Menu

Pozor, adware: stažení programu VLC z falešných stránek může zaneřádit vaše PC

28.04.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Pozor, adware: stažení programu VLC z falešných stránek může zaneřádit vaše PC

Pozor, adware: stažení programu VLC z falešných stránek může zaneřádit vaše PC | foto: OpenClipart-Vectors/Pixabay

Jednou z hojně oblíbených a mnoha uživateli instalovaných alternativ přehrávače médií ve Windows je VLC Media Player. Jak už to ale v případě stahování z internetu bývá, je potřeba dbát zvýšené opatrnosti.

Pokud si nástroj stáhnete z nesprávné stránky, můžete si rychle systém zaneřádit adwarem a dalším obtěžujícím doplňkovým softwarem. Při vyhledávání přehrávače médií VLC pomocí Google se můžete rychle dostat na webové stránky pro stahování, které na první pohled působí oficiálním dojmem. Je ale třeba dbát zvýšené opatrnosti. A neplatí to jen pro VLC. Obecně je dobré při vyhledávání jakéhokoliv softwaru neklikat hned na první výskyt a raději se ujistit, zda se nemůže jednat o nějaký podbízený podvrh.

Jediná oficiální stránka se v případě VLC jmenuje videolan.org. Mnoho dalších webových stráněk se zaměřuje na distribuci falešných kopií VLC, instalaci adwaru do počítačů, změny nastavení prohlížeče nebo získávání e-mailových adres.

Můžete se setkat s nabídkou klonu přehrávače, který se jmenuje VLC Plus Player, který se také liší svým logem. Kromě toho se někteří poskytovatelé mohou v průběhu instalace snažit získat e-mailovou adresu uživatele a nabízejí instalaci rozšíření, které je ve skutečnosti zcela zbytečné.

Uživatelé prohlížeče Edge si tak nechtěně mohou instalovat do svého browseru modul »Sponsored Search by VLC Plus«. Na to také pozor a v okamžiku, kdy se při instalaci nabízí, jej rozhodně zrušit. Při stažení a instalaci doplňku by jinak mohlo dojít ke změně úvodní stránky a do prohlížeče by se mohly dostat různé nákupní prvky a ve vyhledávačích by se mohly zobrazovat další reklamy.

Co dělat, když už je pozdě

adwcleaner1

Pomoci by mohl například AdwCleaner. | Zdroj: AdwCleaner

Žádný strach. Když už omylem k instalaci nechtěného adwaru dojde, obvykle jej lze pomocí správných nástrojů odstranit. K tomu účelu je možné využít například bezplatný software AdwCleaner, který váš počítač vyčistí, bezpečně odstraní adware, nástrojové panely z prohlížečů, změněnou homepage a další nežádoucí programy z Windows a instalovaných prohlížečů.

Freeware nejdříve provede analýzu výskytu škodlivého softwaru a na základě jejího výsledku nabídne vlastní čištění. Analýza je prvním krokem, který se provede po spuštění programu. Po jejím ukončení se otevře protokol TXT, ve kterém jsou zobrazeny všechny nalezené shody, seřazené podle postižení prohlížeče. Stiskem jediného tlačítka lze obtěžující software odstranit. Po ukončení operace může být v případě potřeby nutné systém ještě restartovat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení