Menu

Alarmující test: od těchto routerů raději ruce pryč

07.07.2020 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Alarmující test: od těchto routerů raději ruce pryč

Alarmující test: od těchto routerů raději ruce pryč | foto: CHIP

Směrovače jsou branou do internetu – ale také potenciálním rizikem z hlediska internetové bezpečnosti. Mnoho výrobců bezpečnost opomíjí, a to v některých případech až v zarážející míře.

Studie Fraunhoferova institutu zjistila bezpečnostní nedostatky v internetových směrovačích v segmentu zařízení pro koncové uživatele. Mezery v zabezpečení se pohybovaly od chybějících aktualizací zabezpečení a snadno prolomitelných hesel až po známé zranitelnosti, které už měly být dávno záplatované.

Závěr testování Fraunhoferova institutu pro komunikaci, zpracování informací a ergonomii (FKIE) je, že ani jeden router mezi celkem 127 testovanými není bez chyb. Některá zařízení dokonce obsahují stovky známých zranitelností. Za posledních 12 měsíců neobdrželo 46 směrovačů ani jednu aktualizaci zabezpečení a jeden router ji nedostal dokonce 2000 dnů.

Nejlepších výsledků dosahovaly routery od výrobce AVM a chváleny jsou také Asus a NetGear. Naopak kritické hodnocení od expertů Fraunhoferova institutu obdržela zařízení od výrobců D-Link, Linksys, TP_Link a Zyxel. Netestovala se zařízení od Huawei, protože výrobce nezveřejňuje svůj firmware.

Také testovací laboratoř Chipu provedla srovnávací test routerů a jeho výsledky si můžete prohlédnout v přehledně seřazené tabulce.

Na vině je v převážné míře zastaralý software routerů

fraunhoferrouters1

Brána do internetu: podle výsledků studie má mnoho směrovačů značné bezpečnostní nedostatky.

V drtivé většině případů (90 procent) se na zařízeních používá operační systém Linux, často ale ve velmi starých verzích. Experti zdůrazňují, že Linux je známý rychlým uzavíráním bezpečnostních mezer. Výrobci by museli instalovat na svá zařízení pouze aktuální software, což se ale zpravidla nestává.

mohlo by vás také zajímat: lepší nastavení firewallu ve windows 10

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení