Menu

O2 se připravuje na příchod technologie 5G

04.11.2015 10:47 | Radek Kubeš + Přidat komentář
O2 se připravuje na příchod technologie 5G

O2 se připravuje na příchod technologie 5G | foto: CHIP

Síť 5G by podle prvních očekávání měla přinést až padesátkrát vyšší rychlost stahování než sítě čtvrté generace a také rychlejší odezvu

O2 se aktuálně zapojuje do několika pracovních skupin na evropské úrovni. Prioritou pro následující dva roky je dokončení výstavby 4G LTE, revize dostupnosti této technologie a zahušťování celé země. Od roku 2017 pak začne O2 reálně pracovat na příchodu sítě páté generace. Očekává se, že technologie 5G umožní masivní rozvoj oblastí, které v současné chvíli vznikají. Jedním z příkladů je internet věcí, například rozvoj car-to-car komunikace důležité pro samořídící vozy.

V současnosti O2 pokrývá technologií 4G LTE zhruba 80 procent území České republiky. Do konce roku 2016 to bude již 99 procent. Postupně se již nyní O2 soustředí za zahušťování celého území. Aktuálně například na dálničních tazích. Operátor k rozvoji 4G LTE sítě využívá především frekvenčního pásma 800 MHz, které je z možných pásem nejvhodnější.

Zároveň s pokračující výstavbou sítě 4G LTE se tým odborníků v O2 začne soustředit na vývoj technologie 5G. Pro testovací provoz sítě 5G bude pravděpodobně dostačující využití stávajících frekvencí, pro komerční spuštění budou kromě nových kmitočtových pásem potřeba také nová zařízení s podporou této technologie.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení