Menu
CHIP Speedtest

No konečně, Microsofte: nový Průzkumník bude už v roce 2021 – má to ale háček

23.12.2020 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
No konečně, Microsofte: nový Průzkumník bude už v roce 2021 – má to ale háček

No konečně, Microsofte: nový Průzkumník bude už v roce 2021 – má to ale háček | foto: Got Credit/Foter.com

Microsoft momentálně pracuje na změně Windows 10 po stránce vzhledu. Mnoho uživatelů si už delší dobu přálo také modernější verzi Průzkumníka souborů. Nyní je jasné, že jeden se objeví už v roce 2021 – je ale potvrzen pouze pro nové Windows 10X.

Windows 10 je často obtížné zvládnout i pro jeho skalní fanoušky. Operační systém už oslavil své páté narozeniny, ale stále je kombinací moderního a zastaralého designu. Jedním z typických příkladů je Průzkumník souborů: pokud pomineme tmavý režim, za poslední roky se nezměnilo vlastně nic. Ani po moderním fluent designu není ani stopy.

Nicméně rok 2021 by měl být rokem Microsoftu: kromě všestranné aktualizace designu pro Windows 10 budou připravovaná Windows 10X po několika letech opět novým operačním systémem. A s nimi je potvrzen i nový Průzkumník souborů. Stále ale není jasné, zda se někdy dostane i do běžných Windows 10.

Windows 10X: Průzkumník bude o něčem jiném

newexplorer1

Nový Průzkumník je vybaven jednoduchým designem a bude k dispozici v tmavém i světlém režimu. Zdroj: | Microsoft

Na rozdíl od Windows 10 by Windows 10X měly být zcela jednotným, moderním a lehkým operačním systémem. Do toho dobře zapadá i nový Průzkumník souborů: další funkce, jako například "Tento počítač" a "Síť" nejsou na první pohled viditelné, na druhou stranu je do nástroje hluboce integrována podpora OneDrive. Design je jednoduchý a bude k dispozici ve světlém i tmavém režimu.

Windows 10X mají být spuštěny na jaře 2021 jako alternativa k OS Chrome a budou se prodávat s odpovídajícími zařízeními. Koncoví uživatelé nebudou mít možnost nový operační systém instalovat samostatně.

Nový Průzkumník souborů také pro Windows 10?

newexplorer2

| Zdroj: Microsoft

V posledních letech koluje o Průzkumníku mnoho "zaručených" informací, každopádně ve Windows 10 dodnes není vidět žádná užitečná inovace. Před nějakým časem ale samotný Microsoft ve svém blogu o Edge zveřejnil snímek obrazovky, na kterém je vidět revidovaný Průzkumník souborů. Oficiální informace od Microsoftu ale nejsou žádné, a ani v programu Insider se doposud nic neobjevilo. Každopádně inovovaný design ukazuje jednu věc, a to že Microsoft na modernizaci starého Průzkumníka pracuje.

V konceptu souborového správce se toho moc nemění: na snímku obrazovky je stále viditelný postranní panel na levé straně. Vypadá ale mnohem menší, než ten současný. Je pravděpodobné, že zůstane zachován i design pásu karet; alespoň to naznačuje rozevírací šipka vpravo nahoře a karty nejsou viditelné. Díky modernějšímu, svěžímu designu a novému písmu nový koncept působí mnohem uživatelsky přívětivějším dojmem a není ani tolik přeplněný.

Hezký Průzkumník souborů můžete používat hned: files UWP

filesuwp-ilu

Program Files UWP je stylová, plně funkční alternativa pro Průzkumník od Microsoftu. | Zdroj: Microsoft

Kdy a zda vůbec se nový Průzkumník objeví ve Windows 10, není jasné. Pro uživatele Windows, kteří už mají poněkud zaprášeného designu aktuálního Průzkumníka dost, existuje vynikající alternativa. Vývojář Files UWP také hledal hezčí variantu pro Průzkumník ve Windows a v poměrně krátkém čase si naprogramoval vlastní. Aplikace pro Windows 10 je provedena v přehledném designu fluent a dokonce nabízí funkci otevírání několika karet najednou – to je něco, s čím má před Microsoftem velký náskok.

filesuwp-logo

Files UWP - Windows 10 App 0.21.1.0

CHIP hodnotí Dobrý

Aplikace ukazuje, jak má vypadat elegantní varianta Exploreru v systému Windows 10. Tento bezplatný nástroj je z hlediska funkčnosti zeštíhlen, přesto by se jím Microsoft mohl inspirovat.

Stáhněte si
Výhody:
jednoduchý souborový správce
integruje tmavý režim
uživatelsky příjemný design
Nevýhody
nezobrazuje skryté soubory
stále nestabilní beta verze

Mělo to být už dávno

Pokud byste se zeptali uživatelů, které součásti Windows 10 používají nejčastěji a které vypadají opravu zastarale, jistě by se shodli na Průzkumníku. Profesionálové ještě také používají Správce úloh, který podobně naléhavě potřebuje vizuální aktualizaci, ale pro běžného uživatele je rozhodně frekventovanějším nástrojem Průzkumník. Od vydání Windows 7 se prakticky nic nezměnilo a nyní je to už jedenáct let. Je nejvyšší čas začít.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.