Menu
CHIP Speedtest

Okamžitě po objevení smazat: 25 aplikací pro Android je kontaminováno malwarem

16.07.2020 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Okamžitě po objevení smazat: 25 aplikací pro Android je kontaminováno malwarem

Okamžitě po objevení smazat: 25 aplikací pro Android je kontaminováno malwarem | foto: CHIP

Google odstranil 25 aplikací pro Android z obchodu Play. Aplikace obsahují škodlivý kód, který lze zneužít k odstranění přihlašovacích údajů uživatele Facebooku. Pravidelně vás o infikovaných aplikacích informujeme a ani tentokrát neuděláme výjimku.

Přestože Google dělá vše pro to, aby se na její platformě s mobilními aplikacemi neobjevoval škodlivý software, stále se to děje. Naštěstí Google není jediným, kdo se o čistotu své platformy stará. Společnost Evina, která se zabývá oblastí kybernetické bezpečnosti, také vyhledává a testuje aplikace na přítomnost malwaru. Nedávno byl zveřejněn seznam 25 aplikací, které odcizují přihlašovací údaje uživatelů Facebooku. Aplikace byly nyní z obchodu Google Play odstraněny. Pokud je máte instalované na svém smartphonu, je nejvyšší čas se jich zbavit.

Jak je vidět na seznamu níže, jde o aplikace se zcela odlišnými funkcemi: od karetních her, přes správce souborů a krokoměry, až po svítilny. Dohromady aplikace vykazují více než dva miliony stažení a všechny obsahují stejný škodlivý kód.

Malware mění přihlašovací údaje do Facebooku: ovlivněno je těchto 25 aplikací pro Android

malwareapps1

Společnost Evina detekovala škodlivý kód v těchto 25 aplikacích. Malware se pokouší zachytit přihlašovací údaje k účtu na Facebooku.

Malware funguje tak, že čeká na spuštění aplikace Facebooku. V ten okamžik rychle otevře novou podvrženou kartu prohlížeče s falešnou přihlašovací stránkou Facebooku a zobrazí ji v horní části původně spuštěné aplikace. Pokud uživatelé této manipulaci podlehnou a zadají své facebookové přihlašovací údaje do podvržené stránky, malware je zkopíruje a odešle na vyhrazený server.

Technicky zdatní a zkušení uživatelé to prohlédnou a na trik neskočí, ale méně zkušení uživatelé, rychle reagující děti nebo senioři mohou snadno této manipulaci podlehnout.

Vyplatí se tedy zkontrolovat, zda se ve vašem smartphonu nenachází některá z aplikací, uvedených v přehledu výše. Pokud ano, je dobré ji okamžitě odinstalovat a pro jistotu změnit přihlašovací údaje k facebookovému účtu.

mohlo by vás také zajímat: alarmující test – od těchto routerů raději ruce pryč

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.