Menu

Ohrožení elektronického bankovnictví: androidový virus je nebezpečnější než dříve

24.06.2022 16:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Ohrožení elektronického bankovnictví: androidový virus je nebezpečnější než dříve

Ohrožení elektronického bankovnictví: androidový virus je nebezpečnější než dříve | foto: Markus Spiske/Unsplash

Uživatelé Androidu se musejí mít neustále více na pozoru před nebezpečným bankovním trojanem. Známý malware BRATA byl rozšířen o další funkce.

Informace o bankovním trojanu BRATA, který napadá androidová zařízení, se poprvé objevily koncem loňského roku. Hackeři tento malware zneužívají ke krádeži bankovních dat. Nyní se o tomto škodlivém kódu znovu objevily nové informace, protože je stále škodlivější.

Označení BRATA je zkratkou pro Brazilian Remote Access Tool Android. Tento trojan se vyskytuje už od roku 2019 a poprvé byl objeven v Brazílii. Mezitím se z původního spywaru stal bankovní trojský kůň.

Cílem vývojářů tohoto škodlivého kódu je ukrást peníze z bankovních účtů a následně vymazat všechna data z mobilního telefonu a s nimi všechny důkazy. Zločinci, kteří stojí za vývojem kódu, nyní trojana rozšířili o nové schopnosti.

Nebezpečný trojský kůň pro Android byl rozšířen o nové funkce

brataapt

Androidový trojan BRATA se zaměřuje na krádeže bankovních dat a neoprávněné manipulace s účty. | Zdroj: Mika Baumeister on Unsplash

Objevila se nová varianta malwaru BRATA. Podle nového upozornění společnosti Cleafy může trojan replikovat přihlašovací stránku "známé italské banky" a přimět uživatele, aby do ní vyplnili přihlašovací údaje. Trojský kůň navíc může zachytit příchozí zprávy, a to i kódy dvoufaktorového ověřování, a zcela tak převzít kontrolu nad účtem.

Umí také načíst data GPS a získat oprávnění pro správu zařízení. Malware je určen pro Velkou Británii, Španělsko a Itálii. Zdaleka to ale neznamená, že by nemohl škodit i v jiných regionech.

Zdroj: Cleafy

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení