Menu

Obáváte se skrytých kamer v hotelových pokojích a penzionech? Pomocí těchto triků odhalíte i ty nejmenší

23.08.2022 07:45 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Obáváte se skrytých kamer v hotelových pokojích a penzionech? Pomocí těchto triků odhalíte i ty nejmenší

Obáváte se skrytých kamer v hotelových pokojích a penzionech? Pomocí těchto triků odhalíte i ty nejmenší | foto: Joe deSousa/Unsplash

Kamery jsou dnes tak malé, že je lze schovat kamkoliv. Na jejich objektivy jsme si už zvykli na veřejných místech nebo ve firmách, k natáčení osob se ale mohou používat i ve zdánlivě soukromých prostorách. Existuje několik metod, jak je odhalit.

Hotely, AirBnB i soukromé penziony nabízejí mnoho možností ubytování. Existuje ale jedno riziko, které ne všude je na první pohled patrné: skryté kamery.

Ty dnes mohou být i tak malé, že se snadno ukryjí v jiných zařízeních a je komplikované je najít. Existují ale metody, kterými lze přítomnost takových špionážních kamer odhalit.

1. možnost: skenování Wi-Fi

wi-fi

Aplikace Fing pro systém Android zobrazí seznam všech zařízení, která jsou připojena ke stejné Wi-Fi síti. | Zdroj: Fing

Existují typy skrytých kamer, které ukládají videa na SD kartu. Provozovatel ji ve vaší nepřítomnosti vyzvedne a zkopíruje pořízený záznam do svého počítače. Jiné typy kamer mohou být připojeny kabelem pro napájení a přenos dat.

Jsou ale také modely, které jsou zapojené do Wi-Fi a snímaný obraz přenášejí v reálném čase. Takové kamery lze odhalit pomocí skenování Wi-Fi sítě. V tom vám může pomoci například aplikace Fing Network Scanner pro Android.

Ve své blízkosti najdete mnoho zařízení, samozřejmě včetně přístupového bodu a vlastního smartphonu. Například v hotelech může být seznam poměrně dlouhý, do stejné sítě může být připojeno mnoho hostů.

Aplikace má ale speciální funkci varování pro IP kamery. Při jejich detekci se zobrazí červené upozornění. Pokud se tak stane, můžete se pustit do hledání. Háčkem je, že funkce je k dispozici pouze v placené verzi, ale lze ji vyzkoušet i v bezplatné zkušební fázi.

2. možnost: prozkoumejte podezřelé vybavení

camerasdetection

Skryté kamery se dnes vejdou i do těch nejmenších maskovacích zařízení, například nástěnných nebo interiérových hodin. | Zdroj: Hao Feng/Unsplash

Nezávisle na testu prostřednictvím aplikace můžete sami prozkoumat prostředí pouhým pohledem. Nakonec možná objevíte i offline kamery, které se často umísťují do jiných zařízení jako maskování. Typicky to bývají:

– detektory kouře a pohybu,
– nabíječky pro mobily,
– kuličková pera,
– zařízení pro předpověď počasí,
– nástěnné hodiny,
– zapalovače,
– rámy obrazů,
– lampy,
– zrcadla.

Zpozorněte u podobných předmětů a zařízení zejména v ložnicích a koupelnách, jinými slovy všude tam, kde provádíte především intimní činnosti. Podezřelé mohou být i zásuvky, které jsou umístěny v podivných polohách.

3. možnost: použití chytrého telefonu

remotecontrol

Fotoaparát mobilního telefonu detekuje infračervený signál dálkového ovládání, i pokud je jeho zdroj skrytý za tmavým sklem. | Zdroj: Glenn Carstens-Peters/Unsplash

K nalezení skrytých kamer vám může pomoci i chytrý telefon. Špionážní kamery jsou často vybaveny malým zdrojem infračerveného světla, jehož záření je pouhým okem neviditelné.

Fotoaparát mobilu to ale dokáže rozpoznat. Nejlepší způsob, jak na to, je trochu místnost zatemnit a namířit objektiv smartphonu na podezřelá místa a zařízení. Pokud se objeví malé světlo, přibližte se. Tuto metodu si můžete vyzkoušet pomocí dálkového ovládání televizoru.

Pomoci může také funkce focení s bleskem. Malé skleněné čočky špionážních kamer silně odrážejí světlo. To ale vyžaduje, aby objektiv nebyl skrytý za nenápadnou clonou.

4. možnost: využití speciálních detekčních přístrojů

rf-detector

Zda se vám vyplatí nákup RF detektoru, se musíte rozhodnout sami. | Zdroj: Shutterstock

Existují také speciální RF detektory, které dokáží špionážní kamery odhalit. Taková zařízení se dají běžně koupit a stojí přibližně od jednoho tisíce korun. Práce s nimi je následující:

– odpojte od elektrické sítě všechna zařízení, která by mohla vysílat radiové signály, například kuchyňské spotřebiče, routery, konzole, televizory nebo dětské chůvičky,

– prohledejte místnost detektorem a zařízením při tom kývejte do stran,

– pokud uslyšíte praskání nebo pípání, přibližujte se směrem, kterým se zvuk zesiluje. Některé detektory mají také vizuální indikátor.

Pro jistotu můžete testovat na více frekvencích. Kombinovaná zařízení také mohou detekovat magnetické pole a mají další otvor, kterým lze objevit čočky kamer spolehlivěji, než metodou focení s bleskem pomocí smartphonu.

Skryté kamery: z hlediska práva je to jasné

shower

Pozor na špionážní kamery například v ložnicích a koupelnách. | Zdroj: Robert Gomez/Unsplash

Pokud se domníváte, že špionážní kamery reprezentují zanedbatelný problém, zajímavý pohled na vše dává průzkum IPX z roku 2019. Ten odhalil, že 11 % uživatelů ubytování přes služby AirBnB v USA našlo v ubytovacích prostorách skryté kamery.

Je mnoho důvodů, proč lidé špionážní kamery instalují:

– záznamy o krádežích a škodách na majetku,
– natáčení nahých osob nebo sexuálních aktivit,
– špionáž ex-partnerů,
– vydírání prostřednictvím kompromitujících snímků,
– vlastní ochrana před krádežemi za nepřítomnosti hostů.

Občanský zákoník v této věci hovoří jasně. Podle § 86 "...nesmí nikdo zasáhnout do soukromí jiného, pokud k tomu nemá zákonný důvod. Zejména nelze bez svolení člověka narušit jeho soukromé prostory, sledovat jeho soukromý život nebo pořizovat o tom zvukový nebo obrazový záznam, využívat takové či jiné záznamy pořízené o soukromém životě člověka třetí osobou, nebo takové záznamy o jeho soukromém životě šířit."

Na druhou stranu v zahraničí mohou platit zcela jiné zákony a zejména na dovolené je obtížné jednat s úřady a policií za účelem zjednání nápravy.

Hackeři mohou zneužít ke sledování uživatele i webovou kameru na notebooku. Proto se pro jistotu doporučuje objektiv zaclonit ochranným krytem. Dá se koupit za několik desítek korun a existují i verze pro mobilní telefony.

Pokud často cestujete, riziko není dobré podceňovat

Většina obětí ani neví, že byly natočeny. Docela možné to je v prostorách, které jinak působí dojmem soukromých. Intimní nahrávky jsou pak zneužitelné pro další vydírání oběti. Tímto šmírováním jsou postižené především ženy.

Zdroj: IPX, Fing, Mall, SignalProfi

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  odpoved

  Reakce na Mirek: a ty si dej na hlavu šprcku… pokud nevíš proč, tak jseš ještě větší......

  Reagovat na komentář

  Že trpím stihomamem to ještě neznamená

  že mne nesledujou.
  IMHO když mne někdo kdo to umí nebo kdo má tolik peněz, že si může někoho takového zaplatit bude chtít sledovat, tak mne sledovat bude a já s tím nebudu moci nic dělat a třeba se to ani nedozvím. Leda že bych si mohl dovolit zaplatit někoho kdo by tomu uměl zabránit.
  Naopak. Dnes jsou všude kamery, ale málokdo sedí u monitorů, aby sledoval jestli někdo nesprejuje na Karlově mostě aby tam poslal ty co mají pomáhat a chránit.

  Reagovat na komentář

  Svete a zima

  Oblečte si svetr dle rad Pekarovic holky a netopte – čidla zamrznou

  Reagovat na komentář

  Jsou věci, které nevidite

  Podejte trestni oznámení

  Reagovat na komentář

  skryté kamery

  mám s tím svinstvem bohaté zkušenosti, mám to namontováno snad všude.v bytě,na letním bytě v autě i v místech, která pravidelně navštěvuji. ty zmrdy co to obsluhují mám stále v patách. je to tak.

  Reagovat na komentář

  skryté kamery

  fízlovi nevěř ani pozdravení, s fízlem se nebavit, neposkytovat informace.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Jana: Ale jo!Vážená Jano!Ale jo!Nikoli v hotelu,ale na mém malém Česku,rodinném domku!!!Nefušují do politiky,nepod­nikam,nepěstu­jí,drogy ani nevěřím perník,přesto jsem se stal obětí nevídaného teroru ze strany dnes již bývalé souseda,ochlas­ta,bývalého velice aktivního komunisty arogantního zmetky!Nechal mi nastrkat do mého domu plno špionážních kamer a odposlechu!!!Zve­řejňují všechno z mého soukromí!!!Lezou mi do všeho,pronásledují mě všude!!!Vědí kdy,v kolik hodin a ke kterému lékaři jdu!Když mi před čtyřmi lety zemřela dcera,tak mi ji nedali ani v klidu pohřbít!!!Je to na dlouhé psaní a povídání!Tak jen ještě že jsou do toho špičkovými zapojení téměř všichni sousedé,ale co je horší i děti školou povinné!!!HRŮ­ZA!!!A dokonce i děti předškolního věku!!! Bohužel i pomahači a chránící,bezdo­movci,taxikáři,Ro­mové, důchodci,ženy i s kočárky, někteří zdravotníci,a další.Takže kde je ta demokracie?Toto jsou metody darebácké.Je mi 73 let,tento teror trvá již téměř dvanáct let!!!Za totality jsem nic takového nezažil!!!

  Reagovat na komentář

  kamery kam se podíváš

  Kamery mohou být prostě všude – v termostatu, v tělese světelného zdroje, v zrcadle, v záchodové míse, v obrazu nebo jiné dekoraci, ve vypínači nebo zásuvce, ve skříni, pod postelí. Jediná obrana je raději se vůbec nesvlékat, spát oblečený, nesprchovat se a nechodit na toaletu ;-)

  Reagovat na komentář

  Potěš koště

  Jak tady čtu ty příspěvky, přestal jsem se divit, že máme prezidenta Zemana a estebáky v parlamentu. Tolik idiotů pohromadě se najde málokde. Vy co tady píšete, že to je v pohodě asi nemáte moc povědomí o soukromí. Vsadím se, že kdyby to ale někdo udělal vaší matce, sestře, partnerc či milence, tak byste se podělali vzteky. :-D Ubožáci.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Tina: nelzi :

  Reagovat na komentář

  Chorvatsko

  Takovou kameru jsem našla. V Chorvatsku v koupelně. Tak jsem jí zalepila žvýkačkou. Když jsem šla na pláž a vrátila se už tam nebyla. Tak jsem jí natřela lakem na nehty. Dnes je to samej uchyl a pedofil. Jsou i nad sprchovým koutem i v dlaždičkách . Tina

  Reagovat na komentář

  Autor

  Autor článku je vůl. Nekoukejte tolik na scifi… Prej překrýt kameru proboha.

  Reagovat na komentář

  Kamery

  zhasnot

  Reagovat na komentář

  máš dceru ? nezletilou ? co kdyby si ji tímto způsobem vytipoval pedofil ?
  pořád se ti to zdá v pořádku ?

  Reagovat na komentář

  Přesně tak

  Jestli je hezká, nemá se za co stydět. A jestli ne, nikdo se na ni stejně dívat nebude.

  Reagovat na komentář

  paranoia

  K čemu je takovýto článek? Odpovím si sám, k ničemu :)

  Reagovat na komentář

  Reagovat na komentář

  To snad ne !

  Nejsem puritánka, ale tohle je moc.
  Doufám, že se takto, v našich zeměpisných šířkách, neděje.

  Reagovat na komentář

  Obáváte se skrytých kamer v hotelových pokojích a penzionech?

  Vyprdněte se na paranoiu. Pokud máte hezkou postavu, ať se jiní podívají. Pokud máte ošklivou postavu – upřímnou soustrast pro diváky.
  (jak říkala kamarádka : " Sprostému to nevadí a slušný se nedívá.")

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení