Menu

NSA špehuje po celém světě

09.11.2014 10:14 | Karel Kovar + Přidat komentář
NSA špehuje po celém světě

NSA špehuje po celém světě | foto: CHIP

Americká tajná služba hlídá pomocí svého speciálního softwaru i své nejlepší přátele – alespoň to ukazují Snowdenovy dokumenty.

Podle tajného dokumentu získaného informátorem Edwardem Snowdenem špehuje tajná služba Nového Zélandu GCSB (Government Communications Security Bureau) vlastní spoluobčany. Dokumenty naznačují, že za tímto účelem úřad dokonce spolupracuje se svým americkým protějškem – s NSA. Pokud je to pravda, pak Američané také špehují své spojence – členy takzvané skupiny Five Eyes. Členy tohoto exkluzivního společenství, které funguje již od 40. let 20. století, jsou USA, Kanada, Velká Británie, Austrálie a Nový Zéland. Členové skupiny by se (tedy alespoň oficiálně) neměli mezi sebou špehovat. Dokument ale ukazuje, že tajná služba Nového Zélandu používá pro špehování vládní projekt Cortex.

Oficiálně je Cortex obranný systém proti kyberútokům, který by měl být připojen na páteřní linky v každé zemi – aby mohl identifikovat rozsáhlé útoky hackerů nebo škodlivého softwaru. Nicméně tento systém také zkoumá obsah datových paketů, což je pro tajné služby ideální. Projekt pro přístup k těmto datům má kódové označení Speargun a při jeho vývoji údajně Američané pomáhali se softwarovými nástroji. Podle dostupných dokumentů se něco podobného děje i v sousedním Německu: NSA a britská služba GCHQ mají údajně utajený přístup k síti Deutsche Telekom a tajné služby špehují data zákazníků. Deutsche Telekom ale existenci takového přístupu popírá, stejně jako Nový Zéland popírá Speargun.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení