Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Podvádění v benchmarcích a falešné fotografie: Huawei & Honor používají zavádějící reklamu

Pavel Trousil 07.09.2018

Čínské smartphony Huawei a Honor se v posledních letech propracovaly mezi zavedené značky a řada uživatelů jim důvěřuje. Zdá se ale, že jejich marketing moc poctivý není.

Kapitoly článku

Před několika týdny vyšlo najevo, že Huawei používá ve své reklamní kampani na chytré telefony falešné fotografie, respektive fotografie, které nebyly pořízeny smartphonem, ale zrcadlovkou a měly posloužit ke zdůraznění kvality integrovaného fotoaparátu. Teď se přichází i na to, že Huawei a Honor podvádějí i v benchmarcích, tedy výkonnostních testech, které bodují výkon smartphonů, a navíc používají i klamavou reklamu v tzv. GPU Turbo režimu.

huawei-cheating-1-nahled

Došlo to tak daleko, že některé modely smartphonů Huawei a Honor byly vyřazeny z výsledkové listiny benchmarku 3DMark, který je v této oblasti nejpoužívanější pro hodnocení grafického výkonu chytrých telefonů. Na podvádění v testech přišel známý server Anandtech. Redaktoři tohoto serveru zjistili, že smartphony Huawei a Honor v těchto testech dosahují výrazně lepších výsledků – při testech totiž spotřebovávaly výrazně více energie než při provozu běžných aplikací. Smartphony totiž mají firmware upravený tak, že když se spustí známé srovnávací testy, telefon se dočasně přepne na nejvyšší výkon, aby dosáhl lepších výsledků a čip má k dispozici vyšší tepelné rozpětí – bez ohledu na to, že se na krátkou dobu přehřeje (benchmark neběží dlouho). U běžných aplikací ale takovéhoto výkonu nedosahují, takže tuto výhodu nezískají ani uživatelé smartphonů. Běžně používané aplikace výkon přiškrtí, aby nedocházelo k přehřívání smartphonů. Konkurenční chytré mobily tento cheat nevyužívají, takže mají logicky horší výsledky v benchmarcích, i když v běžném provozu mohou být výkonnější. Není to v historii výkonnostních testů poprvé, kdy se někdo takto pokouší výsledky ovlivnit, ale v případě smartphonů to patrně první případ je.

V důsledku toho se vývojář benchmarkových testů Futuremark rozhodl od 6. září výsledky některých přístrojů Huawei a Honor z přehledu vyřadit. Konkrétně jde o mobily Huawei P20 (Pro) a Honor Play. V oficiálním prohlášení Huawei připouští, že zařízení dovoluje různé zátěžové podmínky v závislosti na aplikacích. Výkonnější režim používaný v benchmarcích je teď podle něj k dispozici jako funkce, takže si ho mohou všichni uživatelé aktivovat, když ho potřebují.

 reklama-nahled

GPU Turbo zajistí méně výkonu, než slibuje reklama

Obě značky také příliš zveličují význam tzv. turbo režimu GPU Turbo. Zvláště Honor se chlubí až příliš neuvěřitelnými čísly. Tato softwarová funkce má totiž údajně zajistit až 60procentní nárůst výkonu, zatímco reálný nárůst je okolo 30 procent. Údaje o navýšení výkonu jsou přitom založeny na srovnání mezi procesorem používaným v telefonech Honor 10 a Honor Play, tedy Kirinem 970, a modely z předchozího roku s Kirinem 960. O softwarové zvýšení výkonu se tak nejedná.

Jak ukázal test Anandtechu, skutečný zisk režimu GPU Turbo na zařízeních s CPU Kirin 970 je poměrně nízký a pohybuje se mezi 1 – 3 snímky za sekundu. Podle firmy Huawei je to přitom až 6 snímků, což představuje 11procentní nárůst výkonnosti. I to ale není slibovaných 60 procent. Navíc GPU Turbo v tuto chvíli mohou využít pouze hry PUBG  a herní legenda Bang Bang. V říjnu bude Mate 20 podporovat i hry NBA 2K18, Rules of Survival, Arena of Valor a Vainglory.

Navzdory zavádějící reklamě stojí za GPU Turbo zajímavá technika. V Huawei totiž zkoumají různé hry a snaží se z nich získat maximum. Upravují kvůli tomu frekvenci jader procesorů i grafických čipů a také jejich napětí, aby byly optimalizované pro konkrétní aplikace. Měla by se tak snížit latence, ale zvyšuje se energetická spotřeba až o 30 procent. Technika je to tedy inovativní a v podstatě užitečná, ale jednotlivé aplikace musí být nejdříve prozkoumány a následně optimalizovány prostřednictvím úpravy firmwaru. Možnost nasazení této technologie je tak poměrně omezená.

foto1-nahled

Fejkové foto: Zrcadlovka místo mobilu

Již v polovině srpna se zjistilo, že se selfie snímky, které měly údajně pocházet ze smartphonu Huawei Nova 3, není tak úplně všechno v pořádku. PR snímek ukazuje pár, který si děla selfie. To přirozeně naznačuje, že obraz pochází ze smartphonu, který drží v ruce. Ve skutečnosti byl ale snímek pořízen profesionální zrcadlovkou, jak dokládá Instagram.

foto2-nahled


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud