Menu
CHIP Speedtest

Nezapomeňte vyzkoušet: bezplatný program pro vektorovou grafiku je téměř hotový

20.09.2019 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nezapomeňte vyzkoušet: bezplatný program pro vektorovou grafiku je téměř hotový

Nezapomeňte vyzkoušet: bezplatný program pro vektorovou grafiku je téměř hotový | foto: CHIP

Léta oblíbený open source program pro zpracování vektorové grafiky je krátce před uvedením verze 1.0. První beta verze nabízí přehled všech funkcí včetně témat a nových efektů.

Ne každému je program pro zpracování vektorové grafiky k užitku, ale pokud potřebujete zpracovat logo, plakát, infografiku nebo poutavý titulek, neobejdete se bez něj. Profesionální software z této kategorie je drahý, dobrou bezplatnou alternativou z kategorie open source je už mnoho let program Inkscape. Přestože není žádným nováčkem, finální verze ještě nedospěla ani do úrovně 1.0. Nicméně už je tomu blízko. Uvolněna byla Beta 1 obsahující všechny plánované funkce.

Inkscape 1.0 Beta 1 velmi dobrý
Bezplatný program pro zpracování vektorové grafiky je opravdu velmi dobrý, brzy k dispozici v plné verzi 1.0. Beta 1 je už vybavena funkcemi a umožňuje tak udělat si dobrou představu o nabídce finálu. stáhněte si

Novinky v Inkscape 1.0

inscape-themes

Inkscape 1.0 také podporuje témata.

Kdo už Inkscape z předchozích verzí zná, ocení pěkné nové funkce, o které je verze 1.0 obohacena. Inkscape 1.0 podporuje témata čistě opticky a v nastavení si můžete uložit své vlastní preference. Tmavé téma je také možné jako klasický vzhled Windows 32. Důležitá je i podpora obrazovek s vysokým rozlišením.

Pomocí kombinace kláves [Ctrl]+[Shift] můžete skrolováním provádět rotaci objektu. Navíc je možné přes menu nebo klávesovou zkratkou provádět zrcadlení objektu. V rozšířeném nastavení najdete dodatečné funkce pro export do formátu PNG. Efekty Live Path byly přepracovány a nabízí více možností uživatelských úprav. To vše usnadňuje nastavování. Více detailů je ještě uvedeno v poznámkách k vydání verze.

K vytvoření vektorové grafiky vám pomáhá mnoho funkcí

inscape-funkce

Inkscape nabízí mnoho funkcí, na které si musíte nejprve zvyknout.

Inkscape je jako program vektorové grafiky podobný Adobe Illustratoru. Nabízí mnoho nástrojů, podporuje mnoho grafických formátů a také dokáže dobře zpracovat texty. Je ideální pro návrh loga nebo kreslení grafů. I pro návrh plakátů stojí za vyzkoušení.

K práci můžete využívat nástroje pro ruční kreslení i předem připravené šablony. Jakmile máte objekty nakreslené, můžete je následně měnit; zvětšovat, naklopit, rotovat nebo seskupovat. Prostřednictvím vrstev můžete hierarchicky uspořádat různé objekty a pracovat s nimi pomocí výplní nebo obrysů. Práci šetří klonovací nástroje. Inkscape pracuje s grafikou SVG, ale můžete importovat i soubory Illustratoru, Corel Draw nebo Visio. Funkčnost zvyšují i dodatečná rozšíření.

Open source nástroj pomáhá šetřit

V oblasti programů pro vektorovou grafiku můžete utratit spoustu peněz – nebo vyzkoušet Inkscape. Open source program nabízí rozsáhlé možnosti nástrojů a stabilitu. Kdo je v oblasti vektorové grafiky nový, ocení zaškolení. Nicméně než se rozhodnete pro zakoupení profesionálního nástroje, Inkscape určitě stojí za vyzkoušení. Současná Beta 1 je příslibem snad brzkého uvolnění plné verze Inkscape 1.0.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.