Menu

Nejnovější čísla o Windows překvapila: Windows 11 rostou, ale větší skok zaznamenal jiný systém

15.03.2023 06:40 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nejnovější čísla o Windows překvapila: Windows 11 rostou, ale větší skok zaznamenal jiný systém

Nejnovější čísla o Windows překvapila: Windows 11 rostou, ale větší skok zaznamenal jiný systém | foto: Alvin Vergara/Unsplash

O Windows 10 lze tvrdit, že je celosvětově nejrozšířenějším operačním systémem. Náskok před Windows 11 dokonce roste, protože mnoho uživatelů Windows 7 konečně přešlo na novější verzi.

Mnoho uživatelů nechce Windows 11 ani zadarmo a zůstávají u Windows 10. Případně ze starších systémů přecházejí více na desítky.

Potvrzují to i čísla z webu Statcounter.com. Ty každý měsíc ukazují, které verze Windows jsou nejrozšířenější a kolik je mezi uživateli zastaralých počítačů.

Microsoft ale samozřejmě chce, aby na Windows 11 přešlo co nejvíce uživatelů a přijímá další opatření, aby na ně vyvinula větší tlak. Nedávno byl ukončen prodej licencí Windows 10 a místo toho jsou uživatelé přesměrováni na stránku s Windows 11.

Na velkém množství počítačů stále běží Windows 10

w11

Windows 11 obsazují přibližně pětinový podíl na trhu světa Windows, ale v současných dnech se nijak neposunují. | Zdroj: Microsoft

Pokud bychom se blíže podívali na aktuální čísla se zastoupením jednotlivými verzemi Windows z celosvětového pohledu, tak si můžeme všimnout, že více než sedm z deseti počítačů je vybaveno Windows 10. Překvapivý je velký skok o téměř 5 % ve srovnání s předchozím měsícem.

Mírně roste také podíl Windows 11, který v současnosti tvoří něco málo přes 19 %. Pro nejnovější verzi se tedy rozhodl méně než jeden z pěti uživatelů Windows.

Podpora desítek za necelé dva roky skončí

w11

Podíl jednotlivých verzí na celosvětovém trhu Windows, únor 2022-únor 2023 | Zdroj: Statcounter

Uživatelé Windows si už zvykli na to, že Microsoft má vždy připravené nové verze, které poskytuje prostřednictvím aktualizací funkcí. Každá verze je pravidelně servisována bezpečnostními updaty, a to zpravidla každý měsíc v rámci Dne záplat. Bezpečnostní opravy jsou pro konkrétní verzi Windows 10 poskytovány 18 měsíců. To platí pro soukromé uživatele. Po ukončení servisní doby je dobré přejít na novější verzi.

Definitivní ukončení podpory Windows 10 Microsoft plánuje na 14. října 2025. Neznamená to, že byste po tomto datu už svá Windows 10 nemohli používat. Jen pro ně vývojáři přestanou poskytovat bezpečnostní updaty a systém se časem stane zranitelným.

Verze Windows 10 Konec podpory pro soukromé uživatele Konec podpory pro organizace
Windows 10 22H2 14. května 2024 13. května 2025
Windows 10 21H2 9. května 2023 14. května 2024
Windows 10 20H2 10. května 2022 9. května 2023

 

Nastavení plánu aktualizací

winupdate

Uvedení Windows 11, ke kterému došlo už více než před rokem, zpečetilo konec Windows 10. Uživatelé ale stále ještě mají čas promyslet, jaký systém budou po 14. říjnu 2025 používat. | Zdroj: Windows 10/Windows Update

I když vás nové funkční aktualizace Windows 10 nemusejí zajímat a Windows 11 nechcete, je dobré si promyslet a dodržovat nějaký plán aktualizací. Je možné na nejnovější Windows 10 přecházet vždy, když je k dispozici aktualizace, anebo vyčkat na vychytání nedostatků a s instalací počkat, dokud se nepřiblíží konec servisního období pro vámi používanou verzi.

Pokud máte na aktualizace co nejmenší nároky a chcete je řešit až v případě, kdy už není zbytí, klidně využijte celou dobu trvání podpory, která je 18 měsíců. Pro soukromé uživatele ji pro každou verzi Windows 10 Microsoft dodržuje.

Zdroj: Statcounter

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Nejde stáhnout W11

  Reakce na Luke: Lituji, ale stažení vámi deklarovaného instalačního souboru z https://www.microsoft.com/…ad/windows11 nejde, stránka neexistuje. Nemáte lepší nabídku? Díky.

  Reagovat na komentář

  Přísné požadavky na šifrování

  Už jsem u pár počítačů přecházel z win7 na win 10, a rovnou zkoušel i přechod na win11, ale hardware není podporován. Je nutnost mít podporováno moderní šifrování a to starší CPU jak 3–4 roky nemají. Tj do desktopu dokoupit nějaký rozšiřující modul aby bylo šifrování podporováno, ale dost pochybuju že win při instalaci to zařízení najde nebo že k němu bude mít ovladače, nebo koupit nový CPU co to už bude umět (tj i novou desku a ramky) a nebo nový notebook a na to vesměs už upgrade neplatí a bude potřeba koupit novou licenci.

  Reagovat na komentář

  napadá mě přirovnání

  Je to jak s posledníma autama – jsou nabušená funkcema, které nikdo nechce ani zadarmo a ovládat ty, co uživatel chce a je roky vyzkoušené a funkční, nejde jednoduše. Vše je dělané pro fanatiky a nadšence po novotách. Mít mobil s navigací na čelním skle je hrdelní zločin, zato ovládání přes dotykovou obrazovku někde u fofrklacku je povinnost…

  Reagovat na komentář

  Windows 11 !

  Zdarma nabízený Windows 11 jsem stáhl a šlape výborně ! Dokonce mně naformátoval baterii a mám The Full !

  Reagovat na komentář

  Win 11 je jednoduché nainstalovat

  Reakce na Radim Novák:
  ¨1.https://www­.microsoft.com/sof­tware-download/windows11
  2.mit flashdisk min 8GB
  začínáme stáhneme z odkazu (Vytvoření instalačního média Windows 11)
  3po té až to bude komplet hotovo, restartujte windows a nabootujte flashdisk většinou F11 najdete flash disk dáte enter a je to:-))))))))
  Reakce na Radim Novák:

  Reagovat na komentář

  Reakce na zt: Wine nejsou dokonalý emulátor takže na ně není úplný spoleh ale pokud člověk nepotřebuje nějaký úzce specializovaný software tak 100% souhlasím.

  Reagovat na komentář

  jo 11

  Tuuuudle widle..zjistuju, ze mi na vse staci linux…

  Reagovat na komentář

  Jak přejít na 11, když to nejde?

  Jo, tlak na přechod na Win11, ale kolik % počítačů splňuje nesmyslné hardwarové požadavky? Docela by mě zajímaly skutečné důvody, proč není možné přejít z Win10 na Win11 na počítači, který jinak s Win10 nemá žádný problém.
  Myslím, že hekři a spol. už se těší, až skončí podpora 10, protože jen minimum lidí kvůli tomu koupí nový počítač, aby mohli přejít na 11.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení