Menu

Podivuhodný smartphone Samsung Galaxy Note

01.09.2011 12:01 | Redakce Chip + Přidat komentář
Podivuhodný smartphone Samsung Galaxy Note

Podivuhodný smartphone Samsung Galaxy Note | foto: CHIP

Návrat pisátek?

Smartphone, který je téměř minitabletem? A kromě ovládání prstem můžete využít i pisátka? Jako kdysi na palmech? Ovšem na displeji s podstatně vyšším rozlišením a na zařízení s podstatně vyšším výkonem…

Samsung dnes na veletrhu IFA představil dvě zařízení hardwarově uvnitř stejná: je v nich dvoujádrové CPU na 1,4 GHz a 1 GB RAM. Obě mají rozlišení displeje 1280 × 800 pixelů (Super AMOLED). To menší se jmenuje Samsung Galaxy Note a displej má 5,3 palce. Tedy vlastně navazuje na kdysi oblíbenou třídu počítačů do dlaně, a kromě toho je i telefonem. Chcete‑li, můžete z jeho těla vytáhnout pisátko a ovládat zařízení pisátkem, dělat si poznámky, kreslit si… nechcete‑li, vystačíte si s prstem, jako na jiných dotykových zařízeních.

Těžko odhadnout, jak se to ujme, ale Samsung jistě zasluhuje pochvalu za odvážný krok. Není to sice zařízení až tak do kapsy kalhot, ale tam se někdejší Palmy také moc nevešly, a v jejich oblibě to vcelku nevadilo.

Galaxy Note má osmimegovou kameru vzadu a dvoumegovou čelní. Dodávat se bude buďto v provedení pro mobilní sítě HSPA+, anebo pro LTE. Tlustá je 9,65 mm a váží 178 gramů.

Běží na ní Android 2.3 Gingerbread, s nadstavbou TouchWiz, se sedmi domovskými stránkami. Využití pera podporuje nadstavba „S Pen“. Patří k ní i pro pero napsané aplikace, jako S Planner (plánovač a kalendář); poznámky se zapisují do S Memo, ale můžete je i namlouvat (zatím jen anglicky?). Náčrtky lze sdílet a spolupracovat na nich skrze Virtual Whiteboard.

Slibné je, že Samsung vydá vývojářům S Pen SDK. Jestliže se Galaxy Note s pisátkem ujme a vývojáři ucítí zájem, můžeme se tedy dočkat lecjakých pěkných aplikací dalších.

Samsung Galaxy Tab 7.7

Samsung Galaxy Tab 7.7
Samsung Galaxy Tab 7.7

Galaxy Tab 7.7 je prostě menší tablet — Samsung jen nyní zkouší úhlopříčku 7,7 palce. Překvapí, jak je tenký: pouhých 7,89 mm; vážit má 335 gramů. Uvnitř je Android 3.2 Honeycomb, s nadstavbou TouchWiz UX. Galaxy Tab 7.7 má zadní kameru jen třímegapixelovou (a dvoumegovou čelní). Možná to nevadí, ježto fotografovat tabletem snad tolik nepotřebujete — není to asi moc pohodlné.

Přenosy HSPA+ bude tablet podporovat až do teoretických 21 Mb/s. Dále podporuje WiFi 802.11n, GPS a Bluetooth 3.0.

Galaxy Tab 7.7 má být dostupna v provedeních od 16 do 64 GB vnitřního úložiště a se slotem na karty MicroSD. Na jedno nabití baterie prý vydrží deset hodin.

Samsung žel zatím neoznámil, kdy, kde a za kolik budou zařízení dostupna. Takže si nejspíše ještě počkáme.

Jestlipak právníci Applu už startují Photoshop, aby zase vyrobili nějaké důkazy narušení duševního vlastnictví?

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení