Menu

Otazníky kolem sady Windows Feature Pack: je v systému Windows 10 a nikdo neví, co dělá

26.06.2020 16:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Otazníky kolem sady Windows Feature Pack: je v systému Windows 10 a nikdo neví, co dělá

Otazníky kolem sady Windows Feature Pack: je v systému Windows 10 a nikdo neví, co dělá | foto: CHIP

Každý, kdo chce vědět co se děje v systému Windows, stojí v současnosti před hádankou. Ve Windows 10 2004 se zobrazí instalovaný balíček Windows Feature Experience Pack, řada funkcí, které Microsoft doposud nezveřejnil.

Podobně jako v případě dobrých hádanek existuje i u této ohledně Windows malé vodítko: před několika měsíci objevil známý informátor o Windows odkaz v Microsoft Store, který se nazýval Windows Feature Experience Pack. Jak se ale ukázalo, šlo o fiktivní aplikaci bez jakékoliv funkcionality.

Stáhněte si: Nástroj pro vytváření médií

mediacreatiointool-logo

Nástroj pro vytváření médií pro Windows 10 2004 (květnový update) #190041.1

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nástroj pro vytváření médií od Microsoftu umožňuje stahování a instalaci systému Windows 10 včetně nejnovější aktualizace z května 2020 .

Stáhněte si

 

Výhody
pomoc uživateli s updatem na Windows 10
zahrnuje všechny podporované verze
vytvoří USB pro novou instalaci

Fiktivní aplikace v obchodu Microsoft Store

windowsfeaturepack1

V Microsoft Store se nachází dummy aplikace bez funkcionality.

Aplikace Windows Feature Experience Pack je v Microsoft Store stále k dispozici. Je pouze ve formě downloadu, neexistuje žádný její popis, snímky obrazovky, ani žádné další detaily a vysvětlení. Pokud si aplikaci stáhnete a otevřete po instalaci, pozdraví vás "Ahoj". Hned je tedy jasné, že aplikace nemá žádnou skutečnou funkčnost.

Součást Windows 10 2004

windowsfeaturepack2

Sada je obsažena v aktualizaci Windows 10 2004.

Každý, kdo si už nainstaloval květnový update, tedy Windows 10 2004, může kliknout na Nastavení a v zobrazeném okně na Systém/O systému. V části Specifikace Windows je pak možné vidět pod položkou Výkon uvedený záznam Windows Feature Experience Pack ve verzi 120.2202.130.0. Není k tomu zapotřebí instalovat fiktivní aplikaci, popsanou výše. Balíček je jednoduše zahrnut v květnové aktualizaci.

A co to vlastně je?

windowsfeaturepack3

Microsoft je ohledně dokumentace v souvislosti se záhadným balíčkem velmi opatrný.

O sadě Windows Feature Experience Pack se toho ví jen velmi málo. Microsoft sadu zmiňuje jen v souvislosti s "funkcemi na vyžádání", tedy volitelnými komponentami, které zahrnují Malování, Poznámkový blok nebo OpenSSH. V krátkém popisu je však uvedeno, že tento balíček poskytuje důležité funkce systému Windows a neměli byste jej nikdy odinstalovat. Pak lze najít ještě několik specifikací, například že zabírá kolem 45 MB paměťového prostoru a je obsažen ve Windows 10 2004.

Jak zjistila specialistka na technologie Microsoftu, Jo Foley, je pravděpodobným účelem sady Windows Feature Experience Packu oddělit funkce Windows od jádra operačního systému a umožnit jejich aktualizace prostřednictvím obchodu Microsoft Store. V té souvislosti byl také jmenován například Snipping Tool, nástroj Výstřižky, který by měl být součástí sady. Nicméně Microsoft doposud přesně nedokumentoval, co vše je obsaženo.

Modularita zní dobře

Microsoft minimálně mohl poskytnout o novém balíčku alespoň trochu více informací. Doposud byl záhadně tichý. Pokud je předpoklad o rychlejší možnosti doručování aktualizací komponent pomocí obchodu Microsoft Store správný, jde o dobrou věc.

Mohlo by vás také zajímat: nové funkce pro windows 10 – nezapomeňte vyzkoušet tyto tři nové nástroje od microsoftu

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení