Tip pro základní desku: aktivujte podporu virtualizace
Aby bylo možné pracovat s virtualizačními nástroji, jako je VMWare nebo Virtualbox, musí být…
Nové triky internetových podvodníků | foto: CHIP
Předvánoční čas využívají k navýšení svých zisků nejen poctiví obchodníci. V tomto období zažívají žně hackeři, kteří svůj business založili na důvěře poctivých lidí, kteří si myslí, že internetová kriminalita se jich nemůže dotknout.
Trendem poslední doby je to, že elektronická přání neustále vytlačují zasílání pohlednic běžnou poštou. V roce 2008 bylo celosvětově posláno 500 milionů vánočních a novoročních přání. Se vzrůstající oblibou používání sociálních sítí zejména v posledních dvou letech lze tedy předpokládat, že během vánočního období roku 2010 bude rozeslána téměř miliarda přání. Pokud bude škodlivý kód obsažen pouze v jednom promile tohoto objemu, pak je tu reálné nebezpečí, že tento malware nakazí tisíce počítačů.
“Mnoho lidí si myslí, že pokud člověk používá nějaký antivirový software, nemůže se mu nic stát. To je ale velký omyl. Aby byl uživatel počítače chráněn před viry, měl by pravidelně aktualizovat svůj antivirový program a při brouzdání na internetu by se měl chovat obezřetně. Je nebezpečné, pokud lidé přistupují k počítačové bezpečnosti lhostejně. Pouhá instalace samotného antivirového programu nezaručí na 100 %, že počítač nebude infikován. Ochrana počítače je pouze tak dobrá, jak dobrá je poslední aktualizace antivirového softwaru.” říká Vladislav Němec, generální ředitel společnosti TrustPort, a.s.
Pokud uživatel internetu nemá dobře zabezpečený počítač, klepnutím na škodlivý odkaz či otevřením zavirované pohlednice se do počítače dostane nebezpečný software, který může fungovat tiše na pozadí a přitom tajně nahrávat veškerou internetovou komunikaci uživatele včetně jeho hesel.
Počítačoví experti z firmy TrustPort nabízejí několik doporučení, jak se bránit před škodlivými e-maily v předvánočním období:
• Pokud neznáte toho, kdo vám vánoční přání posílá, e-mail nikdy neotvírejte a rovnou ho smažte.
• Pokud si nejste jisti, že webové stránky, na které odkazuje link v těle e-mailu, jsou stránky s elektronickými pohlednicemi, tento odkaz neotvírejte.
• Pokud obdržíte e-mail od charitativní organizace s prosbou o pomoc, na tento e-mail raději neodpovídejte. V případě, že chcete přispět určitou peněžní částkou charitativní organizaci, zadejte do prohlížeče legitimní webovou adresu dané organizace a veškerá potřebná data si vyhledejte na jejich stránkách.
• Pokud obdržíte e-mail od neznámého internetového obchodu, kde jsou ceny příliš dobré na to, než aby to byla pravda, s největší pravděpodobností to není pravda. Neotvírejte tento odkaz.
• Pokud používáte internetové bankovnictví či pokud platíte za zboží přes služby jako je PayPal, vždy se ujistěte, že webová stránka, přes kterou platbu provádíte, začíná na “https”. Písmeno “s” znamená “secure” a jedná se o zabezpečený server.
• Vždy se ujistěte, že máte nainstalovanou poslední aktualizaci vašeho antivirového programu.
Poslední, ale neméně důležité pravidlo: při brouzdání na internetu používejte vždy selský rozum a buďte obezřetní.
Aby bylo možné pracovat s virtualizačními nástroji, jako je VMWare nebo Virtualbox, musí být…
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
Při každodenní rutinní práci na PC, ať už jde o desktop nebo notebook, ušetří čas používání…
Zkoušeli jste někdy extrahovat text ze souboru PDF? Obvykle to moc dobře nefunguje. Výrobce…
Na moderní smartphony jsme si rychle zvykli a představa, že bychom se opět měli vracet k…
InSight měří na Marsu zemětřesení a proslavila se zejména, když měla trable se zavrtáním…
Příznivci společnosti Apple už nějakou dobu netrpělivě očekávají nový operační systém pro…
Nejen mladí politici, ale i technologičtí vizionáři se mohou dopouštět odsouzeníhodných…