Menu
CHIP Speedtest

Obchod Play na smartphonech Huawei: Google varuje před bezpečnostním rizikem stahování z jiných zdrojů

24.02.2020 16:15 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Obchod Play na smartphonech Huawei: Google varuje před bezpečnostním rizikem stahování z jiných zdrojů

Obchod Play na smartphonech Huawei: Google varuje před bezpečnostním rizikem stahování z jiných zdrojů | foto: CHIP

Huawei se musí už deset měsíců obejít bez licencovaného Androidu a aplikací Google. Stávající vlajkové lodě, ke kterým patří např. Mate 30 Pro, už nemají ani Obchod Google.

Nyní se Google poprvé vyjádřil k americkému banu a varuje před stahováním Chromu a dalších aplikací z nebezpečných zdrojů. Huawei je ve sporu se Spojenými státy už více než deset měsíců. Vláda USA zakázala místním firmám s Huawei spolupracovat v květnu 2019. Důsledkem toho je skutečnost, že na současných vlajkových lodích Mate 30 a Mate 30 Pro neexistuje verze Androidu licencovaná Googlem, nejsou k dispozici populární aplikace Google, ani Obchod Play. Jediným způsobem, jako mohou uživatelé aplikace instalovat, je prostřednictvím balíků APK.

Poprvé od uvalení ambarga se k problematice vyjádřil také Google. V dokumentu o podpoře je uveden odstavec o stahování Google aplikací z vedlejších zdrojů, tedy hlavně instalací balíků APK, které se dají stáhnout z různých webových stránek.

"...Aplikace Google, instalované prostřednictvím sideloadingu, nefungují spolehlivě. Neumožňujeme, aby tyto služby fungovaly na necertifikovaných zařízeních, kde by mohla být ohrožena bezpečnost. Stahování Google aplikací z neautorizovaných zdrojů také představuje vysoké riziko, že instalační balík aplikace mohl být změněn, anebo s ním mohlo být manipulováno způsobem, který může ohrozit bezpečnost uživatelů."

Uživatelé by se měli instalace Google aplikací z nebezpečných zdrojů vyvarovat. Na novějších modelech Huawei však existují možnosti, jak Chrome a další aplikace používat.

Aplikace Google bez obchodu Play? Tyto aplikace skutečně fungují.

huaweiplaystore1

Bez Obchodu Play musí uživatelé smartphonů Huawei počítat s určitými omezeními.

V praktickém testu se prokázalo, že v mnoha případech aplikace staví na službách Obchodu Play, je extrémně obtížné je instalovat a z toho důvodu jsou prakticky nepoužitelné. Na druhou stranu ale aplikace, jako např. Mapy Google, lze používat bez problémů. Podobně bez větších komplikací lze instalovat a používat klasiku, ke které patří WhatsApp, Facebook, ale také TubeMate nebo YouTube downloader, který je v obchodě Play zakázán. To vše by mělo být přes balíky APK bez komplikací. To samé platí i pro uživatelsky hodně oblíbený WhatsApp. Spoustu aplikací lze také najít na vlastní stahovací platformě Huawei.

Mohlo by vás také zajímat: Další krok USA proti Huawei

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.