Menu

Pozor na elektrické koloběžky: inspekce varuje před 16 potenciálně nebezpečnými modely

14.03.2023 13:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Pozor na elektrické koloběžky: inspekce varuje před 16 potenciálně nebezpečnými modely

Pozor na elektrické koloběžky: inspekce varuje před 16 potenciálně nebezpečnými modely | foto: Marat Mazitov / Unsplash

Elektrické koloběžky patří v současnosti k oblíbené pozemní dopravě. V centru našeho hlavního města nejsou kvůli dlažebním kostkám moc účinné, na periferii nebo na upravené vozovce ale fungují výborně. Pokud byste si chtěli elektrickou koloběžku koupit, dejte si pozor, jaký model vybíráte.

Česká obchodní inspekce (ČOI) totiž varuje, že zdaleka ne všechny výrobky z tohoto segmentu jsou v pořádku a neohrožují uživatele. Inspekce provedla v roce 2022 27 kontrol (19 distributorů, 3 výrobci, 3 dovozci, 2 zplnomocnění zástupci), u kterých prověřila 29 výrobků.

Kontrolovanými výrobky byly elektrokoloběžky bez sedadla, které nejsou považovány za hračku, a s maximální konstrukční rychlostí 25 km/h. To je obecně nejvyšší povolená rychlost u tohoto vozidla na českém trhu.

Nevhodné koloběžky na českém trhu

Bohužel, situace s koloběžkami na českém trhu nevypadá vůbec růžově. Ze zmíněných 29 výrobků inspekce zaznamenala nedostatky u 16 výrobků. Inspektoři se zaměřili na kontrolu značení a průvodní dokumentaci elektrokoloběžek, na kontrolu splnění podmínek pro uvedení výrobků na trh a zda je k výrobkům přiloženo ES prohlášení o shodě, návod k použití v českém jazyce a zda tyto dokumenty obsahují další požadované informace.

Objevily se však výrazné nedostatky: v 9 případech to byly nedostatky v ES prohlášení o shodě, kdy v 6 případech nebylo přiloženo k výrobku, ve 2 případech obsahovalo administrativní nedostatky a v 1 případě nebylo poskytnuto v českém jazyce.

Ve 4 případech byly zjištěny nedostatky v návodu k použití, kdy ve 2 případech nebyl přiložen k výrobku, v 1 případě byl přiložen pouze v cizím jazyce a v 1 případě obsahoval administrativní nedostatky. Ve 12 případech byly zjištěny nedostatky v označení výrobku, kdy v 5 případech nebylo uvedeno označení výrobce včetně adresy, ve 3 případech nebyly uvedeny bezpečnostní informace v českém jazyce a ve 4 případech nebyl uveden rok výroby.

Dobrou zprávou je, že ČOI neobjevila žádné nedostatky, které by mohly způsobovat bezprostřední nebezpečí pro uživatele. I tak ale uložila 5 pokut příkazem na místě v celkové hodnotě 33 000 Kč a 5 pokut příkazem ve správním řízení v celkové hodnotě 105 000 Kč. V rámci kontroly ČOI odebrala 7 kusů pro laboratorní zkoušky, kterým všechny vzorky vyhověly.

Zdroj: ČOI tisková zpráva

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  První vada koloběžek:

  Reakce na Mila: U koloběžek je špatné už to, že stojící pasažér má těžiště výše než sedící pasažér na sedátku a to je velmi nebezpečné na velmi hrbolatém terénu a dlažbě s dírami.

  Reagovat na komentář

  žádný seznam

  Z toho článku jsem se vlastně nic nedozvěděl, protože tam není žádný seznam výrobců a ani koloběžek a ani to v čem jsou závadné.

  Reagovat na komentář

  A co tak být více konkrétnější!

  Článek kritizuje, ale nevyvodí žádné důsledky.
  Taky by zodpovedné orgány měli stanovit jasné pravidla k používání koloběžek v cestním provozu.
  Nebezpečnost koloběžek nejvíc ovlyvňují nezodpo-
  vědní lidé.

  Reagovat na komentář

  Nic jsem se z článku nedověděl.

  Na co si máme dávat pozor? Že jsou nějaké administrativní nedostatky? Tím je jako koloběžka špatná? Když tak napište o jaké modely se jedn a čím jsou nebezpečné. (Návod v češtině nepotřebuji, když je v angličtině)

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení