Menu

Perfektně zabezpečený telefon: Blackberry už není, jaké jsou alternativy?

26.05.2023 11:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Perfektně zabezpečený telefon: Blackberry už není, jaké jsou alternativy?

Perfektně zabezpečený telefon: Blackberry už není, jaké jsou alternativy? | foto: Freepik

Kanadský výrobce Blackberry kdysi platil za absolutní etalon v oblasti zabezpečení uživatelských dat přímo na zařízení samotném. Telefony této značky tak používali politici i manažeři velkých technologických firem. Blackberry už ale telefony nevyrábí, takže jaké jsou nyní alternativy?

Zabezpečený mobilní telefon

Jihokorejský Samsung je největší světový výrobce, proč tedy nezačít rovnou u něj. Jeho nejnovější mobilní telefony, například vlajková řada Galaxy S23, nabízí ochranu Knox. Jedná se o vícevrstvý bezpečnostní protokol, který slouží k bezpečné správě a ukládání citlivých uživatelských dat.

Funguje v tomto ohledu podobně jako ochrana uživatelských dat u přímé konkurence – u amerického Applu. Nejnovější iPhone 14, potažmo 14 Pro totiž sází na obdobnou formu zabezpečení, a sice šifrování dat koncového uživatele přímo na samotném zařízení. Data nejsou nikam posílána, tudíž nehrozí jejich únik nebo zneužití.

Purism Librem 5

Jenomže i na současném trhu s mobilními telefony existují výrobci, kteří se specializují zejména na bezpečnost. Jedním takovým je i start-up Purism a jejich model Librem 5. Klíčovým rozdílem oproti jiným telefonům na trhu je, že Librem 5 běží na PureOS, tedy systému, který není založen na Androidu ani iOS.

| Zdroj: Purism / YouTube

Tento specifický smartphone disponuje pokročilým koncovým šifrováním, nabízí hardwarové přepínače pro Wi-Fi, Bluetooth nebo třeba fotoaparát a disponuje i vyměnitelnou 4500mAh baterií.  Kromě toho nabízí kompaktní 5,7″ HD+ displej, 3 GB RAM a 32 GB eMMC úložiště.

Samotné zařízení však doplácí na svou cenu. Vyjde na 1299 dolarů, tedy necelých 35 tisíc korun včetně DPH. Výrobce k němu nabízí i speciální zabezpečenou SIM kartu, která vyjde na 39, respektive 99 dolarů měsíčně (860, respektive 2 200 korun měsíčně).

Zdroj: Purism, Android Headlines

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení