Menu

Nový Adobe Reader X je bezpečnější

19.11.2010 17:43 | Redakce Chip + Přidat komentář
Nový Adobe Reader X je bezpečnější

Nový Adobe Reader X je bezpečnější | foto: CHIP

Adobe Reader římská deset přináší několik příjemných vylepšení; zatím je však jen anglicky.

Ve čtvrtek byl uvolněn nový Adobe Reader X (čtečka dokumentů PDF). X v názvu je patrně římská desítka. (Spolu s ním je vypuštěn také Adobe Acrobat X.) Reader X zatím není v češtině. Vyzkoušet si ho můžete v angličtině, ale pozor — instalace přepíše starší vydání deváté.

Nový Reader je prý bezpečnější, neboť uplatňuje princip pískoviště; kromě toho má přepracované a vylepšené rozhraní a umožňuje text označovat komentovat — co dříve šlo jen v placeném Acrobatu (pokročilejší úpravy nadále zůstávají výhradou Acrobatu).

Pískoviště

Tak se nazývá virtuální izolované prostředí — program běžící v „pískovišti“ nemůže ublížit zbytku systému. Tedy, nejde ho izolovat úplně, to by neměl moc užitku, ale všechna jeho interakce s okolím je přísně filtrována. Pro uživatele je pískoviště ovšem neviditelné, je to jen „zapouzdření“ programu v rámci systému do jakéhosi ochranného obalu.

Reader X nyní zobrazuje dokumenty v pískovišti; tím je podstatně snížena možnost napadení počítače z dokumentu, který by obsahoval nějaký vložený záškodný kód.

Poznámky a komentáře

I v bezplatném Readeru máte nyní možnost kamkoli v dokumentu „přilepit žlutý papírek s poznámkou“, anebo „fixem označit text“ a popřípadě připsat k němu poznámku.

Vylepšené ovládání čtení

Lišta v zobrazení ke čtení
Lišta v zobrazení ke čtení

V Adobe Readeru jsou dvě zobrazení k nerušenému čtení dokumentů: Ctrl+H schová většinu lišt; Ctrl+L vyvolá zobrazení celoobrazovkové, které kromě dokumentu samého schová úplně vše. Na čtení je příjemné, ale musíte si pamatovat některé klávesové zkratky, jinak jste ztraceni. Nový Reader to nyní napravuje: když ke spodnímu okraji obrazovky zajedete myší, objeví se malá ovládací lišta přímo nad textem.

Reader X pro Android

Reader X pro Android je nyní dostupný z Adroid Market; nyní podporuje tablety a obsahuje další vylepšení, po kterých uživatelé volali. Prý nyní podporuje češtinu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení