Menu

Největší aktualizace iPhonů tohoto roku se blíží: na jaké nové funkce iOS 16 se uživatelé mohou těšit

08.09.2022 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Největší aktualizace iPhonů tohoto roku se blíží: na jaké nové funkce iOS 16 se uživatelé mohou těšit

Největší aktualizace iPhonů tohoto roku se blíží: na jaké nové funkce iOS 16 se uživatelé mohou těšit | foto: Shutterstock

Na středeční tiskové konferenci Apple oznámil, že dokončená aktualizace systému iOS 16 bude k dispozici od pondělí 12. září. Uživatelé iPhonů od verze 8 se mohou těšit na spoustu nových funkcí.

Co se týče vlastních produktů, Apple není zrovna skromný. O novém systému pro iPhone tvrdí, že "iOS 16 je významná verze s aktualizacemi, které změní zážitek z používání iPhonu." Jak velké změny to budou pro uživatele teprve uvidíme. Některé předem ohlášené funkce ale mají potenciál.

V celé věci je ale přeci jen kapka hořkosti: Apple odstřihává hned dvě generace iPhonů najednou a z podpory vyřazuje iPhone 6S a iPhone 7. Tyto dvě generace už iOS 16 nedostanou. iPhone SE (2016) už také není podporován, pro iOS 16 je vyžadována alespoň druhá generace SE.

Veřejná beta verze systému iOS 16 je už nějakou dobu k dispozici. Uvolnění plné verze pro všechny uživatele by mělo proběhnout v září. V systému iOS 16 je spousta nových funkcí, vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších.

iOS 16: zamykací obrazovka, notifikace, aktuální dění

ios16-1

Zamykací obrazovku je konečně možné upravovat. | Zdroj: Apple

1. Zamykací obrazovka: hlavní novinka systému iOS 16 se týká nastavení zamykací obrazovky. Konečně lze přizpůsobit její vzhled. Na obrazovku si tak můžete umístit widgety, měnit čas a datum, a přidávat motivy fotografií s hloubkovým efektem. Nový vzhled obrazovky by měl nejen dobře vypadat, ale také být užitečný. Například i díky informacím o počasí, zobrazení schůzek nebo zcela volitelným zamykacím obrázkům.

2. Oznámení: důležitou součástí zamykací obrazovky jsou také oznámení. V systému iOS 16 Apple změnil i strukturu zobrazení oznámení a nyní je řadí odspoda nahoru. To by mělo zajistit větší přehlednost personalizované zamykací obrazovky a usnadnit její používání jednou rukou.

3. Aktuální dění: nová komponenta živých zpráv má na zamykací obrazovku přenést informace z reálných událostí. Příkladem mohou být sportovní přenosy nebo update od objednaných služeb dopravy či doručování.

4. Tematické zaměření: práce je jednou ze součástí každodenního života, jehož významnou část tvoří i soukromí. Funkce tematického zaměření na iPhonu chce pomoci oddělit různé oblasti života. Zamykací obrazovka toho bude součástí, takže uživatelům umožní nastavit si různé zamykací obrazovky podle zaměření. Pomocí filtrů si nastavíte, že aplikace zobrazí na zamykací obrazovce pouze relevantní obsah.

Fotky, zprávy, pošta, léky

ios16-2

Fotografie lze sdílet s až šesti uživateli. | Zdroj: Apple

5. Fotografie: mnoho uživatelů smartphonů využívá pro sdílení rodinných fotek například skupinu na WhatsApp. Apple nyní tuto funkci zabudovává přímo do systému iOS 16, a to díky sdílené knihovně fotek. To by mělo umožnit bezproblémové sdílení fotografií například v rodině, a to až se šesti uživateli. To ale samozřejmě funguje pouze v případě, kdy je rodina kompletně vybavena iPhony.

6. Zprávy: od iOS 16 budou mít uživatelé možnost dodatečně upravit odeslané zprávy, nebo je zcela odvolat. Půjde také obnovit nedávno smazané zprávy a označit konverzace jako nepřečtené s možností se k nim vrátit později.

7. Mail: v iPhonu bude příjemnější i práce s elektronickou poštou. Můžete si ji například předem naplánovat a aplikace Mail vám dokonce umožní odvolat odeslanou zprávu ještě předtím, než dorazí do schránky příjemce. To bude možné do deseti sekund po jejím odeslání.

8. Léky: aplikace Zdraví bude spravovat také seznam léků včetně časového rozvrhu a případných upomínek.

Hesla, živý text a diktování

ios16-3

Texty bude možné rozpoznávat a překládat pomocí funkce Live Text. Nově také ve videích. | Zdroj: Apple

9. Passkey: Apple se chce zbavit hesel a sloužit k tomu má nová funkce "Passkey". K biometrickému ověřování používá Touch ID nebo Face ID, a k synchronizaci na zařízeních iPhone, iPad, Mac a Apple TV s koncovým šifrováním používá svazek klíčů iCloud. "Passkey" funguje také v aplikacích a na webu, takže se uživatelé mohou přihlašovat k webovým stránkám nebo aplikacím na zařízeních třetích stran pouze prostřednictvím iPhonu.

10. Živý text: aplikace "Live Text", která rozpoznává text v obrázcích, je už nějakou dobu k dispozici. Nyní je zde novinka: rozpoznávání bude fungovat i ve videích. Stačí na vhodném místě video zastavit a zaměřit se na požadovaný text. "Live Text" umožní například rychlý převod měn nebo překlad textů z cizích jazyků.

11. Diktování: diktování textu nebo jeho samostatné zapisování – aktualizovaná funkce diktování přináší obojí pod jednou střechou. Uživatelé mohou psát pomocí klávesnice, psát do textového pole, pohybovat kurzorem a používat rychlé návrhy QuickType. To vše bez přerušení diktování. Funkce Diktování navíc dokáže automaticky vkládat interpunkční znaménka a emotikony.

12. Rychlejší updaty: aktualizace vždy vyžadují restart, a to i na iPhonu. To by se mohlo brzy změnit, nebo alespoň omezit. Díky technologii s názvem "Rapid Security Response" by mělo být možné mezi velkými aktualizacemi dodávat menší aktualizace, které pak půjdou instalovat za provozu.

CarPlay a bezpečnost

ios16-4

Aplikace CarPlay se rozšíří na více obrazovek. | Zdroj: Apple

13. CarPlay: pro mnoho uživatelů jde o standard. Smartphone prostě musí být připojen ve vozidle. U Apple se tato funkce nazývá "CarPlay" a v systému iOS 16 se dočká zásadní aktualizace. Konečně bude podporovat více obrazovek. Mělo by také být možné přímo ovládat rádio a klimatizaci. Apple chce také zpracovávat další údaje o vozidle, jako je například rychlost, stav paliva nebo úroveň nabití, a teplotu. Než ale uživatelé budou moci nové funkce skutečně využívat, bude to ještě chvíli trvat. Podporovaná vozidla budou oznámena až koncem příštího roku.

14. Ochrana dat: nový nástroj pro ochranu dat, "Safety Check", umožňuje rychle odebrat ostatním uživatelům udělený přístup. Bude se to týkat i aplikací.

15. Schránka: metoda kopírování a vkládání je důležitá i na iPhonu. Z hlediska bezpečnosti je ale důležité minimálně vědět, které aplikace mají ke schránce povolený přístup. iOS 16 k tomu bude vyžadovat autorizaci.

16: Lockdown mode: režim blokace zařízení má zajistit vyšší ochranu iPhonu a jeho uživatele proti cíleným útokům. Jde například o útoky prostřednictvím spywaru, které mají snahu sledovat uživatele a zneužít jeho data. Režim blokování snižuje počet možných vektorů útoků na iPhone. Při jeho aktivaci mimo jiné dojde k zákazu příloh zpráv, blokaci kabelového připojení k iPhonu nebo omezení surfování po internetu.

Zdroj: Apple

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení