Menu

Photoshop jde použít i v browseru: Adobe překvapilo novou možností

01.11.2021 17:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Photoshop jde použít i v browseru: Adobe překvapilo novou možností

Photoshop jde použít i v browseru: Adobe překvapilo novou možností | foto: Emily Bernal/Unsplash

Tak tento krok čekalo jen málo lidí: Adobe vytvořila novou verzi aplikace Photoshop, která běží přímo v prohlížeči. Uživatelé tak nemusejí v případě potřeby úprav souborů Photoshopu nic instalovat. Jsou v tom ale háčky.

Photoshop už dlouhá léta patří ke "zlatému standardu" v oblasti profesionálních úprav obrázků, a i proto jeho instalace nechybí na mnoha počítačích. Software tvoří samostatný svět s propojeným cloudem a poměrně rozsáhlými nabídkami ke stažení. Není se tedy čemu divit, když mnoho uživatelů chce rychlejší řešení bez nutnosti instalace, nejlépe Photoshop v prohlížeči.

Až doposud jsme se v případě potřeby úprav obrázků a fotek museli uchylovat k různým trikům, anebo používat alternativní nástroje, které to zvládají také. Nyní ale Adobe uvedla kromě řady dalších novinek pro Photoshop i beta verzi aplikace Photoshop on Web, která je určena pro běh v prohlížeči.

photoshoponweb-logo

Photoshop on Web

CHIP hodnotí Dostatečný

Adobe rozšířila možnosti Photoshopu na provoz v prohlížeči. V podobě aplikace "Photoshop on Web" můžete používat značně zeštíhlenou verzi oblíbeného nástroje na úpravu obrázků přímo v prohlížeči.

photoshop.adobe.com

 


Photoshop v prohlížeči: požadavky a provoz

photosshoponweb-1

Otevření obrázku je v tuto chvíli stále poměrně těžkopádné. | Zdroj: Photoshop

Webová aplikace je skvělá v tom, že potřebujete pouze přístup k internetu a můžete hned začít využívat její funkce. Photoshop pro Web vyžaduje prohlížeč na bázi Chromia, například tedy Chrome nebo Edge. Pro přístup ke cloudové platformě budete samozřejmě potřebovat účet Adobe. Firma na svém webu helpx.adobe.com v sekci často kladených otázek pod tématem "Common questions | Photoshop on the web beta " uvádí, že na podpoře Firefoxu se pracuje.

Spuštění webové aplikace není příliš uživatelsky pohodlné. Prozatím to bylo tak, že pokud jste zadali URL adresu webové aplikace do adresního řádku prohlížeče, byli jste přesměrováni na blogový příspěvek. Tam jsou uvedeny další informace a potřebné odkazy. Pracovní postup je také poněkud těžkopádný. Nejprve musíte v prohlížeči otevřít svůj webový účet Creative Cloud a v něm otevřít uložený cloudový dokument.

Po otevření souboru PSDC se v horní části náhledu zobrazí tlačítko pro jeho úpravu v aplikaci Photoshop v browseru. Ti, kdo toto tlačítko nevidí, si budou muset ještě chvíli počkat. Uvolňování funkce probíhá postupně.

Photoshop v browseru je silně redukován

photosshoponweb-2

Snadná spolupráce na obrázcích je jedním z praktických důvodů pro použití aplikace Photoshop v prohlížeči. | Zdroj: Photoshop

Nečekejte, že se v prohlížeči najednou spustí kompletní Photoshop. Rozsah funkcí je v beta verzi značně omezen, ale už jsou k dispozici jednoduché nástroje pro vrstvy, výběr a maskování. V současné době chce Adobe shromáždit zpětnou vazbu od uživatelů a následně funkce rozšířit.

Další výhodou Photoshopu v prohlížeči je snadná týmová spolupráce. Obrázky může komentovat nebo přímo upravovat několik uživatelů společně. K nahrání a sdílení souborů sice potřebujete aplikaci Photoshop a další z jeho rodiny, ale v zásadě můžete Photoshop v prohlížeči používat zdarma, pokud vás k úpravám vyzve jiný uživatel.

V současné době jsou podporovány následující typy souborů: PNG, JPEG, PSD, PSDC, TIFF a HEIC.

Photoshop v prohlížeči byl spuštěn

Adobe udělala první krok směrem k nabídce Photoshopu v prohlížeči, a to je skvělá věc. Trochu vadou na celé kráse je skutečnost, že samotné spuštění webové aplikace je v tuto chvíli stále dost nepohodlné. Rozsah funkcí je omezený, ale na druhou stranu jen velmi málo uživatelů bude potřebovat v prohlížečové verzi kompletní Photoshop. Uvidíme, jak bude Adobe postupovat dále, ale samotná myšlenka Photoshopu v prohlížeči je skvělá.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení