Menu

Po problémech lednového dne záplat: Microsoft vydává nouzové aktualizace Windows

18.01.2022 11:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Po problémech lednového dne záplat: Microsoft vydává nouzové aktualizace Windows

Po problémech lednového dne záplat: Microsoft vydává nouzové aktualizace Windows | foto: geralt/Pixabay

Žádný Patchday se neobejde bez problémů. Obvykle se Microsoft o první den oprav v roce příliš nestará. V rámci lednového Patchday 2022 to ale bylo jinak. Microsoft uvolnil aktualizace pro bezmála stovku zranitelností v systémech Windows, Office a serverových produktech.

Krátce po vydání se ale objevily první problémy. Předpokládá se, že je pomohou vyřešit nouzové aktualizace.

První letošní aktualizace systému Windows přinesly problémy zejména s připojením k sítím VPN. To může být dost nepříjemné zejména pro uživatele, kteří pracují v domácí kanceláři a nemohou se kvůli tomu bezpečně připojovat do firemních infrastruktur. Pro Windows 10 a Windows 11 proto existuje tzv. "out-of-band update", tedy aktualizace mimo plánovanou řadu. Microsoft se o ní zmiňuje ve svém příspěvku "Take action: Out-of-band update to address issues after installing the January Windows update" na webové stránce https://docs.microsoft.com/en-us/windows/release-health/windows-message-center.

Tento update se ale neinstaluje automaticky. Uživatelé musejí ověřit jeho dostupnost prostřednictvím služby Windows Update (Start > Nastavení > Aktualizace a zabezpečení > Vyhledat aktualizace), a pokud jsou pro aktuální systém už k dispozici, výslovně kliknout na možnost "Stáhnout a nainstalovat".

Problémy s aktualizacemi? Jak je odebrat

unistall1

Pokud máte po instalaci updatů problémy, jednoduše je můžete znovu odebrat. | Zdroj: Windows 10

Nestává se to jen někdy, ale poměrně často. Aktualizace způsobují v některých systémech problémy. Mohou mít velmi odlišnou povahu. Obecně ale platí, že pokud aktualizace váš systém výrazně zhorší, můžete ji znovu odebrat. Microsoft to ke škodě věci vyřešil poměrně matoucím způsobem. V »Nastavení« je potřeba přejít do části »Aktualizace a zabezpečení« a zvolit ve spodní části »Zobrazit historii aktualizací«. Nahoře najdete možnost »Odinstalovat aktualizace«.

V seznamu, který se poté zobrazí, je potřeba vyhledat odpovídající číslo aktualizace, kterou chcete odebrat, a kliknout na ni pravým tlačítkem myši. Poté už jen potvrdíte volbou »Odinstalovat«. Tím se zbavíte problémů, způsobených konkrétní aktualizací. Také to ale znamená, že opravy chyb a bezpečnostní záplaty, které řeší, nebudou fungovat.

Instalace aktualizací selže? Zkuste řešení

dismount

Pomocí příkazové řádky můžete při problémech v průběhu instalace aktualizací zkusit proces obnovit. | Zdroj: Windows 10

Patchday je sice velmi užitečný, aktualizace systému ale nemusí vždy běžet hladce. Některým uživatelům se nepodaří instalovat a místo toho se objeví pouze chybový kód.

U nejnovějších Patchdays se opakovaně stávalo, že aktualizace nebylo možné instalovat. Windows poté reagují pouze stručnou zprávou, že došlo k problémům a aktualizaci nejde nainstalovat. Objevují se také záhadné chybové zprávy s kódy chyb »0x80073701« nebo »0x800f0988«. Pokud k tomuto problému dochází opakovaně, Microsoft na svých stránkách support.microsoft.com nabízí postup, který by to měl řešit. Popis je v příspěvku "When trying to install updates from Windows Update you might receive "Updates Failed. There were problems installing some updates, but we'll try again later" with Errors: 0x80073701, 0x800f0988".

Pokud to chcete provést, je potřeba otevřít Příkazový řádek s právy správce a spustit příkaz: dism /online /cleanup-image /startcomponentcleanup. Poté necháte Windows chvíli běžet a až se příkaz úspěšně provede, systém restartujte. Nyní je možné zkusit aktualizace znovu instalovat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení