Menu

Nesmazaný obsah: Google a Meta musejí zaplatit milionové pokuty

27.12.2021 15:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nesmazaný obsah: Google a Meta musejí zaplatit milionové pokuty

Nesmazaný obsah: Google a Meta musejí zaplatit milionové pokuty | foto: Steve Johnson/Unsplash

Internetové giganty Google a Meta čeká platba pokut. Ruský soud to odůvodňuje tím, že společnosti opakovaně neodstranily ze svých webových stránek nezákonný obsah. V případě obou platforem jde o doposud nejvyšší částky.

Ruský soud vydal rozsudek nad kauzami internetových gigantů Alphabet, pod který spadá Google, a Meta, provozující síť Facebook, k neobvykle vysokým pokutám. Obě společnosti opakovaně odmítly smazat zakázaný obsah. Moskevský soud to oznámil v pátek minulý týden a o celé věci informuje agentura Interfax. Soud uložil Googlu pokutu ve výši 7,2 miliardy rublů (přibližně 2,17 miliard Kč) a koncernu Meta, který rovněž vlastní platformu Instagram, přibližně dvě miliardy rublů (600 milionů Kč). Informaci přinesla i agentura Bloomberg v článku s názvem "Russia Steps Up Pressure on Google, Meta With Record Fines".

Výše pokuty byla poprvé stanovena na základě ročního obratu společností na území Ruska. Zástupci Googlu uvedli, že se nejprve podrobně seznámí s rozsudkem, a poté projednají další kroky.

Společnost Google už byla pokutována několikrát

googlemeta

Za neodstranění závadného obsahu musí Google v Rusku zaplatit vysokou pokutu. | Zdroj: Solen Feyissa/Unsplash

Podobně jako Facebook, Twitter a TikTok byl několikrát pokutován i Google. Ruské úřady se více zaměřují na sociální sítě především od konání masových protestů proti uvěznění odpůrce Kremlu, Alexeje Navalného, na začátku roku. Ten je už několik měsíců držen ve vězeňském táboře.

Internetovým platformám se například vytýká, že důsledně neodstraňují výzvy k nepovoleným demonstracím, dětskou pornografii nebo různé formy výzev k páchání sebevražd.

Tato opatření ale na druhou stranu internetoví aktivisté opakovaně kritizovali jako projev represe proti existenci svobodného internetu v Rusku. Zástupce šéfa výboru státní dumy pro informační politiku, Anton Gorelkin, prohlásil, že pokud pokuty nepomohou, budou přijata "velmi nepříjemná opatření".

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení