Menu

Po instalaci aktualizací březnového dne záplat se objevuje modrá obrazovka při tisku: co s tím

16.03.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Po instalaci aktualizací březnového dne záplat se objevuje modrá obrazovka při tisku: co s tím

Po instalaci aktualizací březnového dne záplat se objevuje modrá obrazovka při tisku: co s tím | foto: Darwin Laganzon/Pixabay

Pravidelnými »Patch Days« Microsoft reaguje na řadu kritických bezpečnostních nedostatků, s nimiž se v poslední době potýkají jeho produkty. Aktualizace ale nejsou bezchybné: při tisku se mohou objevit modré obrazovky. Lze zjistit, zda je ovlivněna i vaše tiskárna a existuje řešení.

Prostřednictvím služby Windows Update nabízí Microsoft v těchto dnech bezpečnostní záplaty, které uzavírají celkem 89 bezpečnostních mezer. Týkají se produktů Azure, Edge, Exchange Serveru, Internet Exploreru, Office, SharePoint Serveru a Visual Studia.

Sám Microsoft klasifikoval 14 z nich jako kritických. Dále také přetrvává speciální riziko ohrožení kvůli známé bezpečnostní díře poštovního serveru Exchange. Microsoft už pro ni zveřejnil nouzovou opravu.

Problémy s tiskem po březnových záplatách

update

Nejnovější Windows Update vede v některých případech k modrým obrazovkám při tisku. | Zdroj: Windows 10/OpenClipart-Vectors/Pixabay

Špatnou zprávou je, že aktualizace uvolňované v rámci PatchDay často bývají spouštěčem jiných otravných chyb. Od neúspěšných instalací, přes pády do modrých obrazovek až po nekonečné bootovací smyčky.

Aktuálně se objevují problémy s tiskárnou, které mohou vyvolat modré obrazovky s chybou »APC_INDEX_MISMATCH«. K tomu dochází u některých uživatelů, když odesílají tiskové úlohy z různých programů. Microsoft v současné době prověřuje hlášení o problémech, které odeslali uživatelé tiskáren Kyocera a Ricoh.

Zjištění a řešení problémů s tiskárnou

printmanagement

Dá se předem zkontrolovat, zda aktualizace způsobí ve vašem systému problémy. | Zdroj: Windows 10/Správa tisku

Microsoft se více zaměřil na zjištěné problémy při tisku a došel k závěru, že jsou ovlivněny pouze určité typy ovladačů tiskárny. Pokud jste aktualizace z březnového Patch Day ještě neinstalovali, můžete si předem zkontrolovat, zda problémy mohou ovlivnit i váš systém. Kombinací [Windows]+[R] otevřete okno »Spustit« a zde zadejte »printmanagement.msc«. Pokus se vám zobrazí chybová hláška, je potřeba jít do »Nastavení«, zde zvolit »Aplikace/Aplikace a funkce« a kliknout na odkaz »Volitelné součásti«. Položkou »Přidat součást« si doinstalujete komponentu »Konzola pro správu tisku«.

Nyní už můžete spustit »printmanagement.msc« a v něm pokračovat na »Tiskové servery«. Kliknete na název vašeho počítače a dále na položku »Tiskárny«. Ve sloupci označeném »Typ ovladače« dávejte pozor na ovladače označené »Typ 3«. Tyto aktuálně způsobují problémy. Ovladače typu 4 nejsou ovlivněny.

Všem dotčeným uživatelům Microsoft nabízí řešení. Co přesně je třeba udělat vysvětluje ve videu. Popisuje zde, jak lze použít příkaz »rundll32 printui.dll,PrintUIEntry /Xg /n« k dotazu na atributy vaší tiskárny a jejich úpravě.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Pomoc??? NE

    Kuxa! To jako mám sedět před televizí s telskopem a louskat názvy pidikonek na „slavné“ videopresentaci?
    Když zětším přes CTRL a myšítko ikony stále nčitelné nedoostřitelné. to co rozklikávají mám jinde.Bude to někdy někde Lidsky bez videa co nejde zvětšit?? TEDA hlavně ne až za rok?

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení