Menu

Největší zklamání roku 2022? Operátoři jsou stále drazí a iPhone 14 Plus je k ničemu

29.12.2022 16:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Největší zklamání roku 2022? Operátoři jsou stále drazí a iPhone 14 Plus je k ničemu

Největší zklamání roku 2022? Operátoři jsou stále drazí a iPhone 14 Plus je k ničemu | foto: Miloslav Hamřík / Pixabay

Rok plný dvojek se s námi pomalu loučí, za pár dní vydechne naposledy a zrodí se rok 2023. Je možná čas trochu bilancovat – co se vydařilo a co už tak úplně ne. Kupříkladu o největších zklamáních roku máme prakticky jasno.

Staro-nový iPhone 14

Kdekdo očekával, že Apple letos poruší svůj cyklus a představí inovacemi překypující iPhone, který zaujme hlavně nové zákazníky. Výsledkem je iPhone 14 Pro s lehkou obměnou designu, ale také podstatně vyšší cenou.

Anebo iPhone 14 Plus, který se v roce 2022 nesmazatelně zapsal mezi největší propadáky v historii společnosti Apple. Jde de facto o zvětšenou variantu modelu iPhone 14, který je zase úplně stejný jako loňský iPhone 13. Plusko ale stojí 26 tisíc korun a to je poměrně dost. Ve výsledku by tak Apple možná udělal lépe, kdyby si ponechal zmenšený model Mini.

 

| Zdroj: Apple / YouTube

Grafické karty s astronomickou cenou

Vloni si zákazníci stěžovali zejména na to, že grafické karty (a další důležité komponenty) nejsou na pultech obchodů, protože stagnuje výroba čipů. Letos je situace o poznání lepší, dřívější neuspokojivé prodeje si však vybraly svou daň – zdražení.

Grafické karty řady Nvidia GeForce RTX 4080 se cenově pohybují mezi 30 a 40 tisíci korunami, jejich vyšší provedení RTX 4090 dokonce vyjde i na 50 až 60 tisíc korun, vždy včetně DPH. Alespoň jsou tyto karty skladem, což vloni nebylo možné prohlásit.

Stále drazí operátoři

Ještě jednou se v tomto výčtu vrátíme o rok dozadu. Vloni se hojně mluvilo o aukci kmitočtů 5G, ze které by případně mohl vzejít čtvrtý velký operátor (mluvilo se například o ČEZu), který způsobí konkurenční prostředí pro současný triumvirát: O2 – Vodafone – T-Mobile.

Bohužel, nic takového se nestalo a Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své výroční zprávě pořádně tepal Český telekomunikační úřad (ČTÚ), že ceny operátorů jsou stále nad průměrem Evropské unie. Podle zveřejněné mapy je situace v Česku velmi špatná, podobně jako v Maďarsku nebo na Kypru. Naopak nejlevnější služby operátorů mají v Estonsku, Itálii, Švédsku nebo v Polsku.

Zdroj: Autorský text, Heureka, Apple

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení