Tipy pro iPhone: stahování fotografií a videí do PC s Windows 10 a práce s videi v Brave
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
Na Fakultě informačních technologií ČVUT vznikla nová unikátní Laboratoř otevřených dat. Výsledky její práce mohou sloužit nám všem.
Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) oslaví v červnu už 10 let své existence. Učí se zde zhruba 2500 studentů a na fakultě působí 16 laboratoří. Jednou z nich je nově Laboratoř otevřených dat (OpenDataLab), která vznikla ve spolupráci s firmou Profinit EU. Studenti si zde mohou vyzkoušet zajímavou práci s otevřenými zdroji dat. Naskýtá se jim příležitost zpracovávat data o dopravní obslužnosti, hospodaření státu, životním prostředí a mnoha dalších oblastech.
Laboratoř se bude zabývat především zpracováním dostupných dat, kterých je velké množství, ale jejich využití pokulhává. V laboratoři budou vznikat nad těmito daty nové aplikace, analýzy a závěry usnadňující každodenní život. Zpracování těchto dat je zároveň příležitostí, jak ušetřit nebo zefektivnit stávající procesy a zlepšit život obyvatel.
Laboratoř se zpočátku zaměří na dva hlavní zdroje: data o hospodaření státu a dopravní informace o poloze příměstských dopravních spojů. Výzkum v oblasti efektivního vyhledávání otevřených a propojených dat a jejich správy pomůže lépe řešit praktické úkoly, například v oblasti datové žurnalistiky. Zároveň se tím vytváří poptávka po otevírání a propojování dalších zajímavých datových zdrojů veřejné správy.
V laboratoři budou řešeny také úlohy na zpracování textu, protože například v registru smluv je k dispozici velké množství strojově čitelných dokumentů. Je tak možné řešit kategorizaci dokumentů, hledat adresy, kontaktní údaje a společné části v dokumentech v rozsahu srovnatelném s komerčními aplikacemi.
A jak je na tom vůbec v otázce přístupnosti dat stát? Například faktury pravidelně zveřejňuje 7 z celkově 14 ministerstev. OpenDataLab se zeptal těch zbylých na seznam pohledávek a faktury za posledních 5 let. Ministerstva vnitra, zahraničí, školství a zemědělství data dodala. Ministerstvo průmyslu žádost vyřizuje. Například Ministerstvo práce a sociálních věcí vyčíslilo požadavek OpenDataLabu na 17 390 Kč a 76 hodin práce a Policejní prezidium dokonce na 15 893 822 Kč. Jak je vidět, každé ministerstvo je tak trochu státem samo o sobě.
Už nyní fungují betaverze datasetů na serveru Hlídač státu. Podívat se na něj můžete na www.hlidacstatu.cz/data?beta=1. Projekt páruje smlouvy a vydané faktury – každý tak snadno zjistí, jak moc se dodržují smluvní ceny.
Také pražské platforma otevřených dat Golemio nabízí už dnes řadu zajímavých možností na využítí. OpenDataLab si zatím vybral informace o poloze příměstských spojů. Jde o snahu předvídat zpoždění linek, možnost detekování neočekávaných stání autobusů či vybočení z trasy a tím zajistit všem cestujícím větší pohodlí. Cílem je vytvořit aplikaci s vizualizací, jaká již funguje například v Brně nebo Jihlavě.
OpenDataLabu držíme palce v jejich práci a při vyvíjení tlaku na zpřístupnění a prezentaci všech možných otevřených dat. Na studenty tu čekají atraktivní projekty: od dolování dat z webu státních institucí a jejich následné katalogizace, přes analyzování útrát státních úřadů, až po hledání souvislosti mezi přítomností poslanců v PS ČR a počasím. Více informací na https://fit.cvut.cz/opendatalab.
Ve Windows 10 můžete snadno přistupovat k fotografiím a videím uloženým v Apple iPhonu.…
Při každodenní rutinní práci na PC, ať už jde o desktop nebo notebook, ušetří čas používání…
Zkoušeli jste někdy extrahovat text ze souboru PDF? Obvykle to moc dobře nefunguje. Výrobce…
Požár může vzniknout rychle. Může k němu dojít při opékání nebo grilování, od ohně v krbu…
Nejen mladí politici, ale i technologičtí vizionáři se mohou dopouštět odsouzeníhodných…
Společnost Mastercard chce v budoucnu zákazníkům nabídnout nový způsob platby, který doposud…
Vedle videokonferenční aplikace Teams od Microsoftu těžila z protipandemických opatření i…
Ceny v internetových obchodech se neustále mění. Může to být způsobeno personalizací v…