Menu

Podvodníci už to zase zkouší: neklikejte na SMSky od České pošty

18.12.2022 20:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Podvodníci už to zase zkouší: neklikejte na SMSky od České pošty

Podvodníci už to zase zkouší: neklikejte na SMSky od České pošty | foto: Mikhail Nilov / Pexels

Vánoční shon je v plném proudu a lidé ztrácí obezřetnost, zejména při nakupování, respektive objednávaní na e-shopech. Do redakce nám opět dorazila podezřelá SMSka, kterou údajně rozesílá Česká pošta. Dejte si na ní ale velký pozor.

Minulý týden jsme informovali o podvodné SMS zprávě s nebezpečným odkazem, který se snažil klienty České pošty čekající na zásilku přesvědčit o tom, že mají zaplatit poplatek za dopravu, aby jim byla zásilka znovu doručena.

Na podobné levárny ale nikdy nenaleťte, Česká pošta totiž nikdy nevybízí k opakovanému proplacení dopravy – a už vůbec ne přes speciální a divně přeložený formulář na webových stránkách, které se jen tváří opravdově. Jak jsme upozorňovali, mějte oči na stopkách, s blížícími se Vánoci se totiž takových neřádů bude objevovat víc a víc.

Česká pošta pod náporem podvodníků

O víkendu nám do redakce dorazila další SMS zpráva, která ale působí o poznání hloupějším a vlastně i méně důvěryhodným dojmem. Přesto není radno takové phishingové (podvodná praktika používaná k získávání citlivých údajů na internetu) pokusy podvodníků přehlížet.

První, co by vás opět mělo vystřelit v pozornost, je telefonní číslo, ze kterého SMSka přišla: +49 178 4666378. Nejenže nejde o číslo České pošty, nejde dokonce ani o české telefonní číslo, jak dokazuje předvolba „+49“, která pochází z Německa.

Takto vypadá podvodná SMSka | Zdroj: Jakub Fišer / Chip.cz

Takto vypadá podvodná SMSka | Zdroj: Jakub Fišer / Chip.cz

V SMS zprávě dále stojí: „Czech Post: Vas balicek mel celni poplatky (1.67 $), zaplatte je, abyste balicek obdrzeli: track-id2239.web.app.“ Modus operandi je tedy stejný – podvodníci se snaží nalákat na zaplacení celního poplatku za očekávané zboží. Vtip je ale v tom, že možná žádnou objednávku neočekáváte. Šmejdi jednoduše sází na to, že před Vánoci čeká na svůj balíček velké množství lidí. Proto se vydávají nejen za Českou poštu, ale i za PPL, DHL, DPD nebo Zásilkovnu.

A kde se nachází ono nebezpečí? Právě v odkazu končícím na „.web.app“, na který byste neměli nikdy klikat. Pokud tak uděláte, budete okamžitě přesměrováni na webovou stránku, která se sice ohání logem České pošty, rovnou z vás ale loudí platební údaje pro zaplacení údajného celního poplatku. Takto citlivé údaje nikdy nikomu nesdělujte, a už vůbec ne na internetu. Pošta nikdy nepožaduje platbu podobných obskurních poplatků.

Zdroj: Autorský text, Česká pošta

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Platná a neplatná SMS od ČP

  Po objednávce z aliexpresu mi přišlo něco podobného od ČP, že mám doplnit údaje pro celní řízení. Čekal jsem dvě obálky, nevěděl jsem která je která, místo z Číny odesláno z Taškentu… Než jsem stačil něco udělat, obě zásilky přišly. Bez problémů a bez dalšího papírování i bez doplatků. DPH už je odvedeno prodejcem. Takže jak odlišit tuto jakoby platnou SMS od podvodné? Jen podle placení?

  Reagovat na komentář

  Naletěl jsem co teď???

  Předevčírem jsem objednával z Číny konkrétně z Banggood. Druhý den my pak přišlo tohle tak mi to přšlo podezřelé. Jelikož jsem z Banggood objednávaj poprvé myslel jsem že je to opravdové tak jsem to vyplnil a najednou přišla mi sms od komerční banky že byla přerušena transakce protože to byla podezřelá stránka. Takže nevím jestli je tedy vše OK nebo ne.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení