Jak správně uskladnit lithiové akumulátory: jsou i v powerbankách, tak pozor na riziko požáru
Nesprávně skladované akumulátory mohou nejen zbytečně ztrácet svoji kapacitu, ale v nejhorším…
Pouze třetina uživatelů internetu si aktivně chrání své soukromí | foto: CHIP
Při příležitosti Dne bezpečnějšího internetu 2014 představil Microsoft výsledky již třetího ročníku průzkumu Microsoft Computing Safety Index (MCSI).
I přes stále pokročilejší zkušenost s používáním internetu získaná data ukazují velmi vysokou míru nebezpečí způsobenou neopatrností a nedostatečnou ochranou soukromí. Řada uživatelů i nadále nepředchází možným rizikům a často ani netuší, jak vysoké ztráty (finanční i časové) si mohou způsobit. Průzkum ukázal, že rizika na internetu stojí oběti v průměru až 23 miliard dolarů ročně a teoretický čas na nápravu těchto škod představuje pro postižené časové náklady dosahující při srovnání řádu 200 000 let. Nejvyšší újmu s sebou nese poškození profesní reputace, kdy se průměrná ztráta pohybuje okolo 535 dolarů na osobu. Mezi další „nejdražší“, a tím i nejnebezpečnější rizika, pak patří krádeže ID, úniky dat z bank a od zaměstnavatelů, online šikana nebo phishing.
I přesto, že rizika na internetu představují nezanedbatelné ztráty, více než polovina respondentů spoléhá při ochraně svého soukromí a dat na internetu stále pouze sama na sebe. Třetina využívá tipy, jak se bránit, z komerčních firem a pouhé procento se řídí radami získanými ve škole. Pouze třetina si chrání své soukromí na sociálních sítích, má kontrolu nad svými daty online a používá PIN a hesla do mobilního telefonu. Pouhá pětina pak pravidelně používá bezpečnostní aplikace a filtry a sleduje svou online identitu. Pouhých 10 % pak tyto osobní informace průběžně upravuje či maže.
„Lidé si často neuvědomují, že jejich dnešní online chování může mít dlouhodobé dopady na jejich budoucí pověst. Řada zaměstnavatelů využívá internet a sociální sítě k tomu, aby si prověřili reputaci svých potenciálních nebo stávajících zaměstnanců a není výjimkou, že kvůli své on-line image lidé ztratí či nezískají práci. Pojišťovací a úvěrové společnosti si dělají profily rizikovosti žadatelů i podle jimi sdílených fotografií a zveřejňovaných statusů. Je proto velmi důležité myslet na to, že co se jednou objeví v kyberprostoru, může zanechat stopy navždy,“ dodává Václav Mach, ředitel pro vnější vztahy ze společnosti Microsoft.
Více informací o krocích, jak se bezpečně chránit na internetu, je k dispozici na stránkách www.bezpecnyinternet.cz nebo na www.microsoft.com/saferonline. Zajímavé video o tom, jak může vypadat váš online profil, můžete vidět zde. Lokálně pak Microsoft podporuje zvýšení povědomí o rizicích na internetu prostřednictvím projektu eSafety Label a spolupracuje na řadě dalších aktivit s Národním centrem bezpečnějšího internetu.
Nesprávně skladované akumulátory mohou nejen zbytečně ztrácet svoji kapacitu, ale v nejhorším…
Microsoft svoje klávesnice opatřil speciální klávesou pro rychlejší spouštění Wordu, Excelu…
Pokud nabídka „Start“ přestala reagovat, nemusíte nutně restartovat počítač. Stačí…
V systému Windows 10/11 existuje několik způsobů vytváření snímků obrazovky, tzv. screenshotů…
Nesprávně skladované akumulátory mohou nejen zbytečně ztrácet svoji kapacitu, ale v nejhorším…
Tuhle otázku si vědci, literáti i filozofové kladou už od prvních úvah a pokusů s umělou…
Výzkumníci se pustili do velkého projektu, kterým je výroba počítačů poháněných strukturami,…
Edge dostal novou funkcionalitu. Můžete s ním konverzovat, dokáže analyzovat otevřenou…