Menu

Test: Samsung Galaxy S23 Ultra – nejlepší smartphone za sebevědomou cenu

16.02.2023 19:22 | Michal Bareš + Přidat komentář
Test: Samsung Galaxy S23 Ultra – nejlepší smartphone za sebevědomou cenu

Test: Samsung Galaxy S23 Ultra – nejlepší smartphone za sebevědomou cenu | foto: Pavel Trousil, Chip

Samsung Galaxy S23 Ultra zvítězil ve všech oblastech a stává se momentálně nejlepším smartphonem v našich dlouhodobých srovnávacích testech. Nový procesor přinesl výrazné prodloužení výdrže na baterii a fotoaparát je doslova hvězdný.

Samsung Galaxy S23 Ultra: Shrnutí testu

Procesor Snapdragon, který byl speciálně upraven pro novou generaci vlajkových lodí smartphonů Samsung, podává vynikající výkon a zároveň zajišťuje výdrž na baterii delší než 16 hodin intenzivní nepřetržité práce. 6,8palcový OLED displej se může pochlubit nejen skvělými hodnotami naměřenými v laboratoři, ale navíc jej lze ovládat perem S Pen integrovaným v těle telefonu. 

Nový hlavní fotoaparát s rozlišením 200 megapixelů pořizuje krásné fotografie, ale za denního světla jej překonává Google Pixel 7 Pro. Na druhou stranu noční fotografie jsou v podání Samsungu Galaxy S23 Ultra momentálně bezkonkurenční. Skvělá je i výbava. Největší výhrada směřuje k vyšší ceně.

Samsung Galaxy S23 Ultra: působivý začátek roku 2023

Jako tradičně zahájil Samsung jako první příliv nových chytrých telefonů uvedením svých vlajkových lodí řady Galaxy. Celkem přišla na trh trojice modelů s označením Galaxy S23 Ultra, S23 Plus a S23. Vizuální podoba s loňskými modely je značná, na pohled se vlastně liší jen barvami a odstraněním ostrůvku okolo zadních fotoaparátů.

Zajímavé inovace se ale ukrývají uvnitř. Po letech smutnění evropských uživatelů Samsung nadělil procesor Snapdragon všem na světě. Nový SoC nese název Snapdragon 8 Gen 2 a Samsung si jej u společnosti Qualcomm dokonce nechal vyladit na vyšší frekvenci. V porovnání s procesory Exynos je Snapdragon 8 Gen 2 nejen výrazně výkonnější, ale hlavně mnohem úspornější z hlediska spotřeby energie.

Spolu s chvályhodnými inovacemi došlo i k mírnému zdražení. Všechny tři modely Galaxy S23 stojí v porovnání s loňskými modely o 1 500 až 2 000 Kč víc. Cenově nejdostupnější varianta Galaxy S23 Ultra přijde na téměř 35 000 Kč. Součástí balení je kromě telefonu a pera jen nabíjecí USB-C kabel. Samsung letos v případě Ultry neuvádí variantu pouze se 128 GB, takže S23 Ultra v konfiguraci 8/256 stojí stejně jako loňská verze v konfiguraci 12/256 GB.  

 

s23-ultra-se-stylusem-1

Specialitou Galaxy S23 Ultra je i tentokrát stylus S-Pen, foto: Pavel Trousil, Chip

Displej ve stylu Galaxy Note

Stejně jako loňský model S22 Ultra se i Galaxy S23 Ultra designově odlišuje od modelů S23 a S23 Plus a značně připomíná ukončenou legendární řadu Galaxy Note. Okraje displeje jsou u Ultry na rozdíl od S23 a S23 Plus zaoblené a v těle se skrývá šachta pro uložení stylusu S-Pen. Práce s 6,8palcovým OLED displejem je maximálně příjemná, pravda ale také je, že telefon s rozměry 163 x 78 x 10,7 mm se může v menší ruce hůře ovládat.

Velký displej má dokonalé ostré WQHD+ rozlišení 3 088 x 1 440 pixelů s hustotou pixelů na úrovni 503 ppi. V laboratoři jsme mu naměřili geniální maximální jas 1 418 kandel na metr čtvereční a stejně bombastické jsou i hodnoty kontrastu. S tímto telefon se nemusíte bát sebejasnějšího slunečného dne, displej bude spolehlivě čitelný i na přímém slunci.

Na své si přijdou i fanoušci videa, protože zobrazovací panel Galaxy S23 Ultra pokrývá 97 procent barevného prostoru DCI-P3 relevantního pro HDR, což je skvělá hodnota a S23 Ultra díky ní zvládá i HDR10+.

Obnovovací frekvence je samozřejmě adaptivní a displej upravuje počet hertzů v závislosti na přehrávaném obsahu. Při hraní her se vytočí až na 120 Hz, ale při klidném čtení textu může panel zpomalit až na 1 Hz. Důvod je jasný, úspora energie. V případě potřeby zajišťuje velmi rychlý a na pohled příjemný uživatelský zážitek, pokud to ale není nutné, zůstává příjemně úsporný.

galaxy-s23-ultra-product-image-phantom-black-720x480

Samsung Galaxy S23 Ultra s perem S-Pen, zdroj: Samsung

200megapixelový snímač a noční fotografie

Z nově uvedených zařízení Galaxy S23 má Ultra nejrozmanitější nabídku objektivů. V hlavní roli je zde nový 200megapixelový snímač (širokoúhlý s automatickým ostřením, optickou stabilizací a světelností f/1,7). Zbývající snímače tvoří trojice 12megapixelového ultraširokoúhlého objektivu se světelností f/2,2 a automatickým ostřením, dvou 10Mpx teleobjektivů s 3násobným optickým zoomem (světelnost f/2,4) a 10násobným optickým zoomem (světelnost f/4,9). Sestavu doplňuje 12Mpx přední objektiv s clonou f/2,2 a automatickým ostřením.

Podle společnosti Samsung by měl nový 200megapixelový snímač přinést výrazné zlepšení kvality fotografií díky technologii spojování pixelů. To však na základě porovnání kvality fotografií se snímky z telefonu Google Pixel 7 Pro nelze úplně potvrdit. Doufali jsme, že 200Mpx snímač s intenzivním pixel binningem přinese vyšší kvalitu, protože za běžného světla pořizuje Google Pixel 7 Pro o něco lepší fotografie.

Skládání pixelů, alespoň v námi testované verzi firmwaru S918BXXU1AWA6, není při denním fotografování ideálně odladěno. Pokud se však rozhodnete přepnout fotoaparát do režimu 200 megapixelů, snímky vypadají skvěle, lépe než u jakékoliv zatím testované 200megapixelové konkurence. Zajímavé je, že lepší snímky než na automatickou 12Mpx fotografii defaultního nastavení Samsungu S23 Ultra, dostanete i v okamžiku, kdy si sami ručně snížíte rozlišení původně 200Mpx fotografie Samsungu Galaxy S23 Ultra na 12 megapixelů. Výsledek je velmi působivý, a to i za denního světla.

s23u-detail-200mpx

Výřez detailů z 200Mpx fotografie, foto: Michal Bareš, Chip

V tomto okamžiku a s testovaným firmwarem nám připadá zvláštní, že přes všechny zabudované technologie, nový snímač, optickou stabilizaci, slušnou světelnost a zásahy umělé inteligence Samsung nedokáže využít plný potenciál telefonu ve standardním fotografickém režimu.

Na druhou stranu noční snímky, upravované vylepšenou umělou inteligencí, jsou naprosto úchvatné. Mezi doposud testovanými telefony mají nesrovnatelně lepší úroveň detailů i prokreslení. V současné době jsou noční fotografie Samsungu Galaxy S23 Ultra bezkonkurenčně nejkrásnější.

Nadšeni jsme byli i kvalitou teleobjektivů. Při fotografování vzdálených objektů produkují za dobrého světla mnohem lepší výsledky, než kdybychom požadovaný detail vyřízli z 200Mpx fotografie. 100násobné zvětšení je opět spíše pro zábavu, ale díky perfektní stabilizaci a náhledovému okénku lze i na takto extrémní přiblížení zachytit z ruky nečekaně pěkné záběry. Za dobrého světla nás nadchl 10násobný optický teleobjektiv, který jako jediný odhalil na fotografovaném kostele ochrannou síť před sochou Sv. Mikuláše. Snímek byl pořízen z ruky, stejně jako fotografie při běžném zvětšení a 3násobný zoom. 

Kromě zajímavých funkcí, jako jsou noční režim a takzvaný Single Take (ve kterém smartphone nepřetržitě zaznamenává scénu po dobu až 15 sekund a poté přenechá výběr nejlepších fotografií a videozáznamů upravit pomocí různých filtrů umělou inteligenci), nechybí ani oblíbený "režisérský pohled", který umožňuje přímo během natáčení videa volit mezi různými režimy nastavení kamery. Videa lze natáčet v rozlišení 8K při maximálně 30 snímcích za sekundu.

 

s23u-10x

Perfektní detaily 10násobného zoomu, je vidět i ochranná síť, foto: Michal Bareš, Chip

Takové krásné fotky

Kvalitu denních snímků kritizujeme hlavně s ohledem na cenu zařízení. Samozřejmě, že fotografie pořízené tímto telefonem patří mezi to nejlepší, co můžete dnes dostat a jsou bezpochyby na velmi vysoké úrovni, ovšem za cenu začínající na 35 000 Kč jsme očekávali ještě více.

Snímky pořízené ve standardních scénářích naší laboratoře hodnotíme jako "výborné" (1,5). Na některých fotografiích je patrný šum, ale zároveň mají opravdu pěknou hloubku detailů. Snímky ze stativu za soumraku jsou hodnoceny stupněm "velmi dobrý" (1,8). Fotografie z ruky při slabém osvětlení jsou ve srovnání s konkurenčními modely opravdu přesvědčivé, odborníci v testovací laboratoři je ohodnotili známkou "výborný" (1,1). Abychom věci uvedli na správnou míru, fotografie z ruky nevypadají lépe než ty ze stativu, ale konkurence je v tomto ohledu slabší, proto získává Galaxy S23 Ultra tak vysoké hodnocení.

Jak je pro Samsung typické, fotografie jsou mírně přesaturované a někdy až příliš ostré. Některé fotografie vypadají nepřirozeně a objekty mají tendenci mít "halo efekt", tj. jakousi svatozář kolem okrajů fotografovaného objektu.

Přední fotoaparát nevybočuje z vynikající kvality ostatních prvků fotografického hardwaru. Díky automatickému ostření jsou snímky pořízené předním fotoaparátem neustále ostré a lze je bez studu publikovat i na nejnáročnějších účtech Instagramu.

Galaxy S23 Ultra nabízí dále možnost pozdější profesionální úpravy snímků. V nastavení fotoaparátu můžete přepnout na formát RAW, který navíc ukládá informace o barevném profilu a další důležitá data. V tomto případě ale upozorňujeme, že soubory s RAW obrázky zabírají výrazně více paměti.

Kvalita videozáznamů je vynikající, tedy pokud natáčíte při správném osvětlení. Stejně jako u jiných telefonů je pro pořízení krásného videa při slabém osvětlení potřeba zkušenost nebo praxe. Jako praktickou funkci zde lze použít i pero S-Pen, které může posloužit jako dálková spoušť.

s23u-12mpx

Výřez z fotografie pořízené na standardních 12 Mpx, všimněte si velmi ostrých hran. Foto: Michal Bareš, Chip

 

s23u-200mpx

Výřez z 200Mpx fotografie, přesnější barevné podání, jemnější hrany. Foto: Michal Bareš, Chip

Pokračování článku

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení