Menu

Pozdržený přechod bude pokračovat

03.06.2020 11:05 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Pozdržený přechod bude pokračovat

Pozdržený přechod bude pokračovat | foto: CHIP

České Radiokomunikace (CRA) představily harmonogram dokončení přechodu na nový standard digitálního pozemního vysílání DVB-T2. Ten musel být upraven kvůli koronavirové krizi. CRA také spouští první UHD kanál.

Přechod na nový standard digitálního pozemního vysílání DVB-T2 byl přerušen 16. března kvůli situaci kolem nemocnění COVID-19. Vláda měla obavy ohledně dostupnosti televizního vysílání. Doposud byla vypnuta třetina vysílačů velkého výkonu a polovina DVB-T vysílačů malého výkonu. Přechodová a finální DVB-T2 MUX1/21 ČT už pokrývá 99,9 procent obyvatel. Podobné pokrytí má i síť DVB-T2 MUX12/22  a síť DVB-T2 MUX23 CDG (Barrandov, Nova, Seznam, Šlágr, Noe) jen 33 % obyvatel.

android-nahled

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 znovu odstartuje 8. července 2020 v západních Čechách na vysílačích Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec. Posledním vysílačem, kde proběhne přepnutí, bude potom vysílač Valašské Klobouky – Ploštiny, 29. října 2020. Informace o novém harmonogramu přechodu na DVB-T2 najdou diváci na www.dvbt2overeno.cz, kde jsou i informace o certifikovaných přístrojích pro příjem DVB-T2 vysílání.

prechod2-nahled

Pozemní televizní vysílání zatím zůstává podle Nielsen Admosphere nejsilnější a nejoblíbenější vysílací platformou s 55,1 procenty. Na dalším místě je kabelová televize (28,9 %) a dále satelitní vysílání (23,8 %) a IPTV (14,3 %). Pozemní televizní vysílání v uplynulém období bez výpadků zvládlo zvýšený nápor diváků.

prechod3-nahled

CRA dnes v DVB-T2 vysílání spouští také pilotní vysílání NASA TV, a to v rozlišení UHD. Diváci ji budou moci naladit ve finální DVB-T2 síti 23. Ovšem většina set-top-boxů příjem v rozlišení UHD nezvládne, takže si ho užijí jen majitelé UHD televizorů.

nasa-nahled

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení