Menu

Oblíbená hra Dota 2 zneužita hackery: útočníci infikují zařízení hráčů nebezpečným malwarem

10.02.2023 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Oblíbená hra Dota 2 zneužita hackery: útočníci infikují zařízení hráčů nebezpečným malwarem

Oblíbená hra Dota 2 zneužita hackery: útočníci infikují zařízení hráčů nebezpečným malwarem | foto: Fredrick Tendong/Unsplash

Bezpečnostní experti objevili škodlivé modifikace hry Dota 2. Jsou k dispozici na Steamu a pro hráče oblíbené multiplayerové online bojovky znamenají vysoké riziko. Instalují škodlivý kód, který otevírá zadní vrátka mnohem nebezpečnějšímu softwaru.

Pokud se škodlivý kód z napadených modifikací hry dostane na cílový systém hráče, umožní vzdáleně spouštět různé typy příkazů. Tím lze samozřejmě instalovat i další typy mnohem nebezpečnějšího malwaru.

Riziko se týká herních modů, které jsou označené jako: Overdog no annoying heroes, Custom Hero Brawl a Overthrow RTZ Edition X10 XP.

Otevření zadních vrátek pro infiltraci kódu dovoluje spouštět libovolný JavaScript, stažený prostřednictvím HTTP protokolu. Útočníkovi to dává možnost skrýt i upravit kód spustitelného softwaru podle vlastního uvážení. Obchází také proces ověření herního režimu.

V napadených systémech hráčů byla zadní vrátka použita také ke stažení exploitu pro Chrome. O tom je známo, že se zcela volně šíří internetovým prostředím.

twitter

| Zdroj: Twitter/Avast Threat Labs (@AvastThreatLabs)

Cílovou zranitelností, na kterou útok míří, je CVE-2021-38003. Chyba je klasifikována mírou závažnosti "vysoká". Je obsažena v javascriptovém enginu V8 a WebAssemby od Googlu. Opravena byla v říjnu 2021.

Na chybu upozornil Avast a Jan Vojtěšek tomu dodává: "V8 nebyl v Dotě ošetřen v sandboxu, malware umožňoval vzdálené spouštění kódu proti jiným hráčům Doty."

Ihned po objevení zranitelnosti ji Avast oznámil studiu Valve, které hru Dota 2 vyvíjí. Hned 12. ledna 2023 vývojáři zranitelnou verzi V8 updatovali. Valve také odstranil škodlivé herní mody a upozornil všechny hráče, kterých se útok týkal.

Útok naštěstí nebyl moc rozsáhlý a podle informací od Valve bylo postiženo do dvou set hráčů.

Zdroj: Bleeping Computer, AvastTwitter

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení