Menu
CHIP Speedtest

Podpora některých verzí Windows 10 končí už za několik týdnů: třetina uživatelů by měla aktualizovat

21.09.2020 13:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Podpora některých verzí Windows 10 končí už za několik týdnů: třetina uživatelů by měla aktualizovat

Podpora některých verzí Windows 10 končí už za několik týdnů: třetina uživatelů by měla aktualizovat | foto: Bolly Holly Baba/Foter.com

Microsoft neustále připravuje nová vydání Windows 10, aktualizace ale nejsou poskytovány po neomezenou dobu. Ještě do konce roku 2020 bude ukončena podpora dvou populárních verzí Windows 10. Do té doby by měli jejich uživatelé přejít na novější verzi, kterou je květnová aktualizace.

Windows 10 je operační systém, který Microsoft neustále vyvíjí. Uživatelé se musí poměrně často potýkat s aktualizacemi a dvakrát ročně je k dispozici nová verze, nazývaná aktualizace funkcí. Pokud nepoužíváte nejnovější vydání systému, je dobré sledovat konec servisního období. Microsoft neudržuje jednotlivá vydání Windows 10 neomezeně dlouho. Ve chvíli, kdy skončí podpora konkrétní verze, nejsou už nadále poskytovány aktualizace zabezpečení. Z dlouhodobého hlediska se tak počítač může stát zranitelný a nebezpečný.

V důsledku koronavirové pandemie mají uživatelé Windows 10 verze 1809 na aktualizaci trochu více času. Místo plánovaného ukončení aktualizací 12. května 2020 bude Microsoft poskytovat záplaty bezpečnostních děr do 10. listopadu. Uživatelé Windows 10 1803 verze Enterprise a Education mohou systém používat až do května 2021. Detailnější informace o změnách životního cyklu svých produktů Microsoft uvádí na svých webových stránkách.

Každý třetí uživatel Windows 10 ještě používá verzi 1903, její podpora ale také brzy skončí. Aktualizace budou k dispozici naposledy 8. prosince, poté bude podpora ukončena. Její uživatelé by také měli ve zbývajících několika týdnech aktualizovat na novější sestavu.

Stáhněte si: Nástroj na vytváření médií

mediacreationtool-logo

Nástroj pro vytváření médií pro Windows 10

CHIP hodnotí Velmi dobrý

„Media Creation Tool“ od společnosti Microsoft umožňuje stahování a instalaci systému Windows 10 včetně nejnovější aktualizace z května 2020.

Stáhněte si

 

Windows 10: pravidlo osmnáctiměsíční podpory pro soukromé uživatele

Jak se ale dá zjistit, jak dlouho bude ještě pokračovat podpora naší instalované verze Windows 10? Kromě nejnovější verze jsou aktualizace poskytovány pro dvě verze předcházející. Aktuální sestava má označení Windows 10 2004, takže podporu stále dostávají sestavy z roku 2019: 1909 a 1903. To se ale také brzy změní, protože přijdou Windows 10 20H2 a Windows 10 1903 se začnou pomalu loučit.

win10supporttab

Data dostupnosti a ukončení poskytování služeb uspořádaná podle edic Windows 10. | Zdroj: Microsoft

Tyto informace platí pro soukromé uživatele, a to při používání Windows 10 Home nebo Pro. Nová verze Windows 10 je podporována přibližně 18 měsíců, poté je potřeba provést aktualizaci. Microsoft uvádí termíny ukončení služby aktualizací pro různé verze Windows 10 v tabulce. Pro podnikové uživatele platí delší lhůty podpory.

Pokud zůstanete příliš dlouho u starší verze Windows, Microsoft občas zobrazí sdělení, že podpora brzy vyprší a je dobré provést aktualizaci. Nevyplatí se to příliš dlouho ignorovat, protože Windows bez aktualizací zabezpečení představují riziko.

Jak zjistit používanou verzi Windows 10

win10ver

Pomocí příkazu "winver" zobrazíme informační box s uvedením přesné verze Windows 10; verze 1903 zobrazená na obrázku vyprší 8. prosince 2020. | Zdroj: Windows 10

Většina verzí Windows 10 vám hned neukáže aktuální instalovanou verzi (jde to např. přes položku Vlastnosti klepnutím pravým tlačítkem myši na ikonu Tento počítač v Průzkumníku souborů). Přesné označení verze vám ale prozradí příkaz "winver". Např. označení 1903 má verze aktualizace z května 2019. Aktualizace na novou verzi Windows 10 by měla fungovat automaticky a jednoduše přes službu Windows Update. Pokud nikoliv, můžete také updatovat ručně, například pomocí nástroje Media Creation Tool. Nezapomeňte zálohovat, před přechodem na jinou verzi systému Windows 10 je to důležitý krok.

Dá se to vyřešit v klidu

Uživatelé Windows 10 si už pomalu zvykají na časté aktualizace. Je to model, který stojí za filozofií Windows-as-a-Service. V praxi to ale není nijak hektické. Každá nová verze Windows 10 je podporována přibližně 18 měsíců. Teoreticky tak můžete dvě funkční aktualizace přeskočit a stále mít jistotu, že používáte podporovaný systém.

mohlo by vás také zajímat: God Mode ve Windows 10 – skrytá položka snadno zpřístupní celou řadu nastavení windows 10

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  nastroj pro vytvaření medii

  chytraci ten vaš stažený nastroj pro vytvaření medii nefunguje.

  Reagovat na komentář

  Pravděpodobně jde známý problém červnových záplat, které způsobovaly nemožnost tisku na některých modelech tiskáren. Díval jsem se na Vaši sestavu Windows 10 a podle katalogu služby Microsoft Update je to právě aktualizace z 5. června 2020. K dispozici jsou ale novější aktualizace (z 18.6., 13.7., 10.8. a 7.9.). Najdete je v katalogu http://www.catalog.update.microsoft.com/Home.aspx pokud zadáte do vyhledávacího pole: Kumulativní aktualizace Windows 10 Version 2004. Doporučuji instalovat některou z novějších aktualizací a snad to Váš problém vyřeší.

  Reagovat na komentář

  Windows 10 verze 2004

  Podle pravidla osmnáctiměsíční podpory pro soukromé uživatele skončí podpora pro Windows 10 verze 2004 Home 14. prosince 2021. To dovedu pochopit. Nemohu se však smířit se skutečností, že v současné době nemohu tisknout na mé tiskárně Hewlet Packard díky aktualizaci Windows označené KB 4557957. Zajímá mě Váš komentář.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.