Menu

Neúspěch Elona Muska: raketa SpaceX při testu opět havarovala

31.03.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Neúspěch Elona Muska: raketa SpaceX při testu opět havarovala

Neúspěch Elona Muska: raketa SpaceX při testu opět havarovala | foto: Christian Bodhi/Pixabay

Nejnovější prototyp rakety Starship společnosti SpaceX Elona Muska krátce po hladkém startu opět havaroval. Osudným se stal přistávací manévr. Šlo o let bez lidské posádky, takže se naštěstí nikomu nic nestalo.

Po několika neúspěších se při testu zřítila další bezpilotní raketa soukromé společnosti SpaceX. Prototyp nového modelu "Starship" se v úterý při přistávacím manévru zřejmě vymkl kontrole. Generální ředitel společnosti SpaceX, Elon Musk, to na Twitteru vzal s humorem: "Alespoň je kráter na správném místě," komentoval událost s nadsázkou.

Ukázalo se, že problémy měl jeden z motorů rakety. "Krátce po zahájení zážehu motorů před samotným přistáním se přihodilo něco zásadního. Pokud se nám podaří prozkoumat úlomky z trosek, měli bychom se dozvědět, co to bylo," dodává Musk.

SpaceX Elona Muska: nejde o první havárii rakety Starship

musk

Federální úřad pro letectví vyšetřuje úterní explozi rakety Starship při přistávacím manévru. Přestože nejde o první problém, Musk to komentoval s nadsázkou. | Zdroj: NASA HQ PHOTO/Foter

Není to poprvé, kdy má společnost SpaceX problémy se svým testem rakety "Starship". Při dvou testech v prosinci a únoru přistání také selhalo. V prosinci prototyp explodoval kvůli problému s palivovým systémem. Začátkem února se na testovacím polygonu pravděpodobně z důvodu technické závady zřítil na zem a vzplál. Krátce poté Starship konečně bezpečně přistál, ale poté opět začal hořet.

Podle plánů zakladatele společnosti SpaceX, Elona Muska, bude raketa "Starship" jednoho dne dopravovat lidi i náklad na Měsíc a Mars. Její specialitou je, že má být použitelná opakovaně. Aby toho ale dosáhla, musí ve vzduchu ještě před přistáním provést otočný manévr a poté teprve začít brzdit, aby kontrolovaně přistála na povrchu. Raketa by tak měla být použitelná i v místech, kde nejsou ani startovací rampy, ani ideální místa pro přistání. Například právě na Marsu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení