Menu

Photoshop zdarma v browseru: Photopea překvapila funkcemi

27.08.2019 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Photoshop zdarma v browseru: Photopea překvapila funkcemi

Photoshop zdarma v browseru: Photopea překvapila funkcemi | foto: CHIP

Pokud upravujete fotografie, dříve či později skončíte u Photoshopu. Existuje ale bezplatná alternativa běžící v prohlížeči.

Přestože existuje několik bezplatných alternativ, žádná není tak podobná Photoshopu jako Photopea. Podíváme se na její možnosti blíže. Pokud chcete používat profesionální software, musíte sáhnout hluboko do kapsy. Většina nástrojů není levná a většina uživatelů tak vysoké částky nechce platit. Ani by se to nevyplatilo. Adobe sice už delší dobu nabízí svůj Creative Cloud formou měsíčního pronájmu. Byl nyní v akci za 36 €/měsíčně, ale pořád jde o poměrně vysokou částku. Minimalistická varianta, Plán pro digitální fotografii, je v akci dokonce do 30. srpna za 10 €/měsíčně. O tom by se už dalo uvažovat. Nicméně máme zde i Photopeu, která je k dispozici zdarma. Běží přímo v prohlížeči, takže nemusíte nic stahovat a instalovat.

Photopea 4.3 - Online Photo Editor velmi dobrý
Webová aplikace Photopea Nabízí dobrou bezplatnou alternativu Photoshopu. Běží přímo v prohlížeči. vyzkoušejte si

 

Photopea: skutečně kopie Photoshopu zdarma?

photopea-srovnani

Přímé srovnání: Adobe Photoshop vlevo a freeware Photopea vpravo.

Kdo uvidí Photopeu poprvé, bude pravděpodobně velmi překvapen. Freeware je na první pohled takřka nerozeznatelný od Photoshopu. Design programu je proveden v tmavě šedé barvě, vlevo najdete lištu nástrojů, nahoře seznam položek menu a vpravo všechny informace o vrstvách. I symboly jednotlivých nástrojů jsou překvapivě podobné. Uživatelé znalí Photoshopu se tak v prostředí Photopea zorientují velmi rychle.

Ve webové aplikaci můžete vytvořit nový projekt nebo nahrát různé typy souborů. Kromě obvyklých jsou podporovány také formáty XD, sketch, xcf a RAW. Obrázek se načte do editoru a můžete začít obvyklým postupem. Pokud chcete nakonec výsledek své práce uložit, musíte odpovídající soubor stáhnou na lokální disk svého počítače.

Bohatá sada funkcí: mnoho nástrojů a klávesové zkratky

photopea-tools

Nabídka Photopei je bezmála totožná s Photoshopem, je jen několik malých rozdílů. Funkčnost freewaru je přesvědčivá.

Běžní uživatelé Photoshopu se zorientují velmi rychle. Začátečníci budou potřebovat trochu praxe, ale základy zvládnou také rychle. Funkčnost Photopei je docela působivá, freeware nabízí téměř všechny nástroje Photoshopu. Panel nabídek poskytuje nastavení pro vrstvy, filtry a různá okna. Chybí pouze volba "3D". Vrstvy lze ovládat pomocí nabídky v pravé části okna. Poklepáním na vrstvu i Photopea otevře dialog s možnostmi nastavení jejích vlastností. Webová aplikace také používá totožné klávesové zkratky jako Photoshop. Platí to např. pro funkce výběru nástroje pro vyplňování, otevření souboru či vrácení změny. Oproti tomu známé hot key nefungují pro transformace, nastavení ostrosti hran nebo výběr velikosti štětce.

Úplně zadarmo ale Photopea není. Cenou za její používání je nabídka reklamy v pravé části obrazovky. To není příliš obtěžující, jen pokud používáte malý monitor, budete mít přirozeně menší pracovní prostor. Klávesou F11 můžete aktivovat režim plné obrazovky, tím skryjete všechna všechna tlačítka v prohlížeči. Pokud se chcete zbavit i reklamních banerů, můžete si připlatit za prémiovou verzi. Ta stojí 5 USD/měsíčně. V té je i vyšší počet kroků, které můžete vrátit zpět.

Photopea je bezpochyby dobrou alternativou k Photoshopu. Nástroj nabízí spoustu funkcí a dokonce je možné používat většinu hlavních klávesových zkratek používaných ve Photoshopu. Navigace v nabídce, design a celková orientace v programu není pro uživatele Photoshopu nic nového.

Nevýhodou je nutnost aktivního připojení k internetu, protože se jedná o webovou aplikaci, nikoli o instalovaný program. Kromě toho vaše obrázky musí být nahrány na externí server, takže vlastně vůbec nevíte, co se s nimi dále bude či může dít. Reklama příliš neobtěžuje, pokud ale pracujete s mini notebookem, budete cítit jisté omezení. Jako bezplatná alternativa je Photopea každopádně působivá. A zejména pro menší úpravy obrázků naprosto perfektní.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení