Menu

Nepříjemný problém v zimě: Jak zajistit, aby baterie mobilního telefonu vydržela déle

23.01.2023 14:55 | Josef Mika + Přidat komentář
Nepříjemný problém v zimě: Jak zajistit, aby baterie mobilního telefonu vydržela déle

Nepříjemný problém v zimě: Jak zajistit, aby baterie mobilního telefonu vydržela déle | foto: Pixabay/tookapic

Chlad není pro smartphony a notebooky vhodný. Někdy se dokonce mobil náhle vypne, což není nic příjemného Objasníme nejdůležitější otázky a poskytneme praktické tipy pro správnou zimní péči o mobilní zařízení s akumulátory.

V zimě trápí nízké teploty nejen nás. Ani mobilní telefony nejsou vůči chladu tak odolné, jak bychom doufali. Zejména funkčnost baterií je velmi závislá na teplotě. Výrobci ve specifikacích uvádějí doporučené teplotní rozsahy, obvykle 0 až 35 stupňů Celsia. Extrémní horko tedy také není ideální, ale k telefonům se dostává především chlad.

To může dojít tak daleko, že se mobilní telefon v zimě jednoduše vybije, ačkoli by v baterii mělo být stále dost energie. Pokud se vám to stane, měli byste zůstat v klidu, protože v naprosté většině případů se aktivovala pouze ochranná funkce smartphonu, aby ochránila vaše zařízení před poškozením.

Chlad zpomaluje chemický proces v baterii mobilního telefonu

Standardní baterie v mobilních telefonech jsou dnes lithiové. Není třeba zabíhat do technických detailů, ale je důležité vědět, že elektrochemické procesy v baterii se v chladu zpomalují. Vnitřní odpor baterie mobilního telefonu se zvyšuje, když se vlivem nižší teploty elektrolytová kapalina stává viskóznější. Tím se zvyšuje odběr proudu, což může vést ke kolapsu napětí a nakonec k rychlému vybití.

Aby se zabránilo poškození mobilního telefonu, zabudovali výrobci pro tento případ nouzové vypnutí. Mobilní telefon pak není rozbitý, ale pouze preventivně vypnutý. V takovém případě byste jej měli nechat vypnutý. Doporučujeme ho vložit do vnitřní kapsy bundy. Přístroj se poté znovu zahřeje a po 30 až 60 minutách jej můžete znovu používat.

Otravné studené efekty baterií mobilních telefonů

Kromě možnosti samovolného vypnutí byste měli znát i další fakta o vlivu chladu na baterie. Doba provozu na baterii se zkracuje, protože v chladu se baterie smartphonu rychleji vybíjí. Může se stát, že v létě vám mobilní telefon vydrží klidně celý den a v zimě stejnému uživateli dojde „šťáva“ už cestou z práce.

Dalším bodem je snížená kapacita nabíjení v chladu. A zima může mít negativní vliv i na displeje chytrých telefonů. Reakce mohou být zpomalé nebo může obrazovka zcela zatuhnout. Oslabeno by mohlo být také barevné zobrazení a podsvícení.

Udržujte svůj telefon v teple

Pokud máte studené prsty, pomohou vám rukavice nebo si můžete jednoduše strčit ruce do kapes teplé zimní bundy. Stejný princip funguje i u mobilních telefonů. Dobrým nápadem je také pouzdro na smartphone, které chrání před chladem. Pro přesuny v zimě by měl být mobilní telefon blízko těla, například ve vnitřní kapse zimní bundy.

adam-adams-mrl0gr8y20s-unsplash

V chladném počasí probíhají elektrochemické procesy v baterii pomaleji. Obr.: Unsplash/Adam Adams

Pro hovory nebo poslech podcastů může mobilní telefon zůstat na svém místě. Vhodným řešením jsou bezdrátová Bluetooth sluchátka (i když i jejich baterie chladem trpí). Mobilní telefon můžete samozřejmě používat i v zimě, ale v mrazivých teplotách je lepší ho používat jen krátce a pak ho vždy vrátit do vnitřní kapsy.

Pokračování článku

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení