Menu
CHIP Speedtest

Obrovský update pro mini firewall: TinyWall nyní pracuje zcela samostatně

24.03.2020 19:40 | Jiří Palyza
Obrovský update pro mini firewall: TinyWall nyní pracuje zcela samostatně

TinyWall je oblíbeným doplňkem pro Windows firewall již řadu let. Jeho velkou výhodou byla možnost jednoduššího ovládání firewallu, který je vestavěný do Windows. Aktualizace na verzi 3.0 jej činí zcela nezávislým.

S aktualizací na verzi 3.0 TinyWall získává nezávislost na Windows firewallu a nabízí rozšířené funkce zabezpečení. TinyWall zcela odpovídá svému názvu, soubor ke stažení má jen něco málo přes 1 MB. Přesto obsahuje kompletní firewall. Doposud byl TinyWall spíš doplňkem nástrojů, které už jsou zabudované do Windows a usnadňoval uživatelům ovládání firewallu Windows. S aktualizací na verzi 3.0 se hodně mění, je schopen fungovat nezávisle na firewallu Windows, což mu umožňuje zcela nové jádro.

Uživatelé, kteří upgradují ze starší verze, musí být opatrní. 32bitová Windows už nejsou podporována. Update ponechá stávající pravidla nastavení firewallu, ale nepřevezme nastavení GUI. Po updatu na TinyWall 3.0 bude tedy zapotřebí něco málo ruční práce.

Stáhněte si: TinyWall

tinywall-logo

TinyWall 3.0.1 final

CHIP hodnotí Dobrý

Freeware TinyWall přináší jednodušší ovládání brány firewall pro Windows. Díky novému jádru již brána Windows Firewall není nezbytně nutná.

Stáhněte si

Alternativa k Windows firewallu

tinywall1

Jednoduché řízení firewallu je možné prostřednictvím ikony v systémových nástrojích.

TinyWall není žádným objevitelem nového vynálezu, ale staví na základech Windows Filtering Platform, integrované do Windows. Firewall systému Windows používá tyto mechanizmy také čili buď může běžet paralelně s TinyWall nebo může být vypnutý. Užitečnými vedlejšími efekty nového jádra je podpora souborů hosts a skenování portů, umí pracovat s aplikacemi UWP pod Windows 10, instalovanými prostřednictvím Microsoft Store, a disponuje filtry pro čas bootování. Ty se aplikují v okamžiku, kdy se při startu Windows 10 načte protokol TCP/IP.

Odemknutí programů

tinywall2

Blokované programy lze uvolnit několika způsoby.

TinyWall se spouští v normálním režimu a přejímá dříve definovaná pravidla pro standardní programy. Například Chrome a Firefox by měly fungovat bez problémů, v určitých případech lze zablokovat i jiné programy. Pomocí ikony v systémové liště (Systray) lze zobrazit aktuální připojení. K tomu je k dispozici možnost zobrazení seznamu naposledy blokovaných aplikací. Tímto postupem lze některé programy uvolnit.

TinyWall také integroval režim učení. Můžete jej zapnout a nechat automaticky uvolnit několik nástrojů najednou. Je jen důležité, abyste poté režim učení opět ukončili, jinak TinyWall jednoduše propustí vše, co se během této doby spustí.

Správa firewallu

tinywall3

TinyWall řídí, které programy získávají přístup k internetu.

Prostřednictvím položky menu "Manage" lze nastavit základní vlastnosti TinyWall. Pro intenzivnější uživatele mohou být zajímavé klávesové zkratky. V části výjimek lze zobrazit seznam povolených programů a nastavit nebo přidat programy, které povolené nejsou. Statut výjimky lze programům také odebrat. V části zvláštních výjimek je zahrnuto zpracování systémových služeb. Výslovně povoleny jsou aktualizace systému Windows nebo možnost získávat adresy IP prostřednictvím protokolu DHCP. V části volitelné najdete i další systémové funkce, ke kterým patří např. VPN nebo vzdálená plocha. Z bezpečnostních důvodů by si výjimku zasloužil alespoň Windows Defender.

Malý firewall vám dává kontrolu

TinyWall doposud platil za nástroj pro každého, kdo si přál větší kontrolu nad bránou firewall. To platí i nadále. S novým jádrem může TinyWall poprvé běžet paralelně s firewallem Windows nebo i samostatně. Používá technologii filtrování Windows, což má některé technické výhody.

Pokud chcete mít datový tok Windows více na očích, je TinyWall určitě dobrou volbou. Jinak většina uživatelů ponechává aktivní Windows firewall.

Mohlo by vás také zajímat: Perfektní ochrana windows pomocí sandboxie


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení