Menu

Několik tipů pro zařizování domácí pracovny

23.05.2018 10:37 | Milan Loucký + Přidat komentář
Několik tipů pro zařizování domácí pracovny

Několik tipů pro zařizování domácí pracovny | foto: CHIP

Možnost pracovat z domova patří především v posledních letech mezi jeden z předních benefitů, který zaměstnavatelé nabízejí svým zaměstnancům.

Při práci z domova je však třeba dodržovat zásadní pravidla. Je to pracovní režim, ale také uzpůsobení pracovního prostoru. Při zařizování vašeho pracovního místa berte v potaz jak vaše vizuální představy, tak vaše zdraví. Přeci jen při několikahodinovém sezení u počítače mohou trpět například vaše záda, zrak i oběhová soustava.

Pravidelně střídejte stání a sezení

Lékaři i fyzioterapeuti doporučují během pracovní doby pravidelně stříhat polohu v sedě za polohu ve stoje. Člověk tím tak může předcházet komplikacím spojeným s krční páteří, bederní páteří či mezilopatkovými svaly. Polohovatelné stoly jsou ideálním řešením. Jejich pracovní desku snadno nastavíte vůči své tělesné výšce tak, aby přesně pasovala vašemu tělu, a to jak v poloze stání, tak při poloze v sedě.

Například SIT-STAND rám stolu Stell SOS 3000 umožňuje snadný přechod z práce v sedě do práce ve stoje. Má ovládací panel, který je napájen standardním síťovým kabelem. Prostřednictvím prodlužovacího přívodu připojíte tento stůj včetně všech zařízení, které používáte. Polohování stolu je velmi tiché a plynulé. Součástí stolu je i časovač, který vás upozorní na vhodnost změny pracovní polohy v nastaveném intervalu.

Při sezení u počítače je důležité myslet na tzv. pravidlo pravých úhlů. Chodidla by měla být položena celou plochou na podlaze a nohy by měly být ohnuté v kolenou. V zásadě byste měli sedět vzpřímení. V neposlední řadě by měl být pravý úhel i mezi předloktím a samotnou paží.

Kam umístit monitor?

Hodiny strávené nepřetržitě u pracovního stolu nejsou tím nejlepším pro naše tělo, neboť při ohnutých zádech dochází ke sklopení pánve dozadu, tělo jde do předklonu a krční páteř se předsouvá. „Kromě fyzických problémů, dochází i k oslabení výživy a funkce orgánů v těle. Bez použití ergonomických stojanů a podstavců na monitory a notebooky, může pravidelné používání počítačů rychle vyústit v bolesti a napětí,“ říká osobní terapeutka Dana Hodanová.

Hlavním přínosem ergonomických podstavců pod monitor je to, že poskytují prostředek k umístění obrazovky do výšky, která nevyžaduje, aby uživatel naklonil krk a způsobil si tak špatné držení těla. Horní hrana obrazovky by správně měla být v úrovni očí, abychom předešli jejich únavě a zejména eliminovali bolesti zad, krku a hlavy. Většina uživatelů má však obrazovku umístěnou daleko níže, čímž se zvyšuje namáhání páteře a přichází bolesti. Podstavec pod monitor Stell SOS 5000 tuto situaci může vyřešit. S jeho pomocí přispějete, jak komfortu vašich očí, krku, tak i zad.

Monitor umístěný na držáku

Další možností je umístit monitor na vhodný držák. Tato varianta má mnoho výhod. Absence stojánku, popřípadě celého stolu, zvyšuje variabilitu prostoru a uvolňuje pracovní plochu. Takové rameno pro monitor výrazně zvýší ergonomii pracoviště, protože uživatel snadno dosáhne ideální pracovní pozice.

Při výběru televizního držáku či držáku monitoru je nutné znát hodnoty dvou parametrů. Jednak je to hmotnost přístroje, za druhé pak takzvaný VESA standard, což je rozteč čtyř otvorů pro uchycení televize či monitoru na držák.

Možnost nastavení vzdálenosti a výšky obrazovky monitoru oceňuje většina uživatelů. V případě monitoru se k tomu připojí možnost nastavení náklonu, což je ideální, protože výška středu monitoru by měla být kousek pod úrovní našich očí a zároveň by měl střed obrazovky být kolmý v obou osách na směr uživatelova pohledu.

Zajímavé z pohledu ergonomie a snadnosti obsluhy jsou držáky monitorů s plynovými písty, hliníkovým tělem a kabelovým managementem s porty USB 3.0 a audio integrovanými v základně držáku. Pro vaši domácí pracovnu můžete využít například držák z řady Stell SOS 20xx. Vybírat můžete ze tří možností. Držáky se liší tím, kolik monitorů na ně umístíte.

Jak postupovat, abyste své pracovní místo upravili podle ergonomických pravidel? Při umisťování monitoru se nejprve ujistěte, zda máte správně nastavenou židli. Dále se pohodlně posaďte, uvolněte se a podívejte se rovně. Upravte monitor a zkontrolujte, zda se vaše oči setkají s nejvyššími dvěma centimetry horní části obrazovky. Pokud je to tak, máte monitor správně umístěný.

Nezapomínejte chránit i své spotřebiče

Pro ochranu dražších přístrojů, které budete využívat ve vaší pracovně se vyplatí místo klasické prodlužovačky pořídit přepěťovou ochranu. Její princip spočívá v tom, že zabezpečí napojené přístroje před velkými rozdíly napětí. Tak například rozvodnice APC by Schneider Electric nebo Sencor SSP 580 mají navíc dva USB porty pro napájení nejrůznějších zařízení – telefonů, tabletů atd. Přepěťová ochrana disponuje i funkcí master – slave, která má funkci odpojení spotřebičů od napájecí sítě po vypnutí řídícího spotřebiče. Tato funkce je důležitá pro úsporu elektrické energie.

Správné osvětlení vašeho stolu

Například lampičky značky Retlux můžete vybírat z několika barev, a to v provedení jako klasickou či s klipem. Lampy jsou lehké, vhodné pro LED žárovky. Velmi zajímavým modelem je pak novinka české společnosti Lamax. Jmenuje se EasyLight1, vydrží na baterie pracovat až 20 hodin, může sloužit jako powerbanka pro až dva přístroje a likviduje nebezpečné modré záření vycházející z monitorů.

Tip pro věčné sklerotiky: Poznámkový blok v novém kabátě

Kromě práce na počítači mnozí z nás využívají k zapisování důležitějších úkolů poznámkový blok. Pro psaní nemusíte nutně používat papír, pero nebo gumu. Digitální zápisník Sencor SXP 20 je alternativou k těmto tradičním psacím potřebám. Využít ho můžete právě jako poznámkový blok, kam si budete zapisovat úkoly, nákupní seznamy, upomínky. K zápisu poznámek a jako náhrada tužky slouží stylus, který je součástí balení.

 

 

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.