Menu

Pět otázek k Windows 11: co by uživatelé měli o následovníku Windows 10 vědět

10.09.2021 16:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pět otázek k Windows 11: co by uživatelé měli o následovníku Windows 10 vědět

Pět otázek k Windows 11: co by uživatelé měli o následovníku Windows 10 vědět | foto: Windows/Unsplash

Microsoft představil nástupce Windows 10. Jedenáctky mají být uvedeny na trh začátkem října, ale co to znamená pro stávající zákazníky? Podíváme se na pět důležitých věcí, které je dobré o Windows 11 vědět.

Microsoft původně neměl v úmyslu vytvářet nástupce Windows 10, přinejmenším je vždy popisoval jako poslední verzi Windows, která bude nadále vyvíjena na základě servisního modelu. Poté ale přišla pandemie a zájem o operační systém Microsoftu byl najednou větší, než jak tomu bylo předtím.

V současnosti Windows používá více než miliarda uživatelů, a to typicky pro práci, streamování multimédií, hraní a komunikaci. Pro všechny tyto uživatele by Windows 11 mohly být osvěžením. Podíváme se na pět důležitých věcí ohledně nového systému.

1. Kdy budou Windows 11 k dispozici?

update

Systém Windows 11 bude distribuován prostřednictvím služby Windows Update, a to od 5. října 2021. | Zdroj: Windows 10

Windows 11 jsou v současné době k dispozici v beta verzi. Vývoj je v závěrečné fázi, nejdůležitější funkce jsou hotové, jen se stále opravují chyby a některé nástroje se průběžně aktualizují. Microsoft dlouho neuváděl přesné datum vydání hotové verze. Podle jeho vyjádření měl být systém Windows 11 v každém případě uveden v roce 2021.

Nedávno ale přišlo oficiální prohlášení: startovní signál pro Windows 11 zazní 5. října 2021. Od tohoto dne bude Microsoft distribuovat Windows 11 prostřednictvím služby Windows Update. Neměli byste ale předpokládat, že nový systém Windows získáte hned tento den. Microsoft jej bude distribuovat ve vlnách a už oznámil, že distribuce aktualizace bude rozložena do několika měsíců. Mnoho uživatelů pravděpodobně dostane Windows 11 jako aktualizaci až v roce 2022. Očekáváme ale, že ti, kdo o Windows 11 opravdu stojí, si je budou moci nainstalovat už v roce 2021, a to pomocí nástrojů, jako například Media Creation Tool (Nástroj pro vytváření médií).

2. Budou se Windows 11 instalovat automaticky?

update21h1

Windows 11 se automaticky instalovat nebudou. Uživatelé to budou muset udělat ručně. | Zdroj: Windows 10

Uživatelé, kteří dnes používají Windows 10 se nemusí bát, že se jim od října najednou automaticky nainstalují Windows 11. Podle Microsoftu musí každý, kdo bude chtít Windows 11, aktivně vyhledávat v nastavení aktualizací. Pokud je aktualizace k dispozici a počítač splňuje hardwarové požadavky, může uživatel systém Windows 11 nainstalovat.

Na počítačích, které nebudou splňovat hardwarové požadavky, se systém Windows 11 nezobrazí. Tyto systémy mohou používat aktualizované verze systému Windows 10 až do října 2025.

3. Budou Windows 11 zdarma?

w11free

Windows 11 budou pro uživatele Windows 10 s vyhovujícím hardwarem zdarma. | Zdroj: Microsoft

Aktualizace Windows 10 na Windows 11 bude zdarma, ale funguje pouze v případě, že jsou splněny hardwarové požadavky. Časové omezení bezplatné aktualizace zatím není plánováno.

4. Poběží Windows 11 na mém počítači nebo notebooku?

whynotwin11

Zda je vaše PC připraveno pro běh systému Windows 11 můžete otestovat pomocí programu. | Zdroj: WhyNotWin11

Ne každý systém Windows 10 bude moci upgradovat na Windows 11, protože Microsoft zvyšuje hardwarové požadavky. Minimální předpoklady pro instalaci nových Windows jsou následující:

CPU Duální 64bitový procesor od 1 GHz
Displej rozlišení 720 px, minimální rozměr 9"
Grafika kompatibilní s DirectX 12
Nároky na diskový prostor 64 GB
Firmware UEFI včetně Secure Boot
TPM Trusted Platform Module v2.0
Windows 11 Home k instalaci nutné konto Microsoftu

V současné době Microsoft stále ověřuje přesné požadavky. Aktuální stav – zda je váš počítač vhodný pro Windows 11 – můžete zkontrolovat pomocí programu WhyNotWin11.

5. Jaké jsou nejdůležitější inovace Windows 11?

w11news

Widgety přinášejí na přepracovanou plochu systému Windows 11 informační kanály. | Zdroj: Windows 11

Vzhled: Microsoft zcela změnil design plochy, nabídka Start se zobrazuje uprostřed, jsou nová pozadí a okna mají nový design.

Widgety: Novinkou jsou widgety, malá informační okna, která lze zobrazit na ploše kliknutím myši a která poskytují zprávy, ceny akcií nebo údaje o počasí.

Vyšší produktivita: Windows 11 si pamatuje umístění oken a funguje to, i když používáte druhý monitor.

Aplikace pro Android: Systém Windows 11 umožňuje na ploše používat androidové aplikace. Microsoft ale tuto funkci odložil až na rok 2022. Co ale budete moci používat už v roce 2021, je kompletně přepracovaná aplikační platforma Microsoft Store.

Zjednodušené nastavení: aktualizace systému Windows 11 jsou údajně až o 40 % menší, než u jeho předchůdce. Kromě toho byl zcela přepracován proces instalace, takže nastavení systému Windows 11 je ještě snazší.

Windows 11 není třeba se obávat

Systému Windows 11 se uživatelé nemusí bát, nové funkce vypadají slibně. Také ale můžete zůstat u Windows 10, a to až do října 2025. Automatická aktualizace se neplánuje. Windows 11 budou uvolněna od 5. října 2021, ale pravděpodobně jen ve velmi malých dávkách. Kdo chce, může si Windows 11 nainstalovat také ručně. A nejdůležitější je, že nová verze systému Windows je pro uživatele Windows 10 zdarma.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Windows 11 !

  Zdarma na desítky ! To je dobrý dárek nám desítkářům ! To se Bill Gates pochlapil ! Super . Vladimír Kusyn Ostrava

  Reagovat na komentář

  Na windows 11 není třeba se těšit

  Změny nepřinášejí totiž nic podstatného k lepšímu.
  Naopak ale jsem v jiných článcích našel:

  • možné potíže po instalaci w11, včetně zablokování aktualizačního procesu a nutnosti přeinstalace systému
  • podstatné zhoršení (ne zjednodušení, ale zhoršení) konfigurovatelnosti systému
  • změny vzhledu řadě uživatelů včetně mě připadají velmi neegronomické a nejdou vrátit k původnímu stavu

  Sečteno: není důvod se těšit, naopak důvody obávat se se určitě snadno najdou

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení