Menu
CHIP Speedtest

Nejrizikovějším filmem roku 2019 se stává… Joker

06.02.2020 11:47 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Nejrizikovějším filmem roku 2019 se stává… Joker

Nejrizikovějším filmem roku 2019 se stává… Joker | foto: archiv CHIP.cz

Popularitu filmů nominovaných na Oskary se snaží využít internetoví piráti. Pro zájemce o ně připravují phishingové stránky i škodlivé soubory. Pokud nechcete přijít o citlivé údaje, nebo dokonce o peníze, buďte obezřetní.

Filmy v loňském roce přilákaly do českých kin po dlouhé době rekordní počty diváků. Stejné popularitě se těší i sledování celovečerních snímků v pohodlí domova. Toho se nicméně snaží zneužít internetoví piráti, kterým hraje do karet i nadcházející udílení filmových cen Oscar. Jakým způsobem hackeři zneužívají náš zájem o oblíbené filmy, a tedy jak se podvodům s tím spojeným vyhnout – to byla hlavní otázka, kterou si na začátku své analýzy položili odborníci z bezpečnostní firmy Kaspersky. Objevili přitom 20 phishingových stránek a 925 škodlivých souborů, které zneužívaly jmen filmů, nominovaných v letošním ročníku Oscarů.

kaspersky-filmy-2-nahled

Odborníci z Kaspersky detekovali více než 20 phishingových stránek a účtů na Twitteru, kde kyberzločinci nabízeli ke zhlédnutí nejnovější filmy zdarma. Shromažďovali přitom osobní data uživatelů a vybízeli je k nejrůznějším krokům – vyplnit různé dotazníky, udat osobní informace, nainstalovat adware nebo dokonce zadat číslo platební karty. Není nutné zmiňovat, že na konci tohoto procesu stejně žádný film nezískali a útočníkům tak pouze poskytli cenná data.

kaspersky-filmy-1-nahled

 

Filmy nominované v kategorii nejlepší film, které Kaspersky podrobila analýze

Filmy nominované v kategorii nejlepší film

1

1917

2

Le Mans ´66

3

Králíček jojo

4

Joker

5

Malé ženy

 6

Manželská historie

7

Tenkrát v Hollywoodu

8

Parazit

9

Irčan

 

Aby podvodníci získali pro své škodlivé stránky co nejvíce návštěvníků, založili si Twitterové účty, na kterých sdíleli odkazy. I díky dalším kanálům, kterými šířili škodlivý obsah, dosáhli poměrně dobrých výsledků.

Čtěte dále → Jak se nestat obětmi hackerů

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.