Menu

O kolik se zdraží mobilní telefony? Nový smartphone už si hned tak nekoupíte

14.06.2022 16:40 | Jakub Fišer + Přidat komentář
O kolik se zdraží mobilní telefony? Nový smartphone už si hned tak nekoupíte

O kolik se zdraží mobilní telefony? Nový smartphone už si hned tak nekoupíte | foto: Jenny Ueberberg / Unsplash

Cena prémiových telefonů v roce 2022 se pohybuje kolem hranice 30 tisíc korun. Pro mnohé je zbytečnost utrácet za mobil tolik peněz, vždyť se dají pořídit zajímavé stroje i za čtvrtinu této částky. I zmíněných 30 tisíc korun je ale “jen čajíček”, příští dekádu totiž experti očekávají růst cen až 5,5násobně.

Vzpomeňte si, jaká panovala situace na trhu ohledně cen nových smartphonů před deseti lety, v roce 2012. Pro ukázku třeba takový iPhone 5 vyšel na 17 tisíc korun včetně daně, jeho soupeř z Koreje jménem Galaxy S3 s plnou podporou 4G LTE na zhruba 15 500 korun s DPH. Za tyto peníze dnes koupíte velmi zajímavý telefon, absolutní špička to ale není.

Ta se v roce 2022 pohybuje kolem 30 tisíc korun, častokrát i nad ní. A to nemluvíme o skládačkách, novém typu “revolučních” smartphonů, které sahají s cenou spíš po hranici 40 tisíc, v případě absolutního krále tohoto segmentu – Samsungu Galaxy Z Fold – i přes úroveň 50 tisíc korun. Řekněme si to narovinu, celá řada spotřebitelů nezvládne na špičkový smartphone vydělat ani za jeden celý měsíc pilné práce.

O kolik se zdraží telefony?

Situace ale může být ještě horší, ceny se zvyšují rok od roku a bude tomu tak i nadále. Společnost Mozillion vypracovala prognózu na to, jak budou vypadat ceny v prémiovém segmentu mobilních telefonů za deset let, v roce 2032. Vychází z amerických cen, podle kterých iPhone 5 vstupoval na trh za 199 dolarů, poslední nejlepší iPhone 13 Pro Max však vyjde rovnou na 1099 dolarů. Cena se tak zdvihla 5,5násobně, prognózy tak ukazují na cenu kolem 6 tisíc dolarů, tedy asi 138 tisíc korun bez daně.

Co to znamená pro české zákazníky? Cena nového iPhonu vystoupala oproti tomu z roku 2012 jen jednou tolik, což představuje lehké uklidnění. Podle této matice by tak ceny prémiových telefonů za celou dekádu měly vyrůst na 60 tisíc korun včetně DPH. Situace na trhu však už může být kompletně jiná. Podepíše se na ni nejen aktuální inflační krize, ale také eventuální přijetí eura, díky kterému by se růst cen i na tuzemské trhu mohl zpomalit.

Zdroj: Mozillion, PhoneArena

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Pěkná hovadina

  Blbooost, to by neprodali ani kulový.. proč teda třeba teď šly ceny grafáren, cpu aj., dolů? Vždyť ještě rok zpět se taková amd rx 470 8gb na ojkru dražila za 10k. Včera jsem koupil dvě, kus za 2k (na další RVN rig ;))

  Reagovat na komentář

  :-)

  A mně se zase mezi 5 a 15 lety věku zvětšil pinďour o nějakých 10 cm. Takže je jasné, že jestli budu žít do 60, budu tou dobou mít v trenkách NordStream 3. :-p

  Reagovat na komentář

  Blbost

  To co jste zde napsali je totální nesmysl. Nový iphone 5 měl cenu 199 v kombinaci s tarifem. Verze unlocked byla v 16gb variantě za 649$ dnes máte iphone 13 mini což je nejlevnější varianta nové řady za 699$ ve verzi 128gb! To znamená 50 dolarů navíc za lepší všechno a 8× větší paměť!

  Za 10 let rozhodně nebude iPhone stát 150 tisíc.

  Jděte se léčit a neblbněte lidem hlavu!

  Reagovat na komentář

  Tupá aproximace. To nikdy nefunguje.

  Reagovat na komentář

  Vetsi blbost jsem dlouho necetl.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení