Menu

Odhalte včas možné poruchy

19.08.2017 15:57 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Odhalte včas možné poruchy

Odhalte včas možné poruchy | foto: CHIP

Váš pevný disk se sám sleduje a zjištěné informace si ukládá pro pozdější použití. Tyto tzv. S.M.A.R.T. hodnoty poskytují informace o fyzickém stavu pevného disku. 

Všímejte si hlavně těchto hodnot:

»Počet chyb čtení«: Kvůli vnějším vlivům může dojít k poškození magnetického povrchu disku a to vede k chybám při načítání a ukládání dat. Pokud je frekvence chyb vyšší, hrozí celkové selhání pevného disku.

»Teplota« : Extrémně vysoké teploty uvnitř pevného disku mohou také vést k jeho selhání. Většina modelů pevných disků pracuje bez problémů při teplotě v rozmezí od 0 do 60 stupňů. Vyšší teploty už jsou nebezpečné.

»Počet přemapovaných sektorů« : Pevný disk je rozdělen na jednotlivé sektory, jejichž velikost je dána kapacitou disku. Pokud existuje nějaký vadný sektor, je jako vadný označen a disk už ho k ukládání dat nepoužívá. Paměťové médium má ale jen omezený počet náhradních sektorů. Jsou-li všechny z nich použity, vede to k selhání pevného disku.

S.M.A.R.T. hodnoty můžete snadno přečíst a sledovat například pomocí volně dostupného programu CrystalDiskInfo, který si můžete stáhnout z internetu, nebo si můžete najít jiný program. Na základě těchto informací program varuje před kritickými hodnotami a selháním disku.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení