavení můžete také spárovat zařízení nebo bezdrátové připojení ukončit. Noření do struktury nabídek už není nutné.

Průzkumník: "Rychlý přístup" v Průzkumníku souborů je přejmenován na "Start" a získává vlastní oblast s Oblíbenými položkami. Můžete si tam připnout soubory, které jsou pro vás důležité. Malou vychávkou bude zobrazování miniatur náhledů obsahu souborů. Služba OneDrive je zobrazena výrazněji, malé tlačítko poskytuje další informace o cloudovém úložišti.

Uspořádání oken: rozložení Snap lze nyní aktivovat jednoduchým přetažením oken do horní části obrazovky.

Správce úloh: Windows 11 22H2 konečně obsahují Správce úloh, který má modernizovaný design. K dispozici je také postranní panel s hamburger menu a podporuje také tmavý režim. Programy, které spotřebovávají příliš mnoho prostředků, lze přibrzdit pomocí kontextové nabídky v režimu efektivity.

Nové vysouvací nabídky: při stisku tlačítek hlasitosti nebo jasu obrazovky jsou nyní k dispozici efektnější výsuvné nabídky. Pokud jste si je chtěli dopřát už dříve, museli jste upgradovat možnosti Windows pomocí dalších programů.

Zamykací obrazovka: Windows 11 22H2 mají aktualizovanou zamykací obrazovku. Bude na ní možné i nadále ovládat spuštěné přehrávání hudby.

Výkon: Windows 11 22H2 by měly přinést zvýšení výkonu.

AirPods: Windows by si měly lépe poradit s True Wireless sluchátky od Apple.

Nastavení: na různých místech jsou vylepšené možnosti nastavení, nebo je jich k dispozici více. Týká se to například položek "Zobrazení", "Zvuk", "Bluetooth", "Účet Microsoft" nebo "Síť".

Windows 11 22H2: datum uvolnění

windows1122h2-2

Ve verzi 22H2 nedochází k žádným zásadním vizuálním změnám. Microsoft ale novou verzi vylepšil například tím, že zeštíhlil změnu kombinací [Alt]+[Tab]. | Zdroj: Microsoft

Při vývoji softwaru je celkem běžné, že se v určitém okamžiku stanoví termín pro ukončení vývoje nových funkcí. Jde o stav nazývaný "Feature complete". Poté se většinou pouze opravují chyby a hodně času se věnuje testování. Windows 11 22H2 jsou už k dispozici v beta kanálu a stejná verze bude také uvedena jako Release Candidate.

To ale neznamená, že by Windows 11 22H2 měly být už brzy k dispozici ke stažení. Samotný Microsoft se k tomu prozatím nevyjádřil, takže můžeme jen spekulovat. Pravděpodobně se ale nic neuspěchá a testování bude pilně pokračovat až do léta. Předpokládáme, že Microsoft uvolní Windows 11 22H2 v říjnu 2022. Tím by se zachoval roční rytmus.

Vyzkoušejte si Windows 11 22H2 v předstihu

Jak se vyvíjejí Windows 11 22H2 není žádným tajemstvím. Členové programu Windows Insider si je mohou už nějakou dobu vyzkoušet. Pokud si chcete verzi 22H2 otestovat v předstihu, stačí se registrovat v programu Windows Insider a přihlásit se. Jde to snadno v nastavení Windows v části Windows Update (Aktualizace a zabezpečení).

Na výběr jsou tři kanály. V části Dev Channel získáte nejnovější kousky, ale možná i funkce, které se do Windows 11 nakonec ani nedostanou. Lepší volbou je kanál beta. Zde jste trochu pozadu, ale sestavy Windows jsou spolehlivější. Ti, kdo si cení stabilní systém a chtějí novou verzi ještě před velkým náporem po jejím uvolnění, udělají nejlépe, pokud si zvolí režim Release Preview.

SERVISNÍ BALÍČEK PRO WINDOWS 11

Windows 11 22H2 jsou vlastně prvním servisním balíčkem pro nová Windows, i když by to tak Microsoft nikdy nenazval. Aktualizace odstraňuje mnohé z dětských nemocí Windows 11. Uživatelé, kteří nenajdou důvod přejít na novou verzi, budou mít radost z oznámeného vylepšení výkonu. Jsme zvědaví, jak to bude vypadat ve finální verzi Windows 11 22H2.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  windows 11

  Dobrý den všem.Microsoft se tim živí tak vymýšlí hovadiny. S linuxem nemám zkušenosti .Měli zůstat u w.10 a vylepšovat.Nehodlám si kupovat kvůli 11 pc v této mizerné době.Mám notas 2× Dell a jsem spokojen. Inspiron N411Z.Inspiron 5559

  Reagovat na komentář

  W11

  Strasna hovadina ten w11.
  Keby nechali uzivatelovi moznost nakonfigurovat si to co predtym na w10 nic proti nemu. Ale zo vsetkeho najviac na svete nenavidim ked niekto rozmysla za mba a najlepsie asi vie co ja chcem.. budem musiet s windows skoncit.. je to stale horsie

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení