Menu

Nová studie přináší nechutné zjištění: váš chytrý telefon je špinavější než záchod

02.11.2022 09:35 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Nová studie přináší nechutné zjištění: váš chytrý telefon je špinavější než záchod

Nová studie přináší nechutné zjištění: váš chytrý telefon je špinavější než záchod | foto: Rob Hampson / Unsplash

V době koronavirové pandemie vesměs všichni po kapsách nosili tubičku s antibakteriálním dezinfekčním gelem. Jenomže ruce vám většinou vydržely čisté až do chvíle, než jste se dotkli telefonu. Ten bývá totiž špinavější než záchodové prkýnko.

Experti již dlouho upozorňují, že mýt si poctivě několikrát denně ruce nemusí k čistotě a zdraví těla stačit. Důležité jsou totiž předměty, se kterými za den opakovaně manipulujete. Může to být klávesnice a myš, sluchátka, zapalovač či elektronická cigareta, v domácnosti hlavně kliky a vypínače. Ze všeho nejvíce ale váš mobilní telefon.

Telefon jako hnízdo bakterií

A mobil je skutečně zamořen bakteriemi ze všech možných koutů vašeho města – a pokud s ním cestujete, tak pravděpodobně i ze všech koutů světa. Magazín Time cituje experty, kteří uvádí, že opatlaný smartphone má 10× víc nežádoucích bakterií a mikrobů než třeba záchodové prkýnko. Tým estonských vědců z Institut National Library of Medicine (NLM) dělal průzkum, v rámci kterého zjistil, že smartphone průměrného teenagera obsahuje 17 000 bakterií. To je stejně, jako kolik jich najdete třeba v umyvadle.

Jak tento problém vyřešit? Experti radí – a je to vlastně logické – telefon několikrát denně čistit a dezinfikovat. Skoro by se dalo říct, že ve chvílích, kdy si myjete ruce, si rovnou “umyjte” i mobilní telefon. Ještě malé upozornění – nejprve si vyčistěte smartphone a až pak si běžte umýt ruce, aby proces čištění nebyl naopak kontraproduktivní.

Zároveň se vyhněte všelijakým antibakteriálním čisticím přípravkům, které najdete doma. Na povrch smartphonu použijte speciální vlhčené ubrousky, případně antibakteriální sprej určený přímo na displeje, který neobsahuje amoniak, alkohol a chemické parabeny.

K tomu určitě doporučujeme odloženým kartáčkem na zuby pročistit i záhyby mobilního přístroje, jako je telefonní sluchátko, otvory pro reproduktor a podobně. Přeloženou lepicí páskou pak můžete pochytat "vymetený" prach.

Zdroj: Time, National Library of Medicine, University of Arizona

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení