Nechcete používat cloudový účet Microsoft? Instalujte si Windows 11 Home s lokálním účtem
Podle Microsoftu lze operační systém Windows 11 Home nainstalovat pouze ve spojení s účtem…
Pozor na aplikaci QRecorder | foto: CHIP
ESET varuje před nebezpečnou aplikací QRecorder pro Android. Cílí na české uživatele a jejich internetové bankovnictví.
Bezpečnostní analytici společnosti ESET upozorňují na rizikovou aplikaci, která je ke stažení v oficiálním obchodě Google Play. Nástroj pro nahrávání hovorů QRecorder (úprava: odkaz už neexistuje, společnost Google aplikaci z Google Play stáhla) se po některé z posledních aktualizací stal pro uživatele hrozbou, která umožňuje útočníkům vzdálený přístup do bankovního účtu napadeného uživatele. Tuto hrozbu ESET detekuje již při instalaci aplikace jako Android/Spy.Banker.AIX. Nástroj QRecorder určený pro mobilní zařízení na platformě Android může mít jen v České republice na desítky tisíc uživatelů.
„Podařilo se nám zachytit nástroj na nahrávání hovorů QRecorder. Na základě naší interní analýzy můžeme říci, že původně legitimní aplikace byla tzv. „ztrojanizovaná“. To znamená, že po jedné z posledních aktualizací se z QRecorderu stal tzv. trojský kůň. Ten umožňuje útočníkům stáhnout do chytrého telefonu s operačním systémem Android nebezpečný obsah, což se také děje,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.
Z analýzy bezpečnostních specialistů společnosti ESET, která stále probíhá, prozatím vyplynulo, že malware v telefonu čeká na zašifrovaný příkaz z tzv. C&C serveru útočníka, na základě kterého vykoná požadovanou aktivitu. V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné a nemusí se jednat pouze o bankovní aplikace. Následně je do telefonu stažen modul, který vytvoří neviditelnou vrstvu nad cílovou aplikací, například internetovým bankovnictvím, a snímá přihlašovací údaje uživatele. Útočníci dále mají přístup do SMS zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Útočníkům tedy nic nebrání, aby si vzdáleně posílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí.
„Útočníci pomocí tohoto malware cílí primárně na uživatele z České republiky, Polska a německy mluvících zemí. Respektive cílí na každého, kdo má přednastavenou českou, polskou či německou jazykovou lokalizaci operačního systému Android. Cílení na české uživatele je přitom výjimečné,“ dodává Dvořák.
Způsob, jak se uživatel může bránit, není v tomto případě jednoznačný. Aplikace byla stažena z legitimního zdroje Google Play a dříve nepředstavovala žádné riziko. Kromě instalace bezpečnostního softwaru proto představuje jedinou cestu důsledná kontrola požadovaných oprávnění aplikace s ohledem na její primární a legitimní účel.
Podle Microsoftu lze operační systém Windows 11 Home nainstalovat pouze ve spojení s účtem…
Ve výchozím nastavení ukládá Word informace pro obnovení dokumentů každých deset minut. To je…
Chyby pixelů na monitorech nebývají pravidlem a obvykle jde jen o malé vady u starších…
Nová verze prohlížeče DuckDuckGo Privacy Browser pro systém Android získala funkci na ochranu…
Často důvěrné a citlivé informace střeží jednoduché heslo. Až příliš častý případ - alespoň…
Kontroverzní technologický podnikatel převzal Twitter v roce 2022. Aby mohl zaplatit…
Umělá inteligence a jazykové modely už natolik pokročily, že je obtížné určit, zda text psal…
Aktuální pozice všech autobusů a tramvají Pražské integrované dopravy jako na dlani – to…