Menu

Podnikové OS Blackberry a Apple patří k nejlepším

10.04.2012 08:31 | Redakce Chip + Přidat komentář
Podnikové OS Blackberry a Apple patří k nejlepším

Podnikové OS Blackberry a Apple patří k nejlepším | foto: CHIP

Výsledky výzkumu realizovaného organizacemi Altimeter Group, Enterprise Mobility Foundation, Bloor Research i vlastními specialisty Trend Micro, který porovnává schopnost různých mobilních platforem dostát nárokům použití ve firmě, ukazují, že nejvhodnější je platforma BlackBerry 7.0, za ní pak (v sestupném pořadí) Apple iOS5, Windows Phone 7.5 a Android 2.3 společnosti Google.

Jednotlivé platformy byly hodnoceny na základě kombinace faktorů zahrnujících vestavěné zabezpečení, zabezpečení aplikací, autentizaci, mazání obsahu přístrojů, použitý firewall, virtualizaci a mnoho dalších. Nejvyšší průměrné skóre (2,89) získala platforma BlackBerry, následovaly platformy iOS (1,7), Windows Phone (1,61) a Android (1,37)

 

Výsledky jsou shrnuty zde:

·         BlackBerry – Díky zabezpečení a kontrolovatelnosti na firemní úrovni je tato platforma podle výzkumníků jasnou volbou i pro ty nejstriktnější mobilní role. Ale mnoho funkcí a ochranných prvků, které BlackBerry Enterprise Server (BES) standardně nabízí či které lze jeho prostřednictvím prosazovat, nejsou dostupní na přístrojích, jejichž uživatelé využívají BlackBerry Internet Services (BIS). Pokud se přístroj nepřipojuje k BES, mohou být i nejvýkonnější funkce omezující vysoce rizikové aktivity uživatelů, jako např. odstranění ochrany heslem, zcela deaktivovány.

 

·         Apple - Architektura aplikací pro iOS zajišťuje uživatelům značnou nativní ochranu, protože se každá aplikace spouští v tzv. „sandboxu“, ve vlastním paměťovém prostředí. Zabezpečení iOS navíc napomáhají i fyzické atributy přístrojů iPhone a iPad.  Nelze k nim připojit výměnná paměťová média, což v konečném důsledku zajišťuje uživatelům další vrstvu ochrany. Apple má nad BlackBerry navrch i jinde, zatímco v případě BlackBerry má administrátor nad přístrojem naprostou kontrolu, u iOS může oddělení IT konfigurovat položky až poté, co od uživatele dostane povolení.

 

·         Windows Phone - Microsoft si vzal ponaučení z minulosti a vytvořil přiměřeně robustní a bezpečný operační systém pro inteligentní telefony: Windows Phone. S pomocí uživatelských oprávnění a izolačních technik spouští tento OS procesy v sandboxu. Tyto oddělené oblasti vycházejí ze systému zásad definujících, k jakým systémovým funkcím mají procesy v jednotlivých oblastech přístup.

 

·         Android – Ačkoli je nyní Android dostupný v novějších verzích (4.x), nejrozšířenější verzí stále zůstává verze 2.x. To samo o sobě představuje bezpečnostní riziko. Není možné centrálně zajišťovat aktualizace operačního systému, a tak mnoho uživatelů zůstává po dlouhou dobu bez ochrany před kritickými slabinami. Na druhou stranu se jedná o operační systém s oddělením práv a aplikace nemají přístup k síti bez předchozího souhlasu. Jsou spouštěny v prostředí svého sandboxu a uživatel jednotlivým aplikacím uděluje příslušná oprávnění.  Koncový uživatel však často pospíchá, aby už mohl aplikaci použít, a tak bohužel dialog s žádostí o oprávnění nijak důkladně nezkoumá. Když je oprávnění udělováno, často není jasné, čeho je vlastně aplikace schopna.

 

Úplný report lze státhnout na adrese:

http://www.trendmicro.com/cloud-content/us/pdfs/business/reports/rpt_enterprise_readiness_consumerization_mobile_platforms.pdf

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení