Menu

Nová vlastnost Firefoxu: mnoho URL adres se už brzy bude zobrazovat jinak

16.03.2020 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nová vlastnost Firefoxu: mnoho URL adres se už brzy bude zobrazovat jinak

Nová vlastnost Firefoxu: mnoho URL adres se už brzy bude zobrazovat jinak | foto: CHIP

Firefox podniká ve své další verzi velký krok: URL se v adresním řádku brzy zobrazí bez předpony HTTPS nebo WWW. To lze vidět už v aktuální beta verzi.

Pokud si ale uživatelé budou přát zachovat původní formát zobrazování, novinku lze deaktivovat. Každý, kdo používá internet, ví, co to jsou adresy URL. Používají se pro zobrazení požadovaného internetového obsahu. Donedávna bylo jejich pojmenování a používání docela snadné, postupem času se ale URL adresy začaly prodlužovat a komplikovat. Je to způsobeno různými protokoly a parametry, které mnoho provozovatelů stránek používá ke sledování a uchování informací. Komplexní porozumění problematice URL může být pro běžného uživatele obtížné.

Co bývá u používání URL adres komplikací, kyberzločinci používají zmanipulované URL na úkor uživatelů k podvržení falešných stránek. Google přišel v roce 2019 s novinkou a v Chromu zobrazuje URL adresy pouze ve zkrácené podobě. Firefox jej nyní následuje: od příští verze 75 bude stejná funkce přidána i do prohlížeče od Mozilly a předpony www, http nebo https se už nebudou zobrazovat. To by mělo zlepšit čitelnost adresy URL. Dříve byla tato funkce dostupná pouze v nestabilní verzi Nightly, nyní mohou uživatelé, kteří o to mají zájem, nový způsob zobrazení vyzkoušet v betaverzi prohlížeče Firefox.

Stáhněte si: Firefox Beta

firefofbeta-logo

Firefox (64 bit) 75,0 beta

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Předběžná verze Firefoxu 75 ve speciální 64bitové verzi ke stažení.

Stáhněte si

Firefox: aktivace původního způsobu zobrazení URL; jde to

firefoxfeature1

Nové zobrazení v prohlížeči Firefox 75 skrývá „http: //“.

Pro uživatele je v zásadě jednoduché rozpoznat, zda web používá šifrované spojení přes protokol https či nikoliv. V nejnovější aktualizaci Firefoxu se zkráceným formátem zobrazení URL uživatelé poznají to, zda se pohybují na nezabezpečeném (http) nebo zabezpečeném (https) webu jednoduše podle symbolu visacího zámku, který se zobrazuje vlevo vedle adresy v adresním řádku. Celou URL adresu odhalí až dvojité kliknutí na adresu.

Pokud obecně nejste příznivci nového formátu zobrazení URL, můžete se snadno vrátit k původnímu formátu zobrazení s pomocí trochy ladění:

Jednoduše zadejte do adresního řádku Firefoxu "about: config", přijměte varování a zadejte browser.urlbar.trimURLs. V zobrazené možnosti nastavení parametru nastavte hodnotu na "False". Pak už jen stačí prohlížeč restartovat a máte původní zobrazení zpět.

Stáhněte si: prohlížeč Firefox

firefoxnightly-logo

Firefox Nightly (64 bit) 76.0 Alpha 1

CHIP hodnotí Dobrý

Chcete-li dnes vyzkoušet budoucí prohlížeč Mozilla, stáhněte si předběžnou verzi Firefox Nightly.

Stáhněte si
firefox-logo

Firefox EME-free (64 bit) 74.0 final

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Populární bezplatný prohlížeč Firefox od Mozilly je dodáván ve verzi „Firefox EME-free“ bez aktivovaných předvoleb DRM.

Stáhněte si

Praktická změna

Díky novému formátu zobrazení adres URL působí adresní řádek mnohem přehledněji a zabraňuje tomu, aby adresy URL vypadaly velmi dlouhé. Firefox už delší dobu názorně zobrazoval, zda webová stránka běží na zabezpečeném protokolu https či nikoliv. Používal k tomu podobně jako Chrome symbol malého zámku vlevo vedle adresy. Co je také praktické: pokud nepatříte k příznivcům nového zobrazení URL, můžete ho snadno vypnout.

Mohlo by vás také zajímat: Jde o Android prohlížeč budoucnosti? Firefox Preview a jeho zajímavé vlastnosti.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.