Menu

Nejrozšířenější světové hrozby

31.07.2013 19:40 | Redakce Chip + Přidat komentář
Nejrozšířenější světové hrozby

Nejrozšířenější světové hrozby | foto: CHIP

Světovému žebříčku malwaru nadále dominují hrozby, které se šíří prostřednictvím přenosných médií, jakými jsou např. flash disky, externí disky, CD nebo DVD nosiče.

První místo ve statistikách počítačových hrozeb Eset Live Grid využívajících data o malwaru od uživatelů z celého světa si druhý měsíc v řadě udržuje škodlivý kód Win32/Bundpil s celosvětovým podílem 3,47 %. Pro své šíření využívá převážně oblíbené flash paměti, podobně jako v pořadí třetí INF/Autorun (podíl 2,55 % globálně), zneužívající příkaz k automatickému spuštění aplikace. Druhé místo obsadila stálice žebříčku HTML/ScrInject s celosvětovým podílem 2,57 %.

České republiky se tyto hrozby týkají jen omezeně. Mnohem více tuzemské uživatele počítačů trápí trojský kůň Win32/Injector.AIMQ, který se v červnu ujal vedení lokálního pořadí s podílem 6,53 %, a má poměrně velký náskok před dalšími hrozbami, jako jsou HTML/Fraud nebo HTML/Iframe.

Hrozba Win32/Bundpil se do světové TOP 10 dostala teprve v dubnu. V květnu se jí však už podařilo obsadit první místo a sesadit dlouhodobě vedoucí škodlivý kód INF/Autorun, a to s poměrně výrazným náskokem. Jedná se o počítačového červa šířícího se pomocí přenosných médií. Hrozba obsahuje URL adresy, z nichž se pokouší stahovat další nežádoucí soubory.

HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu.

INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf. Tento soubor obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média (nejčastěji USB flash disku) k počítači s operačním systémem Windows.

V Česku aktuálně nejrozšířenější hrozbou je trojský kůň Win32/Injector.AIMQ, který po infikování počítače odesílá na vzdálené servery hesla a jiná potenciálně zneužitelná data. Ta se jeho autoři sami pokoušejí zneužít nebo je prodávají třetím stranám.

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (červen 2013)

Hrozby v České republice podle statistik ESET Live Grid (červen 2013)


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Jaký je nejrozšířenější kód založený na tetrální soustavě?díky

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení