Menu

Nebezpečnější, než dříve: trojský kůň je schopen se šířit nezávisle v prostředí Wi-Fi

02.03.2021 08:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nebezpečnější, než dříve: trojský kůň je schopen se šířit nezávisle v prostředí Wi-Fi

Nebezpečnější, než dříve: trojský kůň je schopen se šířit nezávisle v prostředí Wi-Fi | foto: Pete Linforth/Pixabay

Bezpečnostní experti znovu varují před nebezpečným trojským koněm. Nyní se může šířit na další zařízení prostřednictvím Wi-Fi sítě. Malware šifruje obsah pevného disku a vydírá uživatele požadavkem zaslání výkupného za jeho opětovné odemčení.

Francouzská organizace ANSSI, zabývající se kybernetickou bezpečností, objevila nebezpečný klon trojského koně. Ransomware Ryuk už byl doposud poměrně nebezpečný. Nyní kybernetičtí zločinci upgradovali program, který je v jeho pozadí. Ten do budoucna umožní, že se malware bude moci samostatně šířit prostřednictvím sítí Wi-Fi.

Podle zprávy organizace trojský kůň pracuje podle předem plánovaného postupu. Program nejprve vyhledá IP adresy připojených zařízení do Wi-Fi sítě. Poté odešle do zařízení datové pakety, které se obvykle používají k vzdálenému probuzení zařízení z režimu Stand-by. Nakonec se malware k zařízením dostane a může se dále šířit.

Jak se uživatelé mohou před trojským koněm chránit?

trojan-wifi

Trojan zašifruje data a požaduje výkupné za jejich opětovné odemčení. | Zdroj: Pete Linforth/Pixabay

Trojan Ryuk se často projevuje jako ransomware. Šifruje obsah pevných disků, což je obzvlášť v případě citlivých dokumentů velmi nebezpečné. Poté požaduje od uživatelů výkupné, za které slibuje opětovné odemčení nedostupného obsahu. Program páchá škodu už od roku 2018. Specialisté v oblasti kybernetické bezpečnosti odhadují, že zločinci, kteří jsou v jeho pozadí, pácháním této činnosti připravili oběti už o přibližně 150 milionů USD. Tvůrci malwaru Ryuk se zaměřují především na velké společnosti.

V současné chvíli neexistuje žádný zaručený postup ochrany před samostatným šířením malwaru. V případě napadení zařízení je vhodné jej také okamžitě vyjmout ze sítě, a to ať už odpojením síťového kabelu nebo deaktivací Wi-Fi připojení, pokud se to ještě podaří. Jinak mohou zakročit pravidelně aktualizované antivirové programy. Výskyt malwaru na vašem zařízení lze také zjistit pravidelným skenováním, které případnou přítomnost odhalí.

Pokud ještě na svém PC žádný z antivirových systémů nepoužíváte, doporučujeme se podívat na jejich srovnávací test. Z bohaté nabídky jak placených, tak i bezplatných verzí si jistě vyberete.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení